
Concept explainers
Equivalents units in
In Process costing, the Equivalent units concept is important to compute the actual cost associated with the units completed during the period and units remained in process at the end. The main difference between unit completed and units in process at end is that the units completed has been processed at 100% degree with respect to each element of cost and the units in process is treated as units which may not have completed at 100% degree for some or all elements of cost till the end of period. Therefore, the equivalent units concept is important where the units in process shall be taken in line of completed units by reducing its units on the basis of degree of completion of in process units for each element of cost.
To Determine: The Total equivalent units of production with respect to conversion shall be computed as per FIFO method.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 20 Solutions
Loose Leaf for Fundamental Accounting Principles
- Compute the stated interest rate and the effective interest rate Prepare the journal entries for the following years: I. 2011, 2012 & 2018arrow_forwardGarrison's Finishing Department started the month with 15,000 units in its beginning work in process inventory. An additional 95,000 units were transferred in from the prior department during the month to begin processing in the Finishing Department. There were 30,000 units in the ending work in process inventory, which were 50% complete with respect to conversion costs. What are the equivalent units for conversion costs in the Finishing Department for the month? Need answerarrow_forwardthe initial cost is??arrow_forward
- A company has a net income of $4,250,000. It also has 600,000 weighted-average common shares outstanding and a price-earnings ratio of 18.5. What is the market value per share of this company's stock? a. $2,850.00 b. $3.45 c. $0.50 d. $130.98 e. $22,750arrow_forwardhelp me with thisarrow_forwardHarvest Farms Ltd. sells 40-pound bags of apples to grocery stores for $12 per bag. The fixed costs of this operation are $120,000, while the variable costs of apples are $0.15 per pound. What is the break-even point in bags?arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





