MACROECONOMICS
MACROECONOMICS
10th Edition
ISBN: 9781319106072
Author: Mankiw
Publisher: MAC HIGHER
Question
Book Icon
Chapter 19, Problem 6PA

(a)

To determine

Explain how much Ms. N consumes at each period.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given information:

Utility function of Ms. N is U=ln(C1)+ln(C2)+ln(C3) (1)

Budget constraint is $120,000.

Calculation:

Generally, consumers allocate their income for each of consumption. Therefore, the MRS (Marginal Rate of Substitution) between any two different periods is one plus rate of interest. The given up amount in order to obtain another commodity to maintain same level of utility or marginal rate of substitution between period 1 and 2 is MRS1,2=C2C1. Likewise, the marginal rate of substitution between period 2 and 3 is MRS2,3=C3C2. Thus, with the limited budget constraint ($120,000), her optimal consumption bundle is the sum of all consumption bundles in each period. Symbolically, it is shown below:

C1+C2+C3=120,000

The consumption bundle purchased in each period is equal, which is C1=C2=C3 . Thus, by using the $120,000 budget constraint, she can use $40,000(120,0003) for each period.

Economics Concept Introduction

Marginal Rate of Substitution (MRS): Marginal Rate of Substitution represents the rate at which an individual can give up some amount of a commodity in order to obtain another commodity while maintaining the same level of utility.

(b)

To determine

Explain how much Mr. D consumes in each period.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given information:

Utility function of Mr. D is U=2ln(C1)+ln(C2)+ln(C3) (2)

Budget constraint is $120,000.

Calculation:

The marginal rate of substitution between period 1 and 2 is MRS1,2=2C2C1. Likewise, the marginal rate of substitution between period 2 and 3 is MRS2,3=C3C2. The optimal bundle, which he can satisfy with his limited budget constraint and the marginal condition is shown below:

C1+C2+C3=120,000 (2.A)

The person considers that the value of present consumption is twice as the future consumption and valued future consumption equally. This written as follows:

C1=2C2 (2.B)

C2=C3 (2.C)

Substitute Equation (2.B) and (2.C) in Equation (2.A) for C1 and C3, respectively to calculate the value of C2.

2C2+C2+C2=120,0004C2=120,000C2=120,0004C2=30,000

Mr. D has $30,000 as wealth in period C2.

Equation (2.C) reveals that the value of time period C3 is equal to C2. Thus, the wealth in period C3 is $30,000.

Equation (2.B) reveals that the value of time period C1 is equal to 2C2. Thus, the wealth in period C1 is $60,000(2×30,000).

Economics Concept Introduction

Marginal Rate of Substitution (MRS): Marginal Rate of Substitution represents the rate at which an individual can give up some amount of a commodity in order to obtain another commodity while maintaining the same level of utility.

(c)

To determine

Explain how much Mr. D consumes in period 2 and period 3.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given information:

Utility function of Mr. D in period 2 is U=ln(C1)+2ln(C2)+ln(C3) (3)

Calculation:

The person wealth in period 1 (C1) is $60,000. Thus, the total wealth for period 2 and 3 is $60,000. This can be written as follows:

C2+C3=60,000 (4)

The person considers that the value of present consumption is twice as the future consumption. This written as follows:

C2=2C3 (5)

Substitute Equation (5) in Equation (4) for C2 to calculate the value of C3. This can be written as follows:

2C3+C3=60,0003C3=60,000C3=60,0003C3=20,000

The value of C3 is $20,000.

Substitute the value of C3 in Equation (4) to calculate the value of C2.

C2+20,000=60,000C2=60,00020,000C3=40,000

The value of C2 is $40,000. Thus, the person changed his plan from period 1 to period 2 which indicates the time inconsistent.

(d)

To determine

Calculate the value of different time periods.

(d)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

The person wealth in period 1 (C1) is $60,000. Thus, the total wealth for period 2 and 3 is $60,000. This can be shown in Equation (4) as C2+C3=60,000. In period 1, the person valued C2=C3 is denoted in Equation (2.C)

Substitute Equation (2.C) in Equation (4) for C2 to calculate the value of C3. This can be written as follows:

C3+C3=60,0002C3=60,000C3=60,0002C3=30,000

The value of C3 is $30,000. Since C2 is equal to C3, the value of C2 is $30,000.

However, in period 2, the value of C2 is $40,000 and the value of C3 is $20,000. The person should follow the original consumption plan in order to avoid the consumption constraint. This selection of consumption plan is an example of Laibson’s pull-of-instant-gratification model. Thus, it shows that the person face time inconsistent preference and constraining the person’s future choice made him better off.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
3. Consider the following three (fictional) data points:Country Ultima Thule Narnia NeverlandGDP per capita (US $, 2021, in thousands) 10 30 20Deaths from COVID-19 as of Jan. 2023, millions 0.24 0.16 0.05(a) What is the slope of the line of best fit through these three points, whereDeaths from COVID-19 is the dependent variable and GDP per capita is theexplanatory variable? (b) The standard error for the slope parameter is 0.009. What does this standarderror measure? (c) Is the slope parameter statistically significant at the 5% level of significance?(The relevant critical value is not the usual value, but 4.303, due to the tinysample size). Explain what this means. (d) Why might this slope parameter be a misleading indicator of the relationshipbetween these two variables?
Consider the following estimated regression equation, where both Rent and Earnings aremeasured in pounds (£) at the individual level (standard errors in parentheses):log(\Rent) = 6.9(0.69)+ 0.9(0.3)log(Earnings),(a) Interpret the coefficient on log(Earnings). (b) If we divided Earnings by 1000, so that it is measured in 1000s of pounds instead of pounds,how would (i) the slope, (ii) the intercept change in the above equation? Now suppose the variable London is added, which is equal to one if an individual iives inLondon, and zero otherwise. The estimated regression equation changes to:log(\Rent) = 6.22(0.622)+ 0.5(0.05)log(Earnings) + 2(0.5)London,(c) Interpret the coefficient on London. (d) Explain why the coefficient on log(Earnings) when London is included in the regression andthe coefficient on log(Earnings) when London is not included in the regression are not thesame.
3. Consider the following regression equation, where Cigs is daily spending on cigarettes in poundssterling (£), Y earsEduc is years of education, and F emale equals one if an individual is femaleand zero otherwise (standard errors in parentheses):Cigs [ = 4(1.6)− 0.08(0.032)Y earsEduc − 0.5(0.2)F emale,(a) Interpret the coefficients on Y earsEduc and F emale. (b) What does the model predict the average daily spending on cigarettes would be for womenwith 12 years of education? (c) Form the 95% confidence interval for the coefficient on F emale. (d) Economists are often interested in estimating production functions of the Cobb-Douglas form(Yiis the ith firm’s output, Liits spending on labour, and Kiits spending on capital):Yi = ALαi Kβi,How might someone estimate α and β from this equation using linear regression?
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Microeconomic Theory
Economics
ISBN:9781337517942
Author:NICHOLSON
Publisher:Cengage
Text book image
Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781337617383
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Microeconomics
Economics
ISBN:9781337617406
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Economics Today and Tomorrow, Student Edition
Economics
ISBN:9780078747663
Author:McGraw-Hill
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill School Pub Co
Text book image
MACROECONOMICS FOR TODAY
Economics
ISBN:9781337613057
Author:Tucker
Publisher:CENGAGE L
Text book image
Micro Economics For Today
Economics
ISBN:9781337613064
Author:Tucker, Irvin B.
Publisher:Cengage,