Universe
Universe
11th Edition
ISBN: 9781319039448
Author: Robert Geller, Roger Freedman, William J. Kaufmann
Publisher: W. H. Freeman
bartleby

Concept explainers

Question
Book Icon
Chapter 19, Problem 47Q

(a)

To determine

The average speed of a hydrogen atom having mass =1.67×1027kg in the atmosphere of the present-day Sun, given the temperature of the Sun is 5800 K.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 47Q

Solution: 1.20×104m/s

Explanation of Solution

Given data:

For present-day Sun, T=5800 K.

Mass of hydrogen atom is 1.67×1027kg.

Formula used:

Write the expression for the average speed for a gas atom or molecule.

v=3kTm

Here,

v= the average speed of a gas atom or molecule in m/s

k=1.38×1023J/K

T= the temperature of a gas in kelvins

m= the mass of atom or molecule in kilograms

Explanation:

Recall the equation for the average speed.

v=3kTm

Substitute 5800 K for T, 1.67×1027kg for m

v=3×1.38×1023 J/K×5800 K1.67×1027kg=1.20×104 m/s.

Conclusion:

Therefore, the average speed of the hydrogen atom is 1.20×104m/s.

(b)

To determine

The average speed of a hydrogen atom having mass =1.67×1027kg in the atmosphere of 1-MΘ red giant having a temperature of 3500 K.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 47Q

Solution: 9.31×103m/s

Explanation of Solution

Given data:

For 1-MΘ red giant T=3500 K.

Mass of hydrogen atom is 1.67×1027kg.

Formula used:

Write the expression for the average speed for a gas atom or molecule.

v=3kTm

Here,

v= the average speed of a gas atom or molecule in m/s

k=1.38×1023J/K

T= the temperature of a gas in kelvins

m= the mass of atom or molecule in kilograms

Explanation:

Recall the equation for the average speed.

v=3kTm

Substitute 3500 K for T, 1.67×1027kg for m

v=3×1.38×1023 J/K×3500 K1.67×1027kg=9.31×103 m/s.

Conclusion:

Therefore, the average speed of the hydrogen atom in the atmosphere of the red giant is 9.31×103m/s.

(c)

To determine

The extent to which the present day Sun and a 1-MΘ red giant can retain hydrogen in their atmosphere based on the escape speed and the average speed for both conditions.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 47Q

Solution: In both cases, the value of the escape speed is higher than the average speed of the atoms but is close in the case of a red giant. Therefore, one can say that for speed above the average speed, hydrogen will leave the red giant.

Explanation of Solution

Introduction:

The escape velocity is the minimum velocity required to escape the gravitational attraction of a planet or star.

Explanation:

Calculate the escape velocity for both cases.

For present-day Sun, M=1.99×1030kg, R=696,000 km=6.96×108m.

Write the expression for the escape speed.

vesc=2GMR

Here, M is mass of Sun, R is radius of Sun and G is a constant having value 6.67×1011Nm2/kg2 

Recall the equation for the escape speed.

vesc=2GMR

Substitute 1.99×1030kg for M, 6.96×108 6.67×1011Nm2/kg2 for G.

vesc=2×6.67×1011 N.m2/kg2×1.99×1030 kg6.96×108m=6.29×105 m/s.

Calculate the escape speed for the red giant;

Recall the equation for the escape speed.

vesc=2GMR

Substitute 1.99×1030kg for M, 6.96×108m for R and 6.67×1011Nm2/kg2 for G.

vesc=2×6.67×1011 N.m2/kg2×1.99×1030 kg6.96×1010m=6.29×104 m/s.

The escape velocity for present-day Sun is 6.18×105 m/s and that of the red giant phase of the Sun is 6.18×104 m/s. As compared to the average speed of atoms in Sun calculated in (a) is 1.20×104m/s and that in case of red giant calculated in (b) is 9.31×103m/s, we can clearly see that the average speed in both cases is less than the escape speed. Hence both will retain the hydrogen in their cores respectively. But the value of average speed is close to the escape speed in the case of the red giant, hence, it might lose hydrogen more easily as compared to the Sun.

Conclusion:

Hence, both the Sun and the red giant will retain hydrogen in their cores but the red giant is more likely to lose that hydrogen as compared to the Sun.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A ball is tied to one end of a string. The other end of the string is fixed. The ball is set in motion around a vertical circle without friction. At the top of the circle, the ball has a speed of ; = √√ Rg, as shown in the figure. At what angle should the string be cut so that the ball will travel through the center of the circle? The path after string is cut R
(a) A luggage carousel at an airport has the form of a section of a large cone, steadily rotating about its vertical axis. Its metallic surface slopes downward toward the outside, making an angle of 24.5° with the horizontal. A 30.0-kg piece of luggage is placed on the carousel, 7.46 m from the axis of rotation. The travel bag goes around once in 37.5 s. Calculate the magnitude of the force of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N (b) The drive motor is shifted to turn the carousel at a higher constant rate of rotation, and the piece of luggage is bumped to a position 7.94 m from the axis of rotation. The bag is on the verge of slipping as it goes around once every 30.5 s. Calculate the coefficient of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the…
(a) Imagine that a space probe could be fired as a projectile from the Earth's surface with an initial speed of 5.78 x 104 m/s relative to the Sun. What would its speed be when it is very far from the Earth (in m/s)? Ignore atmospheric friction, the effects of other planets, and the rotation of the Earth. (Consider the mass of the Sun in your calculations.) Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s (b) What If? The speed provided in part (a) is very difficult to achieve technologically. Often, Jupiter is used as a "gravitational slingshot" to increase the speed of a probe to the escape speed from the solar system, which is 1.85 x 104 m/s from a point on Jupiter's orbit around the Sun (if Jupiter is not nearby). If the probe is launched from the Earth's surface at a speed of 4.10 x 10 m/s relative…
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Stars and Galaxies
Physics
ISBN:9781305120785
Author:Michael A. Seeds, Dana Backman
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Foundations of Astronomy (MindTap Course List)
Physics
ISBN:9781337399920
Author:Michael A. Seeds, Dana Backman
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Astronomy
Physics
ISBN:9781938168284
Author:Andrew Fraknoi; David Morrison; Sidney C. Wolff
Publisher:OpenStax
Text book image
Stars and Galaxies (MindTap Course List)
Physics
ISBN:9781337399944
Author:Michael A. Seeds
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 3
Physics
ISBN:9781938168185
Author:William Moebs, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax