![GEN COMBO LOOSELEAF FINANCIAL AND MANAGERIAL ACCOUNTING; CONNECT ACCESS CARD](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781260088694/9781260088694_largeCoverImage.gif)
1.
To compute: Company’s income under absorption costing.
a.
1.
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Income statement under absorption costing when 300 workstations are produced is,
S.R. Company Income Statement (Absorption Costing) For the year ended 2018 | ||||
Particulars | Amount ($) | Amount($) | ||
Sales | 900,000 | |||
Cost of Goods sold (working note) | (414,000) | |||
Gross Margin | 486,000 | |||
Variable Selling and Administrative Cost | (15,000) | |||
Fixed Selling and Administrative Cost | (4,000) | (19,000) | ||
Net Income | 467,000 | |||
Table (1) |
The net income under absorption costing at 300 units of production is $467,000.
Working note:
Calculation of cost of goods sold is,
Where, the cost per unit can be calculated as,
Particulars | Amount ($) Per Unit | |||
Direct Materials | 800 | |||
Direct Labor | 400 | |||
Variable | 100 | |||
Fixed Overheads | 80 | |||
Total Cost Per Unit | 1,380 | |||
Table (2) |
Substitute 300 for the number of units and $1,380 for the cost per unit in the above formula.
Thus, the net income under absorption costing at 300 units of production is $467,000.
b.
Solution:
Income statement under absorption costing when 320 workstations are produced is,
S.R. Company Income Statement (Absorption Costing) For the year ended 2018 | ||||
Particulars | Amount ($) | Amount($) | ||
Sales | 900,000 | |||
Cost of Goods sold (working note) | (412,500) | |||
Gross Margin | 487,500 | |||
Variable Selling and Administrative Cost | (15,000) | |||
Fixed Selling and Administrative Cost | (4,000) | (19,000) | ||
Net Income | 468,500 | |||
Table (3) |
The net income under absorption costing at 320 units of production is $468,500.
Working note:
Calculation of cost of goods sold is,
Where, the cost per unit can be calculated as,
Particulars | Amount ($) Per Unit | |||
Direct Materials | 800 | |||
Direct Labor | 400 | |||
Variable Overheads | 100 | |||
Fixed Overheads | 75 | |||
Total Cost Per Unit | 1,375 | |||
Table (4) |
Substitute 300 for the number of units and $1,375 for the cost per unit in the above formula.
Thus, the net income under absorption costing at 320 units of production is $468,500.
2.
To compute: Company’s income under variable costing.
a.
2.
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Income statement under variable costing when 300 workstations are produced is,
S.R. Company Income Statement (Variable Costing) For the year ended 2018 | ||||
Particulars | Amount ($) | Amount($) | ||
Sales | 900,000 | |||
Direct Materials | (240,000) | |||
Direct Labor | (120,000) | |||
Variable production Overhead | (30,000) | |||
Variable Selling and Administrative Cost | (15,000) | (405,000) | ||
Contribution Margin | 495,000 | |||
Fixed Production Overhead | (24000) | |||
Fixed Selling and Administrative Cost | (4,000) | (28,000) | ||
Net Income | 467,000 | |||
Table (5) |
Thus, the net income under variable costing at 300 units of production is $467,000.
b.
Solution:
Income statement under variable costing when 320 workstations are produced is,
S.R. Company Income Statement (Variable Costing) For the year ended 2018 | ||||
Particulars | Amount ($) | Amount($) | ||
Sales | 900,000 | |||
Direct Materials | (240,000) | |||
Direct Labor | (120,000) | |||
Variable production Overhead | (30,000) | |||
Variable Selling and Administrative Cost | (15,000) | (405,000) | ||
Contribution Margin | 495,000 | |||
Fixed Production Overhead | (24000) | |||
Fixed Selling and Administrative Cost | (4,000) | (28,000) | ||
Net Income | 467,000 | |||
Table (6) |
Thus, the net income under variable costing at 320 units of production is $467,000.
3.
To explain: The difference in income figures determined in part 1 and part 2 and the way the company should use the information from part 1 and part 2 to make production decision.
3.
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
- The income statement prepared under variable costing includes the costing of a product on only direct or variable cost, so, the valuation of the ending inventory is done only on variable cost and not on the fixed cost.
- The income statement prepared under absorption costing includes the costing of a product on both fixed and variable costs, so, the valuation of the ending inventory is done on both the cost that is fixed and variable.
- The difference in the value of the closing inventory creates the difference in the incomes under the absorption and variable method.
- When the value of closing inventory becomes zero or same under both methods, the difference between their incomes becomes zero. So, the difference in income between the variable costing and absorption costing is due to the difference in the value of closing inventory under both the methods.
- From the calculation above in part 1 and 2 it can be seen that the income is greater when the company produces 320 units and uses the absorption costing, so, the company should take the income as the measure to take decision regarding production.
Thus, the difference in income between the variable costing and absorption costing is due to the difference in the value of closing inventory under both the methods and the company can take the production decision by looking at the income figures under the two methods.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 19 Solutions
GEN COMBO LOOSELEAF FINANCIAL AND MANAGERIAL ACCOUNTING; CONNECT ACCESS CARD
- general accountingarrow_forwardE3-17 (Algo) Calculating Equivalent Units, Unit Costs, and Cost Assigned (Weighted-Average Method) [LO 3-2] Vista Vacuum Company has the following production Information for the month of March. All materials are added at the beginning of the manufacturing process. Units . • Beginning Inventory of 3,500 units that are 100 percent complete for materials and 28 percent complete for conversion. 14,600 units started during the period. Ending Inventory of 4,200 units that are 14 percent complete for conversion. Manufacturing Costs Beginning Inventory was $20,500 ($10,100 materials and $10,400 conversion costs). Costs added during the month were $28,400 for materials and $51,500 for conversion ($26.700 labor and $24,800 applied overhead). Assume the company uses Weighted-Average Method. Required: 1. Calculate the number of equivalent units of production for materials and conversion for March. 2. Calculate the cost per equivalent unit for materials and conversion for March. 3. Determine the…arrow_forwardNonearrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education
![Text book image](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)