
a.
To prepare: The journal entriesrecording of compensation expense over the vesting period.
Giveninformation:
Number of shares as an option is10,000.
Par value of common stock is $2.
Exercise price per share is $18.
Vesting time period is 2 years.
Estimated fair value at the grant date is $250,000
Initial vesting probability is 100%.
b.
To prepare: The journal entries for recording of compensation expense over the vesting period.
Given information:
Number of shares as an option is 10,000.
Par value of common stock is $2.
Exercise price per share is $18.
Vesting time period is 2 years.
Estimated fair value at the grant date is $250,000
Initial vesting probability of year 1 is 100%.
Vesting probability of year 2 is 60%.
c.
The recording of expiration of all options and journal entries related to it.
Given information:
Number of shares as an option is 10,000
Par value of common stock is $2.
Exercise price per share is $18.
Vesting time period is 2 years.
Estimated fair value at the grant date is $250,000
Initial vesting probability of year 1 is 100%.
Vesting probability of year 2 is 60%.
d.
The recording of compensation expense over the vesting period and journal entries.
Given information:
Number of shares as an option is 10,000.
Par value of common stock is $2.
Exercise price per share is $18.
Vesting time period is 2 years.
Estimated fair value at the grant date is $250,000
Initial vesting probability of year 1 is 80%.
Vesting probability of year 2 is 80%.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 19 Solutions
Intermediate Accounting, Student Value Edition (2nd Edition)
- Need help with this question solution general accountingarrow_forwardGeneral Accounting: How does causal analysis enhance variance investigation? [5 PTS] a) Standard variances need no investigation b) Surface differences explain everything c) Root cause identification guides corrective actions d) Analysis wastes resourcesarrow_forwardsubject = General Accountarrow_forward
- Question: Dina Co. manufactures fine dining tables. During the most productive month of the year, 3,500 tables were manufactured at a total cost of $84,400. In its slowest month, the company made 1,100 tables at a cost of $46,000. Using the high-low method of cost estimation, what is the total fixed costs in August for Dina?arrow_forwardwhat is the cost per unit?arrow_forwardSub: accountingarrow_forward
- Intermediate Accounting: Reporting And AnalysisAccountingISBN:9781337788281Author:James M. Wahlen, Jefferson P. Jones, Donald PagachPublisher:Cengage LearningIndividual Income TaxesAccountingISBN:9780357109731Author:HoffmanPublisher:CENGAGE LEARNING - CONSIGNMENT

