
Concept explainers
Direct cost is the cost which can be directly attributed to the production of specific goods or services.
Indirect cost is the cost which cannot be directly attributed to the production of specific goods or services such as administrative expenses.
Product costs are generally direct material, direct labor, direct expenses and factory
Period costs are incurred over a period of time. These are not necessary part of production process. The period cost is reporting as an expense during the accounting period such as interest expenses.
Direct material and direct labor costs are known as Prime cost whereas conversion cost is the cost which is incurred to convert direct material into products.
To determine:
In the question we have given expenses which we have to classify as per below categories:
- Product cost or period cost
If product cost then as direct material, direct labor or factory overheads and then further to be categorized into prime cost or conversion cost
- Further to be classified product cost as direct cost or indirect cost.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 18 Solutions
Fundamental Accounting Principles -Hardcover
- Provide answerarrow_forwardOn 2015/1/1, Samantha Ltd. purchased machinery for $60,000. The useful life is 8 years with a salvage value of $6,000. The company uses the double declining balance method. What is the second year's annual depreciation expense (2016/12/31)?arrow_forwardBrenda Confections is preparing its cash budget and expects to have sales of $50,000 in April, $65,000 in May, and $75,000 in June. If 30% of sales are for cash, 50% are credit sales paid in the month after the sale, and 20% are credit sales paid 2 months after the sale, what are the expected cash receipts for June?arrow_forward
- RK Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials for $140, direct labor for $55, and variable overhead of $64. The company expects fixed overhead costs of $673,000 and fixed selling and administrative costs of $160,000 for the next year. It expects to produce and sell 11,900 snowboards in the next year. What will be the selling price per unit if RK uses a mark-up of 17% of the total cost?arrow_forwardSP Company made sales of $32,750 million in 2019. The cost of goods sold for the year totaled $12,500 million. At the end of 2018, Malt's inventory stood at $1,300 million, and SP ended 2018 with an inventory of $1,800 million. Compute Malt's gross profit percentage and rate of inventory turnover for 2019.arrow_forwardThe company's total assets arearrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





