Billy Davidson operates Billy’s Worm Firm in Mississippi Davidson raises worms for fishing. He sells a box of 20 worms for $1260. Davidson his invested $400,000 in the worm farm. He hid hoped to earn a 24% annual rate of return (net income divided by total assets), which works out to a 2% monthly return on his investment. After looking at the farm’s bank balance, Davidson fears he is not achieving this return. To evaluate the farm’s performance, he prepared the following production cost report. The Finished Goods Inventory is zero because the worms ship out as soon as they reach the required size Monthly operating expenses total $2,000 (in addition to the costs below). Requirements Billy Davidson his the following questions about the farm’s performance during June 1. What is the cost per box of worms sold? ( Hint: This is the unit cost of the boxes completed and shipped out of brooding.) 2. What it the gross profit per box? 3. How much operating income did Billy’s Worm Farm mike in June? 4. What is the return on Davidson’s investment of $400,000 for the month of June? (Compute this is June’s operating income divided by Davidson’s $400,000 investment, expressed as a percentage) 5. What monthly operating income would provide a 2% monthly rate of return? What sales price per box would Billy’s Worm Farm have had to charge in June to achieve a 2% monthly rate of return?
Billy Davidson operates Billy’s Worm Firm in Mississippi Davidson raises worms for fishing. He sells a box of 20 worms for $1260. Davidson his invested $400,000 in the worm farm. He hid hoped to earn a 24% annual rate of return (net income divided by total assets), which works out to a 2% monthly return on his investment. After looking at the farm’s bank balance, Davidson fears he is not achieving this return. To evaluate the farm’s performance, he prepared the following production cost report. The Finished Goods Inventory is zero because the worms ship out as soon as they reach the required size Monthly operating expenses total $2,000 (in addition to the costs below). Requirements Billy Davidson his the following questions about the farm’s performance during June 1. What is the cost per box of worms sold? ( Hint: This is the unit cost of the boxes completed and shipped out of brooding.) 2. What it the gross profit per box? 3. How much operating income did Billy’s Worm Farm mike in June? 4. What is the return on Davidson’s investment of $400,000 for the month of June? (Compute this is June’s operating income divided by Davidson’s $400,000 investment, expressed as a percentage) 5. What monthly operating income would provide a 2% monthly rate of return? What sales price per box would Billy’s Worm Farm have had to charge in June to achieve a 2% monthly rate of return?
Solution Summary: The author calculates the cost per box of worms sold, excluding the interest expenses and tax implications incurred by the organization.
Billy Davidson operates Billy’s Worm Firm in Mississippi Davidson raises worms for fishing. He sells a box of 20 worms for $1260. Davidson his invested $400,000 in the worm farm. He hid hoped to earn a 24% annual rate of return (net income divided by total assets), which works out to a 2% monthly return on his investment. After looking at the farm’s bank balance, Davidson fears he is not achieving this return. To evaluate the farm’s performance, he prepared the following production cost report. The Finished Goods Inventory is zero because the worms ship out as soon as they reach the required size Monthly operating expenses total $2,000 (in addition to the costs below).
Requirements
Billy Davidson his the following questions about the farm’s performance during June
1. What is the cost per box of worms sold? (Hint: This is the unit cost of the boxes completed and shipped out of brooding.)
2. What it the gross profit per box?
3. How much operating income did Billy’s Worm Farm mike in June?
4. What is the return on Davidson’s investment of $400,000 for the month of June? (Compute this is June’s operating income divided by Davidson’s $400,000 investment, expressed as a percentage)
5. What monthly operating income would provide a 2% monthly rate of return?
What sales price per box would Billy’s Worm Farm have had to charge in June to achieve a 2% monthly rate of return?
Formula Formula ROI (%) = Net Income Principal Amount × 100
The industrial enterprise "HUANG S.A." purchased a sorting and packaging machine from a foreign company on 1/4/2017 at a cost of €500,000. The useful life of the machine was estimated by the Management at ten (10) years, while the residual value was estimated at zero.
For the transportation of the machine from abroad to the company's factory, the amount of €20,000 was paid on 15/4/2017. As the insurance coverage of the machine during transportation was the responsibility of the selling company, HUANG S.A. proceeded to insure the machine from 16/4/2017 to 15/4/2018, paying the amount of €1,200. The delivery took place on 15/4/2017.
As adequate ventilation of the multifunction device is essential for its proper operation, the company fitted an air duct on the multifunction device. The cost of the air duct amounted to €2,000 and was paid on 20/4/2017. On 25/4/2017, an external electrician was paid €5,000 for the electrical connection of the device.
The company also paid €5,000 to an…
The industrial enterprise "HUANG S.A." purchased a sorting and packaging machine from a foreign company on 1/4/2017 at a cost of €500,000. The useful life of the machine was estimated by the Management at ten (10) years, while the residual value was estimated at zero.
For the transportation of the machine from abroad to the company's factory, the amount of €20,000 was paid on 15/4/2017. As the insurance coverage of the machine during transportation was the responsibility of the selling company, HUANG S.A. proceeded to insure the machine from 16/4/2017 to 15/4/2018, paying the amount of €1,200. The delivery took place on 15/4/2017.
As adequate ventilation of the multifunction device is essential for its proper operation, the company fitted an air duct on the multifunction device. The cost of the air duct amounted to €2,000 and was paid on 20/4/2017. On 25/4/2017, an external electrician was paid €5,000 for the electrical connection of the device.
The company also paid €5,000 to an…
I need answer typing clear urjent no chatgpt used pls i will give 5 Upvotes.only typing .
Chapter 18 Solutions
Horngren's Financial & Managerial Accounting, The Managerial Chapters (6th Edition)
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.