
Concept Introduction:
Income statement: An income statement can be defined as the statement explaining the company’s financial performance over a specific accounting period. The income or revenues are recorded on the income statement along with the expenses incurred for the period.
To prepare:
Income statement for Delray Mfg. (a manufacturer)

Answer to Problem 14E
Solution:
Delray Mfg. | ||
Income statement | ||
For the year Ended December 31, 2017 | ||
Sales | $ 1,250,000 | |
Less: Cost of goods sold | ||
Cost of good manufactured | $ 534,390 | |
Add: Finished Goods Inventory - Beginning | $ 62,750 | |
Less: Finished Goods Inventory - Ending | $ 67,300 | |
Cost of Goods sold | $ 529,840 | |
Gross profit | $ 720,160 | |
Less: Selling and administrative expenses | ||
Advertising expense | $ 94,000 | |
General and administrative expense | $ 129,300 | |
Total selling and administrative expense | $ 223,300 | |
Net Operating Income | $ 496,860 |
Explanation of Solution
The income statement is prepared as under –
Given,
• Sales = $ 1,250,000
• Cost of Goods manufactured = $ 534,390
• Finished Goods Inventory – Beginning = $ 62,750
• Finished Goods Inventory – Ending = $ 67,300
• Advertising expense = $ 94,000
• General and administrative expense = $ 129,300
First,
a. The cost of goods sold is calculated. It is calculated as under –
Cost of Goods sold =Cost of Goods manufactured +Finished Goods Inventory Beginning − Finished Goods Inventory Ending
Cost of Goods sold = $ 534,390 + $ 62,750 − $ 67,300Cost of Goods sold = $ 529,840
b. Gross profit is calculated as under –
Gross profit = Sales – Cost of Goods soldGross profit = $ 1,250,000 − $ 529,840Gross profit = $ 720,160
c. Total selling and administrative expenses are calculated as under –
Total selling and administrative expenses = Advertising expense + General and administrative expense
Total selling and administrative expenses = $ 94,000 + $ 129,300Total selling and administrative expenses = $ 223,300
d. Net operating Income is calculated as under –
Net operating income = Gross profit − Total selling and administrative expensesNet operating income = $ 720,160 − $ 223,300Net operating income = $ 496,860
The income statement for Delray Mfg. has been prepared. The net income for the year ending December 31, 2017 is $ 496,860.
Thus, the income statement for Delray Mfg. for the year ending December 31, 2017 has been prepared.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 18 Solutions
Loose Leaf for Fundamental Accounting Principles
- Need help with this question solution general accountingarrow_forwardsubject:- General Accountarrow_forwardZenith Corporation uses direct labor-hours in its predetermined overhead rate. At the beginning of the year, the total estimated manufacturing overhead was $420,500. At the end of the year, actual direct labor-hours for the year were 26,000 hours, manufacturing overhead for the year was underapplied by $7,200, and the actual manufacturing overhead was $428,300. Calculate the predetermined overhead rate for the year.arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





