CONTEMP.FINANCIAL MGMT. (LL)-W/MINDTAP
CONTEMP.FINANCIAL MGMT. (LL)-W/MINDTAP
14th Edition
ISBN: 9780357292877
Author: MOYER
Publisher: CENGAGE L
Question
Book Icon
Chapter 17, Problem 3P

a.

Summary Introduction

To determine: The amount of funds released.

a.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 3P

The amount of funds released is $2,465,753.42.

Explanation of Solution

Determine the reduction in collection time

ReductioninCollectionTime=ReductioninMailingTime+ReductioninProcessingTime=31.5+62.5=5days

Therefore, the reduction in collection time is 5 days.

Determine the average daily collection

AverageDailyCollection=AnnualCreditSales365=$180,000,000365=$493,150.68

Therefore, the average daily collection is $493,150.68.

Determine the amount of funds released

AmountofFundsReleased=AverageDailyCollection×ReductioninCollectionTime=$493,150.68×5=$2,465,753.42

Therefore, the amount of funds released is $2,465,753.42.

b.

Summary Introduction

To determine: The annual earnings on the released funds.

b.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 3P

The annual earnings on the released funds is $2,465,753.42.

Explanation of Solution

Determine the annual earnings on the released funds

AnnualEarnings=AmountofFundsReleased×InterestRate=$2,465,753.42×10%=$246,575.34

Therefore, the annual earnings on the released funds is $246,575.34.

c.

Summary Introduction

To determine: The annual fee.

c.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 3P

The annual fee is $315,000.

Explanation of Solution

Determine the annual fee

AnnualFee=FixedCost+VariableCost=$75,000+$0.05×4,800,000=$315,000

Therefore, the annual fee is $315,000.

d.

Summary Introduction

To determine: The annual net benefits.

d.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 3P

The annual net benefits are -$18,424.66.

Explanation of Solution

Determine the annual net benefits

AnnualNetBenefits=AnnualEarnings+DecreaseinPaymentAnnualFee=$246,575.34+$50,000$315,000=$18,424.66

Therefore, the annual net benefits are -$18,424.66.

e.

Summary Introduction

To determine: The annual net benefits.

e.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 3P

The annual net benefits are $121,917.95.

Explanation of Solution

Determine the amount of funds released

AmountofFundsReleased=AverageDailyCollection×ReductioninCollectionTimeBank Compensating Balance=$493,150.68×4.5$1,500,000=$719,179.50

Therefore, the amount of funds released is $2,465,753.42.

Determine the annual net benefits

AnnualNetBenefits=AmountofFundsReleased×InterestRateReduction in Payment=$719,179.50×10%+$50,000=$121,917.95

Therefore, the annual net benefits are $121,917.95.

f.

Summary Introduction

To discuss: The lockbox system the firm should select.

f.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 3P

The lockbox system the firm should select is SLC bank’s lockbox system.

Explanation of Solution

Since SLC’s bank provides a higher net benefits for the firm, the lockbox system that the firm should select is SLC bank’s lockbox system.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
After many sunset viewings at SUNY Brockport, Amanda dreams of owning a waterfront home on Lake Ontario. She finds her perfect house listed at $425,000. Leveraging the negotiation skills she developed at school, she persuades the seller to drop the price to $405,000. What would be her annual payment if she opts for a 30-year mortgage from Five Star Bank with an interest rate of 14.95% and no down payment? a- $25,938 b- $26,196 c- $24,500 d- $27,000
Imagine that the SUNY Brockport Student Government Association (SGA) is considering investing in sustainable campus improvements. These improvements include installing solar panels, updating campus lighting to energy-efficient LEDs, and implementing a rainwater collection system for irrigation. The total initial investment required for these projects is $100,000. The projects are expected to generate savings (effectively, the cash inflows in this scenario) of $30,000 in the first year, $40,000 in the second year, $50,000 in the third year, and $60,000 in the fourth year due to reduced energy and maintenance costs. SUNY Brockport’s discount rate is 8%. What is the NPV of the sustainable campus improvements? (rounded)   a- $70,213b- $48,729c- $45,865d- $62,040
Imagine that the SUNY Brockport Student Government Association (SGA) is considering investing in sustainable campus improvements. These improvements include installing solar panels, updating campus lighting to energy-efficient LEDs, and implementing a rainwater collection system for irrigation. The total initial investment required for these projects is $100,000. The projects are expected to generate savings (effectively, the cash inflows in this scenario) of $30,000 in the first year, $40,000 in the second year, $50,000 in the third year, and $60,000 in the fourth year due to reduced energy and maintenance costs. SUNY Brockport’s discount rate is 8%. What is the NPV of the sustainable campus improvements? (rounded)a- $70,213b- $48,729c- $45,865d- $62,040
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
EBK CONTEMPORARY FINANCIAL MANAGEMENT
Finance
ISBN:9781337514835
Author:MOYER
Publisher:CENGAGE LEARNING - CONSIGNMENT
Text book image
International Financial Management
Finance
ISBN:9780357130698
Author:Madura
Publisher:Cengage