General Physics, 2nd Edition
General Physics, 2nd Edition
2nd Edition
ISBN: 9780471522782
Author: Morton M. Sternheim
Publisher: WILEY
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 17, Problem 31E

(a)

To determine

The current in the circuit.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 31E

The current in the circuit is 0.4A_.

Explanation of Solution

The circuit is given in Figure 17.24. The resistances are in series and the battery are connected in such a way that the polarities are opposite to each other.

The net potential drop in the circuit can be computed as,

  ε=ε1ε2        (I)

Here, ε is the net potential drop, ε1 is the potential difference of the battery in the upper portion of the loop, and ε2 is the potential difference of the battery in the bottom portion of the loop.

Since the resistors are connected in series, the net resistance of the circuit is obtained as,

  R=R1+R2        (II)

Here, R is the net resistance, and R1, R2 are the individual resistances.

Write the expression for the current according to Ohm’s law.

  I=εR        (III)

Conclusion:

Substitute 12V for ε1, and 8V for ε2 in equation (I) to find ε.

  ε=12V8V=4V

Substitute 6ohm for R1, and 4ohm for R2 in equation (II) to find R.

  R=6ohm+4ohm=10ohm

Substitute 4V for ε, and 10ohm for R in equation (III) to find I.

  I=4V10ohm=0.4A

Therefore, the current in the circuit is 0.4A_.

(b)

To determine

The power supplied by each battery.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 31E

The power supplied by the 12V battery is 4.8W_ and that by the 8V battery is 3.2W_.

Explanation of Solution

Write the expression for power supplied by the first battery.

  P1=Iε1        (IV)

Here, P1 is the power supplied by the first battery.

Similarly, the power supplied by the second battery can be computed as,

  P2=Iε2        (V)

Here, P2 is the power supplied by the first battery.

Conclusion:

Substitute 0.4A for I, and 12V for ε1 in equation (IV) to find P1.

  P1=(0.4A)(12V)=4.8W

Substitute 0.4A for I, and 8V for ε2 in equation (V) to find P2 (the negative sign for ε2 is because the polarity of ε2 is opposite to that of ε1.

  P2=(0.4A)(8V)=3.2W

Therefore, the power supplied by the 12V battery is 4.8W_ and that by the 8V battery is 3.2W_.

(c)

To determine

The power dissipated in each resistor.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 31E

The power dissipated in 6ohm resistor is 0.96W_, and that in 4ohm resistor is 0.64W_.

Explanation of Solution

Write the expression for power dissipated in the first resistor.

  PR1=I2R1        (VI)

Here, PR1 is the power dissipated in the first resistor.

Write the expression for power dissipated in the second resistor.

  PR2=I2R2        (VII)

Here, PR2 is the power dissipated in the second resistor.

Conclusion:

Substitute 0.4A for I, and 6ohm for R1 in equation (VI) to find PR1.

  PR1=(0.4A)2(6ohm)=0.96W

Substitute 0.4A for I, and 4ohm for R2 in equation (VII) to find PR2.

  PR2=(0.4A)2(4ohm)=0.64W

Therefore, the power dissipated in 6ohm resistor is 0.96W_, and that in 4ohm resistor is 0.64W_.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A high-speed lifting mechanism supports an 881 kg object with a steel cable that is 22.0 m long and 4.00 cm^2 in cross-sectional area.  Young's modulus for steel is 20.0 ⋅10^10 Pa.  Determine the elongation of the cable.
Namor, from Wakanda Forever, sits on a throne at the bottom of the ocean in a city called Talocan (and Atlantis in the comics).  Assuming he, including his gold headdress, has a density of 1085 kg/m3 and that Namor is surrounded by salt water with a density of 1027 kg/m3, what is Namor’s normal force while sitting underwater?  Take Namor’s mass as 285. kg and solve as if he has a uniform density.
To get there they need to travel through an area of salt-water, which seems to also be a magical portal, before arriving in a dry area.  Judging by the time Maui and Moana spend falling through the water, it seems they dive 3440. ft deep.  Assume the portal is non-magical salt-water, with a density of 1027 kg/m^3. Given that the air pressure above the portal is 1.013 ⋅10^5 Pa, what is the pressure when they are 3440. ft deep?  1 m = 3.28 ft. Moana would have a surface area of 1.30 m2. How much force would be acting on her at the bottom of this portal?

Chapter 17 Solutions

General Physics, 2nd Edition

Ch. 17 - Prob. 11RQCh. 17 - Prob. 12RQCh. 17 - Prob. 1ECh. 17 - Prob. 2ECh. 17 - Prob. 3ECh. 17 - Prob. 4ECh. 17 - Prob. 5ECh. 17 - Prob. 6ECh. 17 - Prob. 7ECh. 17 - Prob. 8ECh. 17 - Prob. 9ECh. 17 - Prob. 10ECh. 17 - Prob. 11ECh. 17 - Prob. 12ECh. 17 - Prob. 13ECh. 17 - Prob. 14ECh. 17 - Prob. 15ECh. 17 - Prob. 16ECh. 17 - Prob. 17ECh. 17 - Prob. 18ECh. 17 - Prob. 19ECh. 17 - Prob. 20ECh. 17 - Prob. 21ECh. 17 - Prob. 22ECh. 17 - Prob. 23ECh. 17 - Prob. 24ECh. 17 - Prob. 25ECh. 17 - Prob. 26ECh. 17 - Prob. 27ECh. 17 - Prob. 28ECh. 17 - Prob. 29ECh. 17 - Prob. 30ECh. 17 - Prob. 31ECh. 17 - Prob. 32ECh. 17 - Prob. 33ECh. 17 - Prob. 34ECh. 17 - Prob. 35ECh. 17 - Prob. 36ECh. 17 - Prob. 37ECh. 17 - Prob. 38ECh. 17 - Prob. 39ECh. 17 - Prob. 40ECh. 17 - Prob. 41ECh. 17 - Prob. 42ECh. 17 - Prob. 43ECh. 17 - Prob. 44ECh. 17 - Prob. 45ECh. 17 - Prob. 46ECh. 17 - Prob. 47ECh. 17 - Prob. 48ECh. 17 - Prob. 49ECh. 17 - Prob. 50ECh. 17 - Prob. 51ECh. 17 - Prob. 52ECh. 17 - Prob. 53ECh. 17 - Prob. 54ECh. 17 - Prob. 55ECh. 17 - Prob. 56ECh. 17 - Prob. 57ECh. 17 - Prob. 58ECh. 17 - Prob. 59ECh. 17 - Prob. 60ECh. 17 - Prob. 61ECh. 17 - Prob. 62ECh. 17 - Prob. 63ECh. 17 - Prob. 64ECh. 17 - Prob. 65ECh. 17 - Prob. 66ECh. 17 - Prob. 67ECh. 17 - Prob. 68ECh. 17 - Prob. 69ECh. 17 - Prob. 70ECh. 17 - Prob. 71ECh. 17 - Prob. 72ECh. 17 - Prob. 73ECh. 17 - Prob. 74ECh. 17 - Prob. 75ECh. 17 - Prob. 76ECh. 17 - Prob. 77ECh. 17 - Prob. 78ECh. 17 - Prob. 79ECh. 17 - Prob. 80ECh. 17 - Prob. 81ECh. 17 - Prob. 82ECh. 17 - Prob. 83ECh. 17 - Prob. 84ECh. 17 - Prob. 85ECh. 17 - Prob. 86ECh. 17 - Prob. 87ECh. 17 - Prob. 88ECh. 17 - Prob. 89ECh. 17 - Prob. 90ECh. 17 - Prob. 91ECh. 17 - Prob. 92E
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
University Physics Volume 2
Physics
ISBN:9781938168161
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781938168000
Author:Paul Peter Urone, Roger Hinrichs
Publisher:OpenStax College
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Ohm's law Explained; Author: ALL ABOUT ELECTRONICS;https://www.youtube.com/watch?v=PV8CMZZKrB4;License: Standard YouTube License, CC-BY