Physics, 11e WileyPLUS + Loose-leaf
Physics, 11e WileyPLUS + Loose-leaf
11th Edition
ISBN: 9781119394112
Author: John D. Cutnell, Kenneth W. Johnson, David Young, Shane Stadler
Publisher: Wiley (WileyPLUS Products)
bartleby

Concept explainers

Question
Book Icon
Chapter 16, Problem 1P
To determine

The frequency of the light.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 1P

  5.50×1014Hz

Explanation of Solution

Given:

The speed of the light, c=3×108m/s

The wavelength of the given light, λ=5.45×107m

Formula used:

The relation between wavelength (λ) and the frequency (f) as,

  f=cλ

Where c is the speed of light.

Calculation:

Using given values in above equation, we get,

  f=3×1085.45×107f=5.50×1014Hz

Conclusion:

The frequency of the light is 5.50×1014Hz .

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A dielectric-filled parallel-plate capacitor has plate area A = 20.0 ccm2 , plate separaton d = 10.0 mm and dielectric constant k = 4.00. The capacitor is connected to a battery that creates a constant voltage V = 12.5 V . Throughout the problem, use ϵ0 = 8.85×10−12 C2/N⋅m2 . Find the energy U1 of the dielectric-filled capacitor. The dielectric plate is now slowly pulled out of the capacitor, which remains connected to the battery. Find the energy U2 of the capacitor at the moment when the capacitor is half-filled with the dielectric. The capacitor is now disconnected from the battery, and the dielectric plate is slowly removed the rest of the way out of the capacitor. Find the new energy of the capacitor, U3. In the process of removing the remaining portion of the dielectric from the disconnected capacitor, how much work W is done by the external agent acting on the dielectric?
In (Figure 1) C1 = 6.00 μF, C2 = 6.00 μF, C3 = 12.0 μF, and C4 = 3.00 μF. The capacitor network is connected to an applied potential difference Vab. After the charges on the capacitors have reached their final values, the voltage across C3 is 40.0 V. What is the voltage across C4? What is the voltage Vab applied to the network? Please explain everything in steps.
I need help with these questions again. A step by step working out with diagrams that explains more clearly
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
An Introduction to Physical Science
Physics
ISBN:9781305079137
Author:James Shipman, Jerry D. Wilson, Charles A. Higgins, Omar Torres
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 2
Physics
ISBN:9781938168161
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Text book image
University Physics Volume 1
Physics
ISBN:9781938168277
Author:William Moebs, Samuel J. Ling, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax - Rice University
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:9781337553278
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning