
Statement of
Indirect method: Under this method, the following amounts are to be adjusted from the Net Incometo calculate the net cash provided from operating activities.
Cash flows from operating activities: These are the cash produced by the normal business operations.
The below table shows the way of calculation of cash flows from operating activities:
Cash flows from operating activities (Indirect method) |
Add: Decrease in current assets |
Increase in current liability |
|
Loss on sale of plant assets |
Deduct: Increase in current assets |
Decrease in current liabilities |
Gain on sale of plant assets |
Net cash provided from or used by operating activities |
Table (1)
To Prepare: The cash flows from operating activities sections of the statement of cash flows using indirect method.

Trending nowThis is a popular solution!

Chapter 16 Solutions
Accounting (Text Only)
- Please provide the solution to this general accounting question with accurate financial calculations.arrow_forwardAn asset owned by Shahidi Technologies has a book value of $36,750 on June 30, Year 5. The asset has been depreciated at an annual rate of $8,200 using the straight-line method. Assuming the asset is sold on June 30, Year 5 for $41,500, how should the company record the transaction? a. Neither a gain nor a loss is recognized on this type of transaction. b. A gain on sale of $4,750. c. A gain on sale of $4,000. d. A loss on sale of $4,750. e. A loss on sale of $4,000.arrow_forwardI am looking for help with this financial accounting question using proper accounting standards.arrow_forward
- Hello tutor please given General accounting question answer do fast and properly explain all answerarrow_forwardDuring a specific period, Nicole Systems reported a decrease in total assets of $18,700 and an increase in stockholders' equity of $7,900. By what amount and direction must total liabilities have changed during that same period?arrow_forwardAccurate answerarrow_forward
- Brentwood Manufacturing has fixed costs of $762,300. The selling price per unit is $185, and the variable cost per unit is $95. How many units must the company sell in order to earn a profit of $225,000? Provide answerarrow_forwardHow much of the inspecting cost pool should be assigned to kitchen rugs?arrow_forwardPlease provide the correct answer to this general accounting problem using valid calculations.arrow_forward
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,College Accounting, Chapters 1-27AccountingISBN:9781337794756Author:HEINTZ, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Cornerstones of Financial AccountingAccountingISBN:9781337690881Author:Jay Rich, Jeff JonesPublisher:Cengage LearningIntermediate Accounting: Reporting And AnalysisAccountingISBN:9781337788281Author:James M. Wahlen, Jefferson P. Jones, Donald PagachPublisher:Cengage LearningFinancial Accounting: The Impact on Decision Make...AccountingISBN:9781305654174Author:Gary A. Porter, Curtis L. NortonPublisher:Cengage Learning





