Physics, 11e WileyPLUS + Loose-leaf
Physics, 11e WileyPLUS + Loose-leaf
11th Edition
ISBN: 9781119394112
Author: John D. Cutnell, Kenneth W. Johnson, David Young, Shane Stadler
Publisher: Wiley (WileyPLUS Products)
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 15, Problem 1P

(a)

To determine

The W in the process.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 1P

  +1.6×104J

Explanation of Solution

Given:

The work done by the student, W=1.6×104J

The decrease in the internal energy of the student, ΔU=4.2×104J

Calculation:

Since the student does the work, hence the “ W ” of the process will be positive. Hence,

  W=+1.6×104J

Conclusion:

The W in the processis +1.6×104J .

(b)

To determine

The ΔU in the process.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 1P

  ΔU=4.2×104J

Explanation of Solution

Given:

The work done by the student, W=1.6×104J

The decrease in the internal energy of the student, ΔU=4.2×104J

Calculation:

Since the internal energy of the student decreases. Hence, it can be written as,

  ΔU=4.2×104J

Conclusion:

The ΔU in the process is 4.2×104J .

(c)

To determine

The Q in the process.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 1P

  2.6×104J

Explanation of Solution

Given:

The work done by the student, W=1.6×104J

The decrease in the internal energy of the student, ΔU=4.2×104J

Formula used:

First law of thermodynamics,

  Q=ΔU+W

Where Q is the heat gained by the system, ΔW is the work done by the system on the surroundings and ΔU is the change in internal energy of the system.

Calculation:

Using given values in above equation, we get,

  Q=(4.2×104)+(1.6×104)Q=2.6×104J

Conclusion:

The Q in the process is 2.6×104J .

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A dielectric-filled parallel-plate capacitor has plate area A = 20.0 ccm2 , plate separaton d = 10.0 mm and dielectric constant k = 4.00. The capacitor is connected to a battery that creates a constant voltage V = 12.5 V . Throughout the problem, use ϵ0 = 8.85×10−12 C2/N⋅m2 . Find the energy U1 of the dielectric-filled capacitor. The dielectric plate is now slowly pulled out of the capacitor, which remains connected to the battery. Find the energy U2 of the capacitor at the moment when the capacitor is half-filled with the dielectric. The capacitor is now disconnected from the battery, and the dielectric plate is slowly removed the rest of the way out of the capacitor. Find the new energy of the capacitor, U3. In the process of removing the remaining portion of the dielectric from the disconnected capacitor, how much work W is done by the external agent acting on the dielectric?
In (Figure 1) C1 = 6.00 μF, C2 = 6.00 μF, C3 = 12.0 μF, and C4 = 3.00 μF. The capacitor network is connected to an applied potential difference Vab. After the charges on the capacitors have reached their final values, the voltage across C3 is 40.0 V. What is the voltage across C4? What is the voltage Vab applied to the network? Please explain everything in steps.
I need help with these questions again. A step by step working out with diagrams that explains more clearly
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Physics for Scientists and Engineers, Technology ...
Physics
ISBN:9781305116399
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 2
Physics
ISBN:9781938168161
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers with Modern ...
Physics
ISBN:9781337553292
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:9781337553278
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
The Second Law of Thermodynamics: Heat Flow, Entropy, and Microstates; Author: Professor Dave Explains;https://www.youtube.com/watch?v=MrwW4w2nAMc;License: Standard YouTube License, CC-BY