
Concept explainers
(a)
Interpretation:
A concept map is to be drawn and the grams of CO2 gas dissolved in the solution when 1.0 L of carbon dioxide dissolves in 500.0 mL of solution is to be calculated.
Concept introduction:
A mole is a basic unit used in the International system of units (SI). It is abbreviated as mol Mole is defined that the amount of substance that contains molecules or atoms equals to 12 g of C−12 molecule. The concept map of a mole is a diagram used to relate the different concepts of mole chemistry.

Answer to Problem 19E
The concept map is shown below.
The grams of CO2 gas dissolved in the solution when 1.0 L of carbon dioxide dissolves in 500.0 mL of solution is 1.96 g.
Explanation of Solution
When 1.0 L of carbon dioxide dissolves in 500.0 mL of solution, mole concept map looks like as shown below.
Figure 1
The volume occupied by 1 mol of CO2 gas at STP is 22.4 L.
Therefore, the number of moles which occupy 1.0 L is calculated below.
Number of moles=1.00 L CO2×1 mol CO222.4 L CO2=0.04464 mol
The molar mass of CO2 gas is 44.01 g mol−1.
Therefore, the mass of 1 mol of CO2 gas is 44.01 g.
The formula to calculate the mass of 0.04464 mol of CO2 gas is shown below.
Mass= 0.04464 mol CO2×Mass of 1 mol CO21 mol CO2
Substitute the mass of 1 mol of CO2 gas in the above equation.
Mass= 0.04464 mol CO2×44.01 g CO2 1 mol CO2=1.96 g
Therefore, the grams of CO2 gas dissolved in the solution is 1.96 g.
The grams of CO2 gas is 1.96 g.
(b)
Interpretation:
A concept map is to be drawn and the molecules of CO2 gas dissolved in the solution when 1.0 L of carbon dioxide dissolves in 500.0 mL of solution is to be calculated.
Concept introduction:
A mole is a basic unit used in the International system of units (SI). It is abbreviated as mol Mole is defined that the amount of substance that contains molecules or atoms equals to 12 g of C−12 molecule. The concept map of a mole is a diagram used to relate the different concepts of mole chemistry.

Answer to Problem 19E
The concept map is shown below.
The molecules of CO2 gas dissolved in the solution when 1.0 L of carbon dioxide dissolves in 500.0 mL of solution is 2.69×1022 moleules.
Explanation of Solution
When 1.0 L of carbon dioxide dissolves in 500.0 mL of solution, mole concept map looks like as shown below.
Figure 1
The volume occupied by 1 mol of CO2 gas at STP is 22.4 L.
Therefore, the number of moles which occupy 1.0 L of is calculated below.
Number of moles=1.00 L CO2×1 mol CO222.4 L CO2=0.04464 mol
The molecules present in 1 mol of CO2 gas at STP are 6.02×1023 moleules.
The formula to calculate the molecules occupied by 0.04464 mol of CO2 gas is shown below.
Number of molecules= 0.04464 mol CO2×Molecules in 1 mol CO21 mol CO2
Substitute the molecules in 1 mol of CO2 gas in the above equation.
Number of molecules= 0.04464 mol CO2×6.02×1023 moleules1 mol CO2=2.69×1022 moleules
Therefore, the molecules of CO2 gas dissolved in the solution is 2.69×1022 moleules.
The molecules of CO2 gas is 2.69×1022 moleules.
(c)
Interpretation:
A concept map is to be drawn and the molar concentration of the carbonic acid solution when 1.0 L of carbon dioxide dissolves in 500.0 mL of solution is to be calculated.
Concept introduction:
A mole is a basic unit used in the International system of units (SI). It is abbreviated as mol Mole is defined that the amount of substance that contains molecules or atoms equals to 12 g of C−12 molecule. The concept map of a mole is a diagram used to relate the different concepts of mole chemistry.

Answer to Problem 19E
The concept map is shown below.
The molar concentration of the carbonic acid solution is 0.0893 M.
Explanation of Solution
When 1.0 L of carbon dioxide dissolves in 500.0 mL of solution, mole concept map looks like as shown below.
Figure 1
The volume occupied by 1 mol of CO2 gas at STP is 22.4 L.
Therefore, the number of moles which occupy 1.0 L of is calculated below.
Number of moles=1.00 L CO2×1 mol CO222.4 L CO2=0.04464 mol
The number of moles in 500.0 mL of solution is 0.04464 mol.
The relation between L and mL is shown below.
1 L=1000 mL
The probable unit factors are given below.
1 L1000 mL and 1000 mL1 L
The unit factor to determine L from mL is given below.
1 L1000 mL
Therefore, the volume in L is calculated below.
Volume=500.0 mL×1 L1000 mL=0.5 L
The formula to determine molarity is shown below.
M=nV …(1)
Where
• M is the molarity of a solution.
• n is the number of moles of solute.
• V is the volume of the solution.
Substitute the value of number of moles and volume in equation (1).
Molar concentration of CO2=0.04464 mol0.5 L=0.0893 mol/L
The relation between M and mol/L as shown below.
1 M=1 mol/L
The unit factors are given below.
1 M1 mol/L and 1 mol/L1 M
The unit factor to determine M from mol/L is given below.
1 M1 mol/L
Therefore, 0.0893 mol/L can be written as shown below.
Molarity=0.0893 mol/L×1 M1 mol/L=0.0893 M
Therefore, the molar concentration of H2CO3, carbonic acid solution is 0.0893 M.
The molar concentration of carbonic acid solution is 0.0893 M.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 15 Solutions
EP INTRODUCTORY CHEM.-MOD.MASTERINGCHEM
- Would the following organic synthesis occur in one step? Add any missing products, required catalysts, inorganic reagents, and other important conditions. Please include a detailed explanation and drawings showing how the reaction may occur in one step.arrow_forward(a) Sketch the 'H NMR of the following chemical including the approximate chemical shifts, the multiplicity (splitting) of all signals and the integration (b) How many signals would you expect in the 13C NMR? CH3arrow_forwardDraw the Show the major and minor product(s) for the following reaction mechanisms for both reactions and show all resonance structures for any Explain why the major product is favoured? intermediates H-Brarrow_forward
- 3. Draw ALL THE POSSBILE PRODUCTS AND THE MECHANISMS WITH ALL RESONANCE STRUCTURES. Explain using the resonance structures why the major product(s) are formed over the minor product(s). H₂SO4, HONO CHarrow_forward7. Provide the product(s), starting material(s) and/or condition(s) required for the No mechanisms required. below reaction HO + H-I CI FO Br2, FeBr3 O I-Oarrow_forward6. Design the most efficient synthesis of the following product starting from phenot Provide the reaction conditions for each step (more than one step is required) and explain the selectivity of each reaction. NO MECHANISMS ARE REQUIRED. OH step(s) CIarrow_forward
- What is the skeletal structure of the product of the following organic reaction?arrow_forwardIf a reaction occurs, what would be the major products? Please include a detailed explanation as well as a drawing showing how the reaction occurs and what the final product is.arrow_forwardWhat is the major organic product of the following nucleophilic acyl substitution reaction of an acid chloride below?arrow_forward
- Introductory Chemistry: A FoundationChemistryISBN:9781337399425Author:Steven S. Zumdahl, Donald J. DeCostePublisher:Cengage LearningPrinciples of Modern ChemistryChemistryISBN:9781305079113Author:David W. Oxtoby, H. Pat Gillis, Laurie J. ButlerPublisher:Cengage LearningWorld of Chemistry, 3rd editionChemistryISBN:9781133109655Author:Steven S. Zumdahl, Susan L. Zumdahl, Donald J. DeCostePublisher:Brooks / Cole / Cengage Learning
- Chemistry for Engineering StudentsChemistryISBN:9781337398909Author:Lawrence S. Brown, Tom HolmePublisher:Cengage LearningIntroductory Chemistry: An Active Learning Approa...ChemistryISBN:9781305079250Author:Mark S. Cracolice, Ed PetersPublisher:Cengage LearningIntroduction to General, Organic and BiochemistryChemistryISBN:9781285869759Author:Frederick A. Bettelheim, William H. Brown, Mary K. Campbell, Shawn O. Farrell, Omar TorresPublisher:Cengage Learning





