ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
14th Edition
ISBN: 9780190072537
Author: NEWNAN
Publisher: Oxford University Press
Question
Book Icon
Chapter 14, Problem 65P
To determine

(a)

The value of a, b, c, d, e and f.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 65P

The value of a is 7.52%.

The value of b is 105.

The value of c is 9.5%.

The value of d is 9.6%.

The value of e is 128.

The value of f is 162.

Explanation of Solution

Concept used:

Write the expression for annual percentage increase in nth year.

(Annual % increase in nth year)=(MSInMSIn-1MSIn-1)×100 ...... (I)

Here, manager’s salary index of the year is MSIn and the manager’s salary index of the previous year is MSIn-1.

Write the expression for MSI in any year.

MSIn=MSIn-1+(change in MSI%(MSIn-1)) ...... (II)

Calculations:

Calculate the annual percentage increase in 2009.

Substitute 100 for MSI2009 and 93 for MSI2008 in Equation (I).

Annual % increase in year 2009=(1009393)×100=7.52%

The value of a is 7.52%.

Calculate the MSI in year 2010.

Substitute 100 for MSI2009 and 5% for change in MSI% in Equation (II).

MSI2010=100+5%(100)=100+5=105

The value of b is 105.

Calculate the annual percentage increase in 2011.

Substitute 115 for MSI2011 and 105 for MSI2010 in Equation (I).

Annual % increase in year 2011=(115105105)×100=9.5%

The value of c is 9.5%.

Calculate the annual percentage increase in 2012.

Substitute 126 for MSI2012 and 115 for MSI2011 in Equation (I).

Annual % increase in year 2012=(126115115)×100=9.6%

The value of d is 9.6%.

Calculate the MSI in year 2013.

Substitute 126 for MSI2012 and 1.2% for change in MSI% in Equation (II).

MSI2013=126+1.2%(126)=126+2=128

The value of e is 128.

Calculate the MSI in year 2016.

Substitute 145 for MSI2015 and 12% for change in MSI% in Equation (II).

MSI2016=145+12%(145)=145+17=162

The value of f is 162.

Conclusion:

The value of a is 7.52%.

The value of b is 105.

The value of c is 9.5%.

The value of d is 9.6%.

The value of e is 128.

The value of f is 162.

To determine

(b)

The base year of MSI.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 65P

The base year of MSI is 2009 because it has an index value of 100.

Explanation of Solution

The base value is taken as 100 and the year in which value is 100 is deemed to be a base year. There is always a year called as base year among all index having value of 100.

The base year of MSI is 2009 because it has index value of 100.

To determine

(c)

The average annual price increase in salaries from 2009 to 2013 and 2013 to 2017.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 65P

The average annual price increase in salaries from 2009 to 2013 is 6.56%.

The average annual price increase in salaries from 2013 to 2017 is 6.22%.

Explanation of Solution

Calculations:

The table for average increase in salaries from 2009 to 2013 is shown below.

Year MSI Change in MSI
2009 100 7.52%
2010 105 5%
2011 115 9.5%
2012 126 9.5%
2013 128 1.2%
Average 32.82%5=6.56%

Table (1)

The average annual price increase in salaries from 2009 to 2013 is 6.56%.

The table for average increase in salaries from 2013 to 2017 is shown below.

Year MSI Change in MSI
2013 128 1.2%
2014 138 8.30%
2015 145 5.10%
2016 162 12%
2017 170 4.5%
Average 31.1%5=6.22%

Table (2)

The average annual price increase in salaries from 2013 to 2017 is 6.22%.

Conclusion:

The average annual price increase in salaries from 2009 to 2013 is 6.56%.

The average annual price increase in salaries from 2013 to 2017 is 6.22%.

To determine

(d)

The MSI in year 2018, 2019 and 2020.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 65P

The MSI in year 2018 is 181.

The MSI in year 2019 is 193.

The MSI in year 2020 is 206.

Explanation of Solution

Calculations:

Calculate the MSI in year 2018.

Substitute 170 for MSI2017 and 6.56% for change in MSI% in Equation (II).

MSI2017=170+(6.56%(170))=170+11=181

The MSI in year 2018 is 181.

Calculate the MSI in year 2019.

Substitute 181 for MSI2018 and 6.56% for change in MSI% in Equation (II).

MSI2019=181+(6.56%(181))=181+12=193

The MSI in year 2019 is 193.

Calculate the MSI in year 2020.

Substitute 193 for MSI2019 and 6.56% for change in MSI% in Equation (II).

MSI2019=193+(6.56%(193))=193+13=206

The MSI in year 2020 is 206.

Conclusion:

The MSI in year 2018 is 181.

The MSI in year 2019 is 193.

The MSI in year 2020 is 206.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please answer questions D-H, I have already answered A , B,C but it may help you to still solve them yourself. Thank you!
2. A firm’s production function is given by:Q = 10KLThe unit capital and labour costs are 2 and 1 pounds respectively. The firm is contracted to produce2000 units.(a) Write out the optimisation problem of the firm. (b) Express this problem using a Lagrangian function. (c) Find values of K and L which fulfil the contract with minimal cost to the firm. (d) Calculate the total cost to the firm.
3. Consider the following estimated regression equation, estimated using a sample of firms, where RDis total firm spending on research and development in USD ($), Revenue is total firm revenuein USD ($), and W ages is the firms’ total spending on wages in USD ($) (standard errors inparentheses):RDd = 1000(600)+ 0.5(0.1)Revenue + 1.5(0.5)W ages,(a) Interpret the coefficients on each of the explanatory variables. (b) Which of the three coefficients are statistically significant at the 5% level of significance? Howdo you know? A researcher runs a two-sided statistical test of the null hypothesis that both the coefficients onthe explanatory variables above are jointly equal to 0.25 (mathematically, that β1 = β2 = 0.25),and reports a p-value of 0.045.(c) What does this p-value mean for the outcome of the test? (d) What would an appropriate two-sided alternative hypothesis look like?

Chapter 14 Solutions

ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE

Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education