
Fixed Cost:
Fixed cost is that costs which will be incurred whether the product is produced or not. Fixed cost does not vary with increase or decrease in volume of the production, but fixed cost per unit varies. Examples of the fixed cost are
Variable Cost:
Variable cost is that cost which is fixed for per unit. Variable cost increases with the increase in the number of units produced.
Product Cost:
Product cost is the cost which is incurred to produce the product. This type of cost is direct cost. Direct material, direct labor and factory
Period Costs:
Period costs are not related to the manufacturing of the product. These costs are related to administration and selling. Depreciation on the office equipment, sales commission, office manager salary and interest expenses are examples of the period cost.
1.
To identify:Nature of cost.

Explanation of Solution
1.
(a)
The cost is the variable costs.
Variable cost remains per unit fixed. It increases with respect to the increase in the units of the production. Here, cost of the plastic will increase with respect to increase in the number of the units. So, it is the variable cost.
(b)
The cost is the product cost.
Plastic for casing is related to the direct material and it related to the manufacturing the product. So, that is why it is related to the product cost.
2.
(a)
The cost is the variable costs.
Variable cost remains per unit fixed. It increases with respect to the increase in the units of the product. Here, cost of the wages of the assembly increases with respect to the increase in the number of the units. So, it is the variable cost.
(b)
The cost is the product cost.
Product cost is that cost which is directly related to the manufacturing the product. Here, wages of assembly worker is related to the manufacturing of the product. So, it will be product cost.
3.
(a)
The cost is the fixed cost.
Fixed cast is that cost which varies per unites from increase or decrease of the no of the unites. Here property tax is fixed cost because it varies with increase or decrease of no of the units of the product.
(b)
The cost is the period cost.
Period cost is the cost which is not related to the manufacturing of the product. Property tax is not related to the manufacturing of the product. It is related to the administration. So, it is the period cost.
4.
(a)
Fixed cast is that cost which varies per unites from increase or decrease of the no of the unity. Here, accounting staff salary is fixed cost because it varies with increase or decrease of no of the units of the product.
(b)
The cost is the period cost.
Period cost is the cost which is not related to the manufacturing of the product. Accounting staff salary is not related to the manufacturing of the product. It is related to the administration. So, it is the period cost.
5.
(a)
$26,000 is the variable cost.
Variable cost remains per unit fixed. It increases with respect to the increase in the units of the product. Here, cost of the Drum stand increases with respect to the increase in the number of the units. So, Drum stand is the variable cost.
(b)
$26,000 is the product cost.
Product cost is that cost which is directly related to the manufacturing the product. Drum stand are related to the purchase and manufacturing of the product. So, drum stand is product cost.
6.
(a)
$10,000 is the fixed cost.
Fixed cast is that cost which varies per unites from increase or decrease of the no of the unity. Here, Rent cost of the equipment of the sales staff is fixed cost because it varies with increase or decrease of no of the units of the product.
(b)
$10,000 is the period cost.
Period cost is the cost which is not related to the manufacturing of the product. Rent cost of equipment for sales staff is not related to the manufacturing of the product. It is related to the administration. So, it is the period cost
7.
(a)
$125,000 is fixed cost.
Fixed cast is that cost which varies per unites from increase or decrease of the no of the unity. Here, Upper management salaries are fixed cost because it varies with increase or decrease of no of the units of the product.
(b)
$125,000 is period cost.
Period cost is the cost which is not related to the manufacturing of the product. Upper management salary is not related to the manufacturing of the product. It is related to the administration. So, it is the period cost
8.
(a)
$10,000 is the fixed cost.
Fixed cast is that cost which varies per unites from increase or decrease of the no of the unity. Here, Annual flat fee for factory maintenance service are fixed cost because it varies with increase or decrease of no of the units of the production.
(b)
$10,000 is the period cost.
Period cost is the cost which is not related to the manufacturing of the product. Annual flat fee for factory maintenance service is not related to the manufacturing of the product. It is related to the administration. So, it is the period cost
9.
(a)
$15,000 is the variable cost.
Variable cost remains per unit fixed. It increases with respect to the increase in the units of the product. Here, cost of sales commission increases with respect to the increase in the number of the units. So, sales commission is the variable cost.
(b)
$15,000 is the period cost.
Period cost is the cost which is not related to the manufacturing of the product. Sales commission is not related to the manufacturing of the product. It is related to the administration and selling. So, it is the period cost
10.
(a)
$40,000 is the fixed cost.
Fixed cast is that cost which varies per unites from increase or decrease of the no of the unity. Here, Machinery depreciation (straight line) is fixed cost because per unity cost varies with increase or decrease of no of the units of the production.
(b)
$40,000 is the period cost.
Machinery deprecation incurs once in the year and it is not related to the manufacturing of the production. So, it is the period cost.
2.
To compute:
2.

Explanation of Solution
Computation of the manufacturing cost per drum set,
Particulars | Amounts ($) | Amounts ($) | ||
Variable costs: | ||||
Plastic for casting | 17,000 | |||
Wages for assembly workers | 82,000 | |||
Drum stands(1,000 stands purchased) | 26,000 | |||
Total variable costs | 125,000 | |||
Fixed cost: | ||||
Property taxes on factory | 5,000 | |||
Annual flat fee factory maintenance service | 10,000 | |||
Machinery deprecation, | 40,000 | |||
Total fixed cost | 55,000 | |||
Total manufacturing cost (A) | 180,000 | |||
Number of drum sets (B) | 1,000 | |||
Manufacturing cost per drum set | 180 | |||
Table (1) |
Hence, manufacturing cost per drum set is $180 per unit.
3.
To compute: Total cost of plastic and per unit cost of plastic.
3.

Explanation of Solution
Given,
Cost of plastic for casing for 1,000 drum sets is $17,000.
Formula to calculate per unit cost of the drum sets,
Substitute, $17,000 for total cost for plastic for casting and 1,000 units for number of drum sets.
Formula to calculate total cost of plastic for the casing,
Substitute $17 for per unit cost for plastic for casting and 1,200 unit for number of drum sets.
Hence, total cost of plastic for casing will be $20,400.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 14 Solutions
GEN COMBO LOOSELEAF FINANCIAL AND MANAGERIAL ACCOUNTING; CONNECT ACCESS CARD
- The actual cost of direct labor per hour is $16.25 and the standard cost of direct labor per hour is $15.00. The direct labor hours allowed per finished unit is 0.60 hours. During the current period, 4,500 units of finished goods were produced using 2,900 direct labor hours. How much is the direct labor rate variance? A. $3,625 favorable B. $3,625 unfavorable C. $4,350 favorable D. $4,350 unfavorablearrow_forwardOn January 1 of the current year, Piper Company issues a 4-year, non-interest-bearing note with a face value of $8,000 and receives $4,952 in exchange. The recording of the issuance of the note includes a: a. credit to Notes Payable for $4,952. b. credit to Discount on Notes Payable for $3,048. c. debit to Discount on Notes Payable for $3,048. d. debit to Cash for $8,000.arrow_forwardPLease helparrow_forward
- What is the budgeted total cost of direct materials purchases?arrow_forwardHy expert provide answer with calculationarrow_forwardDuring September, the assembly department completed 10,500 units of a product that had a standard materials cost of 3.0 square feet per unit at $2.40 per square foot. The actual materials purchased consisted of 22,000 square feet at $2.60 per square foot, for a total cost of $57,200. The actual material used during this period was 25,500 square feet. Compute the materials price variance and materials usage variance.arrow_forward
- Bluesy Electronics recorded the following financial data: Net Sales $720,500 Average Inventory at Cost = $80,200 Gross Margin Percentage = 42% Calculate the GMROI.arrow_forwardNeed help this question solutionarrow_forwardXYZ Company has a gross profit margin of 0.30, an operating profit margin of 18%, a total asset turnover ratio of 2.0x, and cost of goods sold of $700,000. The company's tax rate is 35%, and it has no debt. Calculate XYZ Company's Return on Assets (ROA).arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





