Advanced Accounting (Looseleaf)
Advanced Accounting (Looseleaf)
12th Edition
ISBN: 9780077632595
Author: Hoyle
Publisher: MCG
bartleby

Concept explainers

Question
Book Icon
Chapter 14, Problem 18P

a.

To determine

Identify the journal entry which should be recorded if person S invests $100,000 in cash in the business for a 25 percent interest when bonus method is used.

a.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Journal entry for the transaction

DateAccounts and ExplanationPost Ref.Debit ($)Credit ($)
     
 Cash  $ 100,000 
 Person T's Capital   $   12,500
 Person P's Capital   $     7,500
 Person E's Capital   $     5,000
 Person S's Capital   $   75,000
     
 (To record admission of person S)   

Working note

Calculate total capital for new partnership

Totalcapital=$85,000+$60,000+$55,000+$100,000=$300,000

Calculate capital balance of person S

CapitalbalanceofpersonS=$300,000×25%=$75,000

Capital balance of person S is $75,000 and he has invested $100,000. So, $25,000 is the bonus amount which is distributed among the existing partners.

Calculation of distribution of bonus share among existing partners

BonusshareofpersonT=$25,000×50%=$12,500BonusshareofpersonP=$25,000×30%=$7,500

Now

BonusshareofpersonE=$25,000×20%=$5,000

b.

To determine

Identify the journal entry which should be recorded if person S invests $60,000 in cash in the business for a 25 percent interest when bonus method is used.

b.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Journal entry for the transaction

DateAccounts and ExplanationPost Ref.Debit ($)Credit ($)
     
 Cash  $   60,000 
 Person T's Capital  $     2,500 
 Person P's Capital  $     1,500 
 Person E's Capital  $     1,000 
 Person S's Capital   $   65,000
     
 (To record admission of person S)   

Working note

Calculate total capital for new partnership

Totalcapital=$85,000+$60,000+$55,000+$60,000=$260,000

Calculate capital balance of person S

CapitalbalanceofpersonS=$260,000×25%=$65,000

Capital balance of person S is $65,000 and he has invested $60,000. So, $5,000 is the loss amount which is distributed among the existing partners.

Calculation of distribution of loss share among existing partners

LossshareofpersonT=$5,000×50%=$2,500LossshareofpersonP=$5,000×30%=$1,500

Now

Loss shareofpersonE=$5,000×20%=$1,000

c.

To determine

Identify the journal entry which should be recorded if person S invests $72,000 in cash in the business for a 25 percent interest when goodwill method is used.

c.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Journal entry for the transaction

DateAccounts and ExplanationPost Ref.Debit ($)Credit ($)
     
 Goodwill  $   16,000 
 Person T's Capital   $     8,000
 Person P's Capital   $     4,800
 Person E's Capital   $     3,200
     
 (To distribution of goodwill)   
     
 Cash  $   72,000 
 Person S's capital   $   72,000
     
 (To record admission of person S)   
     

Working note

Calculate total capital for new partnership

Totalcapital=$85,000+$60,000+$55,000+$72,000=$272,000

Calculate implied capital of the business

Implied capital=$7200025%=$72,000×10025=$7,200,00025=$288,000

Calculate goodwill

Goodwill=ImpliedvalueTotalcapital=$288,000$272,000=$16,000

Goodwill is $16,000 and it is distributed among the existing partners in their profit sharing ratios.

Calculation of distribution of goodwill share among existing partners

GoodwillshareofpersonT=$16,000×50%=$8,000GoodwillshareofpersonP=$16,000×30%=$4,800

Now

GoodwillshareofpersonE=$16,000×20%=$3,200

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
correct answer please
Use the following data to find the total direct labor cost variance if the company produced 4,200 units during the period. Direct labor standard (5 hrs. @ $7/hr.): $35 . Actual hours worked: 4,200 • Actual rate per hour: $7.80 a. $10,920 Favorable b. $10,920 Unfavorable c. $18,540 Favorable d. $3,285 Unfavorable e. $114,240 Favorable
The predetermined overhead rate for Bright Co. is $12, which includes a variable overhead rate of $8 and a fixed overhead rate of $4. The budgeted overhead costs at a normal capacity of 50,000 direct labor hours were divided by the normal capacity of 50,000 hours to arrive at the predetermined overhead rate of $12. The actual overhead for August was $20,000 for variable costs and $15,000 for fixed costs. The standard hours allowed for the product produced in August were 4,000 hours. What is the total overhead variance? A. $20,000 U B. $21,000 F C. $13,000 U D. $23,000 F
Knowledge Booster
Background pattern image
Accounting
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
Text book image
Principles of Accounting Volume 1
Accounting
ISBN:9781947172685
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College
Text book image
CONCEPTS IN FED.TAX., 2020-W/ACCESS
Accounting
ISBN:9780357110362
Author:Murphy
Publisher:CENGAGE L