
Concept Introduction:
The terms that are included in the common stock of a company as authorized capital, issued and outstanding, shares bought back or
Requirement 1
To determine:
Book value per share for each company using these data

Explanation of Solution
For Apple, it is calculated as under.
The book value of a share is calculated using a formula
For, Apple.
• Total Shareholder’s Equity = $ 119,355 (in millions)
• Common stock outstanding = 5,578.753 (in millions)
Thus, book value per share for 2015 = 21.39.
For Google, it is calculated as under.
The book value of a share is calculated using a formula
For, Apple.
• Total Shareholder’s Equity = $ 120,331 millions
• Common stock outstanding = 687.348
Thus, book value per share for 2015 = 175.07
Requirement 2
To compute:
Basic EPS for each company

Explanation of Solution
The Basic EPS is calculated by using the formula
For Apple, Basis EPS
The net income = $ 53,394 million and Weighted average common stock = 5,753.421 million
Thus, Basic EPS for Apple = $ 9.28
For Google, Basis EPS
The net income = $ 16,348 million and Weighted average common stock = 684.626 million
Thus, Basic EPS for Google = $ 23.89.
Requirement 3
To compute:
Dividend yield for each company-

Explanation of Solution
Dividend yield for Apple = 1.90 %
Dividend yield for Google = 0 %
These are calculated as under
For Apple
• Cash dividends =$ 1.98
• Market price per share = $ 107
Dividend yield =
For Google
• Cash dividends = 0
• Market price per share =$ 775.10
Dividend yield =
No, the dividend yield does not characterize the net income of a company as for Apple the dividend yield is 1.90 % while the dividend yield for Google is 0% as it paid no cash dividends for the year. But both the companies has earned the net profit.
Only, Apple’s dividend yield is characterizing its net income or growth.
Requirement 4
To Compute:
Price-earnings ratio for each company

Explanation of Solution
Price-earnings ratio for Apple = 11.53
Price-earnings ratio for Google = 32.44
These ratios are calculated as under
Price-earnings ratio for Apple =
• Market price per share = $ 107
• Earnings per share = $ 9.28
Price-earnings ratio for Google =
• Market price per share = $ 775.10
• Earnings per share = $ 23.89
The price-earnings ratio measures the potential of a share of earnings taking market price of the share and earnings per share.
The price-earnings ratio of Google is more when compared with Apple. Thus, it means, if a person invests in the shares of Google, he will earn more when compared with Apple.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 13 Solutions
Loose Leaf for Fundamental Accounting Principles
- incoporate the accounting conceptual frameworksarrow_forwarda) Define research methodology in the context of accounting theory and discuss the importance of selecting appropriate research methodology. Evaluate the strengths and limitations of quantitative and qualitative approaches in accounting research. b) Assess the role of modern accounting theories in guiding research in accounting. Discuss how contemporary theories, such as stakeholder theory, legitimacy theory, and behavioral accounting theory, shape research questions, hypotheses formulation, and empirical analysis. Question 4 Critically analyse the role of financial reporting in investment decision-making, emphasizing the qualitative characteristics that enhance the usefulness of financial statements. Discuss how financial reporting influences both investor confidence and regulatory decisions, using relevant examples.arrow_forwardFastarrow_forward
- CODE 14 On August 1, 2010, Cheryl Newsome established Titus Realty, which completed the following transactions during the month: a. Cheryl Newsome transferred cash from a personal bank account to an account to be used for the business in exchange for capital stock, $25,000. b. Paid rent on office and equipment for the month, $2,750. c. Purchased supplies on account, $950. d. Paid creditor on account, $400. c. Earned sales commissions, receiving cash, $18,100. f. Paid automobile expenses (including rental charge) for month, $1,000, and miscel- laneous expenses, $600. g. Paid office salaries, $2,150. h. Determined that the cost of supplies used was $575. i. Paid dividends, $2,000. REQUIREMENTS: 1. Determine increase - decrease of each account and new balance 2. Prepare 3 F.S: Income statement; Retained Earnings Statement; Balance Sheet Scanned with CamScannerarrow_forwardAssume that TDW Corporation (calendar-year-end) has 2024 taxable income of $952,000 for purposes of computing the §179 expense. The company acquired the following assets during 2024: (Use MACRS Table 1, Table 2, Table 3, Table 4, and Table 5.) Asset Machinery Computer equipment Furniture Total Placed in Service September 12 February 10 April 2 Basis $ 2,270,250 263,325 880,425 $ 3,414,000 b. What is the maximum total depreciation, including §179 expense, that TDW may deduct in 2024 on the assets it placed in service in 2024, assuming no bonus depreciation? Note: Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar amount. Maximum total depreciation deduction (including §179 expense)arrow_forwardEvergreen Corporation (calendar-year-end) acquired the following assets during the current year: (Use MACRS Table 1 and Table 2.) Date Placed in Asset Machinery Service October 25 Original Basis $ 120,000 Computer equipment February 3 47,500 Used delivery truck* August 17 Furniture April 22 60,500 212,500 The delivery truck is not a luxury automobile. Note: Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole dollar amount. b. What is the allowable depreciation on Evergreen's property in the current year if Evergreen does not elect out of bonus depreciation and elects out of §179 expense?arrow_forward
- Lina purchased a new car for use in her business during 2024. The auto was the only business asset she purchased during the year, and her business was extremely profitable. Calculate her maximum depreciation deductions (including §179 expense unless stated otherwise) for the automobile in 2024 and 2025 (Lina doesn't want to take bonus depreciation for 2024) in the following alternative scenarios (assuming half-year convention for all): (Use MACRS Table 1, Table 2, and Exhibit 10-10.) a. The vehicle cost $40,000, and business use is 100 percent (ignore §179 expense). Year Depreciation deduction 2024 2025arrow_forwardEvergreen Corporation (calendar-year-end) acquired the following assets during the current year: (Use MACRS Table 1 and Table 2.) Date Placed in Asset Machinery Service October 25 Original Basis $ 120,000 Computer equipment February 3 47,500 Used delivery truck* August 17 Furniture April 22 60,500 212,500 The delivery truck is not a luxury automobile. Note: Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole dollar amount. a. What is the allowable depreciation on Evergreen's property in the current year, assuming Evergreen does not elect §179 expense and elects out of bonus depreciation?arrow_forwardAssume that TDW Corporation (calendar-year-end) has 2024 taxable income of $952,000 for purposes of computing the §179 expense. The company acquired the following assets during 2024: (Use MACRS Table 1, Table 2, Table 3, Table 4, and Table 5.) Asset Machinery Computer equipment Furniture Total Placed in Service September 12 February 10 April 2 Basis $ 2,270,250 263,325 880,425 $ 3,414,000 a. What is the maximum amount of §179 expense TDW may deduct for 2024? Maximum §179 expense deductiblearrow_forward
- helparrow_forwardIdentify and discuss at least 7 problems with the Jamaican tax system and then provide recommendations to alleviate the problems.arrow_forwardOn 17-Feb of year 1, Javier purchased a building, including the land it was on, to assemble his new equipment. The total cost of the purchase was $1,302,500; $295,000 was allocated to the basis of the land and the remaining $1,007,500 was allocated to the basis of the building. (Use MACRS Table 1, Table 2, Table 3, Table 4 and Table 5.) Note: Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole dollar amount. d. Assume the building was purchased and placed in service on 17-Feb of year 1 and is residential property. Depreciation Expense Year 1 Year 2 $ 36,632 Year 3 $ 36,632arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





