Classical Mechanics
Classical Mechanics
5th Edition
ISBN: 9781891389221
Author: John R. Taylor
Publisher: University Science Books
Question
Book Icon
Chapter 13, Problem 13.17P

(a)

To determine

The corresponding value of the height z0

(a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 13.17P

The corresponding value of the height is z0=(pϕ2m2c2g)13

Explanation of Solution

Write the Hamiltonian equation for mass on a cone

  H=T+U=12m(pz2c2+1+pϕ2c2z2)+mgz

Write the Hamiltonian equation with respect to pz is,

  z˙=Hpz=pz(12m(pz2c2+1+pϕ2c2z2)+mgz)=12m(pz2c2+1+0)+0=pz2m(c2+1)        (I)

The Hamiltonian equation with respect to pϕ is,

  ϕ˙=Hpϕ=pϕ(12m(pz2c2+1+pϕ2c2z2)+mgz)=12m(0+2pϕ2c2z2)+0=pϕ2m(c2z2)        (II)

The Hamiltonian equation for generalized coordinate z is,

  p˙z=Hz=z(12m(pz2c2+1+pϕ2c2z2)+mgz)=12m(0+2pϕ2c2z3)+mg=pϕ2m(c2z3)mg        (III)

The Hamiltonian equation for generalized coordinate ϕ is,

  p˙z=Hϕ=ϕ(12m(pz2c2+1+pϕ2c2z2)+mgz)=0        (IV)

Conclusion:

Write the fixed height of mass m is given by

  z=z0        (V)

Hence, the value of z˙ is,

    z˙=z0

  pz=mz˙=m(0)=0        (VI)

The value of p˙z is also zero. Thus, the equation (III) can be written as,

  0=pϕ2m(c2z03)mg        (VII)

Write the expression (VII) in terms of z0

  z03=pϕ2m(c2mg)z0=(pϕ2m(c2mg))13z0=(pϕ2m2c2g)13

(b)

To determine

The ε will oscillate about zero.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 13.17P

The ε will oscillate about zero when the orbit has, z=z0+ε with ε small.

Explanation of Solution

Write the Hamiltonian equation with respect to pz is,

  z˙=pz2m(c2+1)        (I)

Differentiate the equation on both sides,

  z¨=p˙zm(c2+1)        (II)

Substitute pϕ2m(c2z3)mg for p˙z, and z0+ε for z in expression (II)

  z¨=p˙zm(c2+1)(pϕ2mc2(z3)mg)z¨=p˙zm(c2+1)(pϕ2mc2(z0+ε)3mg)z¨=p˙zm(c2+1)(pϕ2mc2(1+εz0)3mg)z¨=1m(c2+1)(pϕ2mc2z03(1+εz0)3mg)        (II)

Conclusion:

Re-write the expression (II) by using binomial theorem to reduce the term (1+εz0)3 as (13εz0)

  z¨=1m(c2+1)(pϕ2mc2z03(13εz0)mg)z¨=pϕ2m2c2(c2+1)z033pϕ2εm2c2(c2+1)z04gc2+1=(pϕ2m2c2(c2+1)z03gc2+1)3pϕ2εm2c2(c2+1)z04        (III)

Write the fixed height of mass m is given by

  z=z0+ε        (IV)

Differentiate the equation on both the sides,

    z˙=0+ε˙=ε˙

Similarly differentiate the equation on both the sides,

  z¨=ε¨        (V)

Substitute expression (III) in above expression (V),

  ε¨=(pϕ2m2c2(c2+1)z03gc2+1)3pϕ2εm2c2(c2+1)z04H=p22m+12kq2H=12(q2+p2)

Here, neglect the term pϕ2m2c2(c2+1)z03gc2+1 in the above equation,

  ε¨=(3pϕ2εm2c2(c2+1)z04)ε        (VI)

Therefore, the above result indicates that the ε will oscillate about zero when the orbit has  z=z0+ε with ε small.

(c)

To determine

The angular frequency of the oscillations.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 13.17P

The angular frequency of the oscillations ω=3ϕ˙sinα

Explanation of Solution

Write the expression for ε¨ from subpart (b),

  ε¨=(3pϕ2εm2c2(c2+1)z04)εε¨ε=(3pϕ2εm2c2(c2+1)z04)        (I)

Write the relation between normal frequencies and ε¨ is,

  ε¨i(t)=ωi2εi(t)

Write the frequency of the system is,

  ω2=ε¨ε=(3pϕ2εm2c2(c2+1)z04)=3(pϕmc2z02)(c2c2+1)        (II)

Conclusion:

Substitute tanα for c, in expression (II)

  ω2=3(pϕmc2z02)(tanα2tan2α+1)ω2=3(pϕmc2z02)(sinα2cosα21cosα2)ω2=3(pϕmc2z02)sinα2        (III)

Substitute ϕ˙ for pϕmc2z2, in expression (III)

  ω2=3(pϕmc2z02)sinα2ω2=3(ϕ˙2)sin2α=3ϕ˙sinα

The angular frequency of the oscillations ω=3ϕ˙sinα

(d)

To determine

The value for α.

(d)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 13.17P

The value for α is 35.3°

Explanation of Solution

Write the expression for the angular frequency of the oscillations

  ω=3ϕ˙sinα        (I)

Here, it is given that the angular frequency of the oscillation is equal to the orbital angular velocity,

  ω=ϕ˙

Conclusion:

Therefore the angular frequency equation can be re-written as,

  ϕ˙=3ϕ˙sinα1=3sinαα=sin1(13)=35.26°

The value for α is 35.3°. Here, the height z returns to its initial value for one complete circle. Thus it means the orbital must be closed one.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A ball is tied to one end of a string. The other end of the string is fixed. The ball is set in motion around a vertical circle without friction. At the top of the circle, the ball has a speed of ; = √√ Rg, as shown in the figure. At what angle should the string be cut so that the ball will travel through the center of the circle? The path after string is cut R
(a) A luggage carousel at an airport has the form of a section of a large cone, steadily rotating about its vertical axis. Its metallic surface slopes downward toward the outside, making an angle of 24.5° with the horizontal. A 30.0-kg piece of luggage is placed on the carousel, 7.46 m from the axis of rotation. The travel bag goes around once in 37.5 s. Calculate the magnitude of the force of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N (b) The drive motor is shifted to turn the carousel at a higher constant rate of rotation, and the piece of luggage is bumped to a position 7.94 m from the axis of rotation. The bag is on the verge of slipping as it goes around once every 30.5 s. Calculate the coefficient of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the…
(a) Imagine that a space probe could be fired as a projectile from the Earth's surface with an initial speed of 5.78 x 104 m/s relative to the Sun. What would its speed be when it is very far from the Earth (in m/s)? Ignore atmospheric friction, the effects of other planets, and the rotation of the Earth. (Consider the mass of the Sun in your calculations.) Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s (b) What If? The speed provided in part (a) is very difficult to achieve technologically. Often, Jupiter is used as a "gravitational slingshot" to increase the speed of a probe to the escape speed from the solar system, which is 1.85 x 104 m/s from a point on Jupiter's orbit around the Sun (if Jupiter is not nearby). If the probe is launched from the Earth's surface at a speed of 4.10 x 10 m/s relative…
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics (14th Edition)
Physics
ISBN:9780133969290
Author:Hugh D. Young, Roger A. Freedman
Publisher:PEARSON
Text book image
Introduction To Quantum Mechanics
Physics
ISBN:9781107189638
Author:Griffiths, David J., Schroeter, Darrell F.
Publisher:Cambridge University Press
Text book image
Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:9781337553278
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Lecture- Tutorials for Introductory Astronomy
Physics
ISBN:9780321820464
Author:Edward E. Prather, Tim P. Slater, Jeff P. Adams, Gina Brissenden
Publisher:Addison-Wesley
Text book image
College Physics: A Strategic Approach (4th Editio...
Physics
ISBN:9780134609034
Author:Randall D. Knight (Professor Emeritus), Brian Jones, Stuart Field
Publisher:PEARSON