ENGINEERING ECONOMY DIGITAL ACCESS
ENGINEERING ECONOMY DIGITAL ACCESS
8th Edition
ISBN: 2810022611683
Author: Blank
Publisher: MCG
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 12, Problem 27P

(a):

To determine

Calculate the internal rate of return.

(a):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

The initial investment (IN) is $750,000. Net income (NY) is $135,000 per year. Time period (n) is 10. MARR (i) is 12%.

The internal rate of return (ir) can be calculated using the following formula:

IN=NY((1+ir)n1ir(1+ir)n)750,000=135,000((1+ir)n1ir(1+ir)n)((1+ir)101ir(1+ir)10)=750,000135,000((1+ir)101ir(1+ir)10)=5.5556

Substitute ir as 0.12 by trial and error method in the above calculation.   

((1+0.12)1010.12(1+0.12)10)=5.5556(3.105810.12(3.1058))=5.5556(2.10580.3727)=5.55565.6501>5.5556

The calculated value is less than the present value factor to the annual value. Thus, increase the ir value to 0.124.

((1+0.124)1010.124(1+0.124)10)=5.5556(3.218910.124(3.2189))=5.5556(2.21890.3991)=5.55565.55985.5556

Since the calculated value is equal to the present value factor to the annual value, the value of ir is confirmed as 12.4%.

The value PI can be calculated as follows:

PI=NY((1+i)n1i(1+i)n)IN=135,000((1+0.12)1010.12(1+0.12)10)750,000=135,000(3.105810.12(3.1058))750,000=135,000(2.10580.3727)750,000=135,000(5.6501)750,000=1.02

The value of PI is 1.02.

The value PW can be calculated as follows:

PW=IN+NY((1+i)n1i(1+i)n)=750,000+135,000((1+0.12)1010.12(1+0.12)10)=750,000+135,000(3.105810.12(3.1058))=750,000+135,000(2.10580.3727)=750,000+135,000(5.6501)=750,000+762,763.5=12,763.5

The present wroth (PW) is $12,763.5.

(b):

To determine

The measures for which the project is economically justified.

(b):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

The internal rate of return is greater than MARR. PI is greater than 1 and the present worth is greater than 0. Thus, the project is economically justified by these three measures.

(c):

To determine

Calculate the breakeven rate of interest.

(c):

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

The breakeven interest rate can be calculated using the following spreadsheet function:

= RATE(10,135000,-750000)

The above function gives the value of 12.4148%. Thus, the breakeven interest rate is 12.4148%.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please answer questions D-H, I have already answered A , B,C but it may help you to still solve them yourself. Thank you!
2. A firm’s production function is given by:Q = 10KLThe unit capital and labour costs are 2 and 1 pounds respectively. The firm is contracted to produce2000 units.(a) Write out the optimisation problem of the firm. (b) Express this problem using a Lagrangian function. (c) Find values of K and L which fulfil the contract with minimal cost to the firm. (d) Calculate the total cost to the firm.
3. Consider the following estimated regression equation, estimated using a sample of firms, where RDis total firm spending on research and development in USD ($), Revenue is total firm revenuein USD ($), and W ages is the firms’ total spending on wages in USD ($) (standard errors inparentheses):RDd = 1000(600)+ 0.5(0.1)Revenue + 1.5(0.5)W ages,(a) Interpret the coefficients on each of the explanatory variables. (b) Which of the three coefficients are statistically significant at the 5% level of significance? Howdo you know? A researcher runs a two-sided statistical test of the null hypothesis that both the coefficients onthe explanatory variables above are jointly equal to 0.25 (mathematically, that β1 = β2 = 0.25),and reports a p-value of 0.045.(c) What does this p-value mean for the outcome of the test? (d) What would an appropriate two-sided alternative hypothesis look like?
Knowledge Booster
Background pattern image
Economics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, economics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education
DATA GEMS: How to Access Income Data Tables and Reports From the CPS ASEC; Author: U.S. Census Bureau;https://www.youtube.com/watch?v=BWpVC-Clczw;License: Standard Youtube License