
a. (1)
Identify the costs that are direct costs of Department M.
a. (1)

Explanation of Solution
Direct cost: The costs that can be directly attributed to the production. Examples of direct costs are direct materials and direct labor.
The direct costs are identified as follows:
Cost Assignment Categories | Department M |
Salary of supervisor Department M | $ 80,000 |
Direct materials cost Department M | $300,000 |
Direct labor cost Department M | $240,000 |
Direct utilities cost Department M | $120,000 |
Total costs | $740,000 |
Table (1)
Hence, the direct costs of Department M are $740,000.
a. (2)
Identify the costs that are direct costs of Department N.
a. (2)

Explanation of Solution
The direct costs are identified as follows:
Cost Assignment Categories | Department N |
Salary of supervisor Department N | $60,000 |
Direct materials cost Department N | $420,000 |
Direct labor cost Department N | $680,000 |
Direct utilities cost Department N | $24,000 |
Total costs | $1,184,000 |
Table (2)
Hence, the direct costs of Department N are $1,184,000.
a. (3)
Identify the costs that are indirect costs.
a. (3)

Explanation of Solution
Indirect cost: The costs that cannot be directly attributed to the production. Examples of direct costs are indirect materials and indirect labor.
The indirect costs are identified as follows:
Cost Assignment Categories | Indirect costs |
Salary of Vice President of production division | $200,000 |
General factory wide utilities | $36,000 |
Production supplies | $36,000 |
$138,000 | |
$720,000 | |
Total costs | $1,130,000 |
Table (3)
b.
Identify the appropriate cost drivers for the indirect costs and allocate these costs to Departments M and N.
b.

Explanation of Solution
Cost driver: Cost driver is one of the measurements that help the company in tracing directly the number of units produced. It is considered as one of the casual factors, at the time of incurrence of the overhead cost. The cost driver is used as activity base while computing the overhead application rate.
Indirect Costs |
Allocation Rate |
Weight of Base |
Allocated To Department M |
Allocated To Department N | ||
Salary of Vice President | $100,000 | 1 department | $100,000 | |||
Salary of Vice President | $100,000 | 1 department | $100,000 | |||
General utilities | $0.25 | $120,000 | $30,000 | |||
General utilities | $0.25 | $24,000 | $6,000 | |||
Production supplies | $0.05 | $300,000 | $15,000 | |||
Production supplies | $0.05 | $420,000 | $21,000 | |||
Fringe benefits | $0.15 | $240,000 | $36,000 | |||
Fringe benefits | $0.15 | $680,000 | $102,000 | |||
Depreciation | $120 | 5,000 hours | $600,000 | |||
Depreciation | $120 | 1,000 hours | $120,000 | |||
Total allocated cost | $781,000 | $349,000 |
Table (4)
Working note 1: Determine the weight of base for the costs.
Cost | Base | Amount | Cost driver |
Allocation Rate |
(1) | (2) | |||
Salary of Vice President | Number of department | $200,000 | 2 department | $100,000 per department |
General utilities | Direct utility cost | $36,000 | $144,000 | $0.25 per utility cost |
Production supplies | Direct material cost | $36,000 | $720,000 | $0.05 per material cost |
Fringe benefits | Direct labor cost | $138,000 | $920,000 | $0.15 per labor cost |
Depreciation | Machine hours | $720,000 | 6,000 hours | $120 per machine hour |
Table (5)
c.
Determine the total estimated cost of the products made in Departments M and N and calculate the price per unit must it charge for Product M and for Product N if Company M prices its products at cost plus 40 percent of cost.
c.

Explanation of Solution
Cost: The amount paid to purchase the asset, install it, and put it into operations, is referred to as cost.
Determine the total estimated cost of the products made in Departments M and N:
Particulars | Department M | Department N |
Total direct cost | $740,000 | $1,184,000 |
Total indirect cost | $781,000 | $349,000 |
Total production costs (a) | $1,521,000 | $1,533,000 |
Number of units (b) | 2,000 | 4,000 |
Cost per unit (c) | $760.50 | $383.25 |
Table (6)
Thus, the cost per unit for Product M and for Product N is $760.50 and $383.25 respectively.
Calculate the price per unit must it charge for Product M and for Product N if Company M prices its products at cost plus 40 percent of cost:
Particulars | Department M | Department N |
Cost per unit (a) | $760.50 | $383.25 |
Add: Increased by 40% | $304.20 | $153.30 |
Price | $1,064.70 | $536.55 |
Table (7)
Thus, the price per unit for Product M and for Product N would be $1064.70 and $536.55 respectively, if Company M prices its products at cost plus 40 percent of cost.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 12 Solutions
SURVEY OF ACCOUNTING-ACCESS
- Dorian Systems earned revenues of $108,500 during 2020, had expenses of $81,200, purchased assets costing $13,400, and paid dividends of $9,100. What was Dorian Systems' net income for the year?arrow_forwardWhat effect will acceptance of the offer have on net income?arrow_forwardWhat is coastal venture net income or for the year?arrow_forward
- Calculate the cost of goods sold and the value of ending inventory using the FIFO method.arrow_forwardI am trying to find the accurate solution to this general accounting problem with the correct explanation.arrow_forwardCan you help me solve this general accounting problem with the correct methodology?arrow_forward
- Hewlett Processing combines seaweed extract and minerals. After joint manufacturing costs of $5,200 have been incurred, the mixture separates into two products, organic fertilizer and marine collagen. At the split-off point, organic fertilizer can be sold for $8,700, and the marine collagen can be sold for $12,300. The organic fertilizer can be further processed at a cost of $6,800 to make plant food capsules, which could be sold for $19,800. The marine collagen can be further processed at a cost of $9,400 to make beauty supplements, which could be sold for $18,900. What is the net increase (decrease) in operating income from plant food capsules?arrow_forwardSolve thisarrow_forwardCan you explain the process for solving this financial accounting question accurately?arrow_forward
- A business purchased machinery for $210,000 on January 1, 2023.arrow_forwardAn asset owned by Shahidi Technologies has a book value of $36,750 on June 30, Year 5. The asset has been depreciated at an annual rate of $8,200 using the straight-line method. Assuming the asset is sold on June 30, Year 5 for $41,500, how should the company record the transaction? a. Neither a gain nor a loss is recognized on this type of transaction. b. A gain on sale of $4,750. c. A gain on sale of $4,000. d. A loss on sale of $4,750. e. A loss on sale of $4,000.arrow_forwardTaylor Technologies purchased a server system for its data center at a cost of $124,800. The server system has an estimated residual value of $9,200 and an estimated useful life of 8 years. What is the amount of the annual depreciation computed by the straight-line method?arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





