Question
Book Icon
Chapter 12, Problem 10P
To determine

Create a Table of relative resistance of the metals given in the Table 12.1 in the textbook.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 10P

The table has been created as below.

MetalResistance (Ω)Relative Resistance to Copper
Aluminum17.011.64
Brass66.86.44
Copper10.371
Gold14.71.42
Iron59.95.78
Lead13212.73
Nickel50.84.9
Platinum63.86.15
Silver9.80.95
Tin706.75
Tungsten33.23.2
Zinc35.583.43

Explanation of Solution

Given data:

Refer to Table 12.1 in the textbook, which shows the Electrical Resistance for 1 ft long Wire, made of Various Metals Having a Diameter of 1 mil at 20°C.

The relative resistance of the wire of “1 ft long and 1 mil diameter of aluminum wire” to “1 ft long and 1 mil diameter of aluminum” is calculated as,

=17.01 Ω10.37 Ω=1.64

Formula used:

Formula to calculate the relative resistance of the material is given by,

RR=RmetalRcopper (1)

Heer,

Rmetal is the resistance of the metal.

Rcopper is the resistance of the copper.

Resistance of the copper (Rcopper) is standard scale to measure the relative resistance of the any metal.

Calculation:

Refer to Table 12.1 in the textbook, it shows the relative resistance of 1 ft long wires with 1 mil diameter size..

Substitute 17.01 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper to find relative resistance of aluminum,

RR=17.01Ω10.37Ω=1.64

Therefore, the relative resistance of the aluminum is 1.64.

Substitute 66.8 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of brass metal,

RR=66.8Ω10.37Ω=6.44

Therefore, the relative resistance of the brass is 6.44.

Substitute 10.37 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of copper metal,

RR=10.37Ω10.37Ω=1.00

Therefore, the relative resistance of the copper metal is 1.00.

Substitute 14.7 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of gold metal,

RR=14.7Ω10.37Ω=1.42

Therefore, the relative resistance of the gold is 1.42.

Substitute 59.9 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of iron metal,

RR=59.9Ω10.37Ω=5.78

Therefore, the relative resistance of the iron is 5.78.

Substitute 132 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of lead metal,

RR=132Ω10.37Ω=12.73

Therefore, the relative resistance of the lead is 12.73.

Substitute 50.8 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of nickel metal,

RR=50.8Ω10.37Ω=4.90

Therefore, the relative resistance of the nickel is 4.90.

Substitute 63.8 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of platinum metal,

RR=63.8Ω10.37Ω=6.15

Therefore, the relative resistance of the platinum is 6.15.

Substitute 9.8 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of silver metal,

RR=9.8Ω10.37Ω=0.95

Therefore, the relative resistance of the silver is 0.95.

Substitute 70 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of tin metal,

RR=70Ω10.37Ω=6.75

Substitute 33.2 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of tungsten metal,

RR=33.2Ω10.37Ω=3.20

Therefore, the relative resistance of the tungsten is 3.20.

Substitute 35.58 for Rmetal and 10.37Ω for Rcopper in equation (1) to find relative resistance of Zinc metal,

RR=35.58Ω10.37Ω=3.43

Therefore, the relative resistance of the Zinc is 3.43.

Conclusion:

Hence the Table for relative resistance of the metals is has been created.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
4-7 Nitrogen (molecular weight 28) expands reversibly in perfectly thermally insulated cylinder from 3.5bar, 200°C to a volume of 0.09m. If the initial volume occupied was 0.03m³, calculate the work done during the expansion. Assume nitrogen to be perfect gas and take Cv = 0.741kJ/kg.K (9.31kJ) 4-8 1kg of air at 1.02bar, 20°C is compressed reversibly according to a law p.V¹³ = const., to a pressure of 5.5bar. Calculate the work done on the air and the heat flow to or from the cylinder walls during the compression. (133.5kJ/kg; -33.38kJ/kg)
able to help me with the question below with references (APA) for revision purpose   Structural InvestigationThe Building Maintenance and Strata Management Act 2004 interprets “Structural elements,for a building means an internal or external load-bearing component of the building or part ofthe building that is essential to the stability of the building but exclude any door or window.”Loading-bearing components such as wall, column or beam, etc, are subjected to externalforces. (a) Interpret the diagnosis of a structural defect and discuss FOUR (4) external forces ona structure element that may cause structural cracks.(b) Discuss the effects of alkali-silica reaction on concrete structures and formulateFOUR (4) preventive measures.(c) Discuss the differences between chloride attack and sulphate attack on concretestructures(d) Formulate preventive measures to prevent or reduce chloride and sulphate attack onconcrete structures   Hard FinishesNatural timber flooring such as timber strips…
Determine the following "Side Shot" elevations given the following information:
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Engineering Fundamentals: An Introduction to Engi...
Civil Engineering
ISBN:9781305084766
Author:Saeed Moaveni
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Residential Construction Academy: House Wiring (M...
Civil Engineering
ISBN:9781285852225
Author:Gregory W Fletcher
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Sustainable Energy
Civil Engineering
ISBN:9781337551663
Author:DUNLAP, Richard A.
Publisher:Cengage,