Macroeconomics
Macroeconomics
10th Edition
ISBN: 9780134896441
Author: ABEL, Andrew B., BERNANKE, Ben, CROUSHORE, Dean Darrell
Publisher: PEARSON
Question
Book Icon
Chapter 11, Problem 6NP

a.

To determine

To describe: The full employment values of real interest rate, consumption, investment and the price level.

a.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 6NP

The full employment value of real interest rate is 10% , consumption is 700 , investment is 150 and the price level is 15 .

Explanation of Solution

Given data,

    Desired ConsumptionC=325+0.5(Y-T)-500r
    Desired InvestmentI=200-500r
    Government purchasesG=150
    TaxesT=150
    Full employment outputY¯ =1000
    Money supplyM=6,000
    Real money demandL=0.5Y-1000r

Whereas, the formula used is as under:

Y=Cd+Id+G

Substitute the values from above to the equation, we get:

1000=325+0.5(1000-150)-500r+200-500r+1501000=325+425-1000r+3501000=1100-1000r1000r=100r=0.10

And,

Formula used to calculate price level is as under:

MP=L

Substitute M=6000 and L=0.5Y-1000r , we get:

6000P=0.5Y-1000r6000P=0.5X1000-1000X0.106000P=500-1006000P=400P=6000400P=15

Calculation of desired consumption is as under:

Cd=325+0.5(Y-T)-500r

Substitute, the value of Y=1000, T=150 and r= 0.10, in the above equation:

=325+0.5(1000-150)-500X0.10=325+425-50=700

And,

Id=200-500r=200-500X0.10=200-50=150

b.

To determine

To compute: The values of the αISISLMLM and lr for the proposed economy.

b.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 6NP

The values of the αIS is 0.6,βIS is 0.0005, αLM is zero, βLM is 0.0005 and lr is 1000. for the proposed economy

Explanation of Solution

Given data,

co=325io=200G =150cY=0.5to=150cr=500ir=500

Using these equations,

αIS=co+io+G-cYtocr+irβIS=[1-(1-t)cY]cr+irαLM=l0lr-peβLM=lYly

αIS=co+io+G-cYtocr+irαIS=325+200+150-(0.5×150)500+500αIS=0.6

And,

βIS=[1-(1-t)cY]cr+irβIS=[1-(1-0)0.5]500+500βIS=0.51000βIS=0.0005

Then,

αLM=l0lr-peαLM=01000-0αLM=0

And,

βLM=lYlrβLM=0.51000βLM=0.0005

c.

To determine

To describe: The values under short run equilibrium for output and real interest if the price level is fixed at $ 15 .

c.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 6NP

The value under short run equilibrium for output is 1,000 and real interest rate is 10% .

Explanation of Solution

Given data,

    Desired ConsumptionC=325+0.5(Y-T)-500r
    Desired InvestmentI=200-500r
    Government purchasesG=150
    TaxesT=150
    Full employment outputY¯ =1000
    Money supplyM=6,000
    Real money demandL=0.5Y-1000r

Whereas, the formula used is as under:

Y=Cd+Id+G

Substitute the values from above to the equation, we get:

1000=325+0.5(1000-150)-500r+200-500r+1501000=325+425-1000r+3501000=1100-1000r1000r=100r=0.10

And,

Formula used to calculate price level is as under:

MP=L

Substitute M=6000 and L=0.5Y-1000r , we get:

6000P=0.5Y-1000r6000P=0.5X1000-1000X0.106000P=500-1006000P=400P=6000400P=15

d.

To determine

To describe:

The short-run equilibrium level of output and αIS if price level unchanged at 15 and G will be 250 instead of 150 .

d.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 6NP

The short-run equilibrium level of output is 1,100 and αIS=0.7 .

Explanation of Solution

Given data,

co=325io=200G = 250cY=0.5to=150cr=500ir=500βLM=0.0005βIS=0.0005P = 15M = 6000

The formula used here is,

αIS=co+io+G-cYtocr+irαIS=325+200+250-(0.5×150)500+500αIS=0.7

Therefore,

MP=600015=400

And,

To calculate equilibrium output the following formula is used:

Y=[αISLM+(1/lr)(M/P)]/[βISLM]

Substitute the values from above:

Y=[0.7-0+(400/1000)]/(0.0005+0.0005)Y=1.1/0.001Y=1100

e.

To determine

To describe:

The government purchases multiplier, given that G=150 to G=250 .

e.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 6NP

The government purchases multiplier is 1 .

Explanation of Solution

Formula for purchases multiplier:

dYdG=1/[(cr+ir)(βISLM)]

Given information as calculated above,

cr=500ir=500βLM=0.0005βIS=0.0005

Substitute the above information in the equation:

dYdG=1/[(cr+ir)(βISLM)]=1/[(500+500)(0.0005+0.0005)]=1

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
1. A town relies on four different sources for its non-drinking water needs: dam water, reclaimed water, rain water, and desalinated water. The different sources carry different risks and costs. For instance, desalinated water is fully reliable due to abundant sea water, but it is more expensive than other options. Reclaimed water also has relatively lower risk than rain or dam water since a certain amount can be obtained, even during the dry. season, by the treatment of daily generated waste water. Using any of the four options requires an investment in that resource. The return on a particular water source is defined as the amount of water generated by the source per dollar of investment in it. The expected returns and standard deviations of those returns for the four water sources are described in the following table: Water resource Expected return St. Deviation Dam water 2.7481 0.2732 Reclaimed water 1.6005 0.0330 Rain water 0.5477 0.2865 Desalinated water 0.3277 0.0000 Higher…
1. Imagine a society that produces military goods and consumer goods, which we'll call "guns" and "butter." a. Draw a production possibilities frontier for guns and butter. Using the concept of opportunity cost, explain why it most likely has a bowed-out shape. b. Show a point that is impossible for the economy to achieve. Show a point that is feasible but inefficient. c. Imagine that the society has two political parties, called the Hawks (who want a strong military) and the Doves (who want a smaller military). Show a point on your production possibilities frontier that the Hawks might choose and a point the Doves might choose. d. Imagine that an aggressive neighboring country reduces the size of its military. As a result, both the Hawks and the Doves reduce their desired production of guns by the same amount. Which party would get the bigger "peace dividend," measured by the increase in butter production? Explain.
A health study tracked a group of persons for five years. At the beginning of the study, 20%were classified as heavy smokers, 30% as light smokers, and 50% as nonsmokers. Resultsof the study showed that light smokers were twice as likely as nonsmokers to die duringthe five-year study, but only half as likely as heavy smokers.A randomly selected participant from the study died during the five-year period. Calculatethe probability that the participant was a heavy smoker
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Survey Of Economics
Economics
ISBN:9781337111522
Author:Tucker, Irvin B.
Publisher:Cengage,
Text book image
MACROECONOMICS FOR TODAY
Economics
ISBN:9781337613057
Author:Tucker
Publisher:CENGAGE L
Text book image
Economics For Today
Economics
ISBN:9781337613040
Author:Tucker
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781337617383
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Macroeconomics
Economics
ISBN:9781337617390
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Economics:
Economics
ISBN:9781285859460
Author:BOYES, William
Publisher:Cengage Learning