
a.
Calculate the number of shares of
a.

Explanation of Solution
The number of shares of preferred stock issued:
Number of shares ofpreferred stock issued }=( Par value of all preferred stock outstandingPar value per share of preferred stock)=( $4,400,000$100)=44,000
Therefore, the number of shares of preferred stock issued is 44,000.
b.
Determine the total amount of the annual dividends paid to preferred stockholders.
b.

Explanation of Solution
The total amount of the annual dividends paid to preferred stockholders:
Total amount of the annual dividendspaid to preferred stockholders}=(Number of shares of preferred stock outstanding × Dividend requirement per share of preferred stock)=(44,000×$10)=$440,000
Working note:
Calculate the amount of dividend per share of preferred stock:
Dividend per share of preferred stock }= (Percentage of cumulative preferred stock× Par value per share)=(10%×$100)=(0.1×$100)=$10
Therefore, the total amount of the annual dividends paid to preferred stockholders is $440,000.
c.
Calculate the number of shares of common stock outstanding.
c.

Explanation of Solution
The number of shares of common stock outstanding:
Number of shares of common stock outstanding }=( Par value of all common stock outstandingPar value per share of common stock)=( $3,400,000$2)=1,700,000
Therefore, the number of shares of common stock outstanding is 1,700,000.
d.
Determine the average issuance price per share of common stock.
d.

Explanation of Solution
The average issuance price per share of common stock:
Average issuance price per share of common stock}=(Total issuance price of all common stockNumber of shares of common stock issued )=($10,200,0001,700,000 )=$6
Working note:
Calculate the total issuance price of all common stock:
Total issuance price of all common stock}= (Par value of all common stock issued + Paid-in capital in excess of par common stock)=($3,400,000+$6,800,000)=10,200,000
Therefore, the average issuance price per share of common stock is $6.
e.
Calculate the amount of legal capital.
e.

Explanation of Solution
The amount of legal capital:
Amount of legal capital=(Par value of preferred stock + Par value of common stock )=($4,400,000 + $3,400,000 )=$7,800,000
Therefore, the amount of legal capital is $7,800,000.
f.
Calculate the total amount of paid-in capital.
f.

Explanation of Solution
The total amount of paid-in capital:
Total amount of paid-in capital=(Total legal capital+ Additional paid-in capital of common stock +Donated capital )=($7,800,000+$6,800,000+$400,000)=$15,000,000
Therefore, the total amount of paid-in capital is $15,000,000.
g.
Calculate the book value per share of common stock.
g.

Explanation of Solution
The book value per share of common stock:
Book value per share of common stock}=(Equity of common stockholdersNumber of shares of common stock outstanding )=($13,760,0001,700,000 )=$8.09
Working notes:
Calculate the par value of preferred stock:
Par value of preferred stock}= (Number of preferred stock issued ×Par value per share)=(44,000×$100)=$4,400,000
Calculate the amount of equity of common stockholders:
Equity of common stockholders = (Total stockholders' equity− Par value of preferred stock)=($18,160,000−$4,400,000)=$13,760,000
Therefore, the book value per share of common stock is $8.09.
h.
Calculate the dividend per share of common stock.
h.

Explanation of Solution
The dividend per share of common stock:
Dividend per share of common stock=(Total dividends on common stockNumber of common shares outstanding)=($2,400,0001,700,000)=$1.41
Working note:
Calculate the total dividends on common stock:
Particulars | Amount ($) |
Beginning balance of | 1,200,000 |
Add: Net income | 4,800,000 |
Subtotal | 6,000,000 |
Less: Retained earnings at the end of year | (3,160,000) |
Dividends on preferred stock | (440,000) |
Total dividends on common stock | $2,400,000 |
Table (1)
Therefore, the dividend per share of common stock is $1.41.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 11 Solutions
Financial Accounting
- Petron Pet Supplies sells on terms of 3/10, net 60. What is the effective annual cost of trade credit under these terms? Use a 365-day year.arrow_forwardCalculate the employer's total FUTA and SUTA taxes. As TCLH Industries operates in North Carolina, assume a SUTA tax rate of 1.2% and a taxable earnings threshold of $29,600. Current period taxable earnings for FUTA and SUTA taxes are the same as those for FICA taxes. Year-to-date taxable earnings for FUTA and SUTA taxes, prior to the current pay period, are as follows: Determine the FUTA AND SUTA of each person. Zachary Fox: $0 Calvin Bell: $20,478.57 David Alexander: $198,450 Michael Sierra: $117,600arrow_forwardAnswer? General accounting questionarrow_forward
- Assuming no safety stock, what is the re-order point (R) given an average daily demand of 65 units, a lead time of 8 days, and 720 units on hand?arrow_forwardI want to this question answer general accountingarrow_forwardAssuming no safety stock, what is the re-order point (R) given an average daily demand of 65 units, a lead time of 8 days, and 720 units on hand? General Accountarrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





