
Step Method with Three Service Departments
Model, Inc., produces model automobiles made from metal. It operates two production departments, Molding and Painting, and has three service departments, Administration, Accounting, and Maintenance. The accumulated costs in the three service departments were $250,000, $400,000, and $200,000, respectively. Management is concerned that the costs of its service departments are getting too high. In particular, managers would like to keep the costs of service departments under $3.50 per unit on average. You have been asked to allocate service department costs to the two production departments and compute the unit costs.
The company decided that Administration costs should be allocated on the basis of square footage used by each production and service department. Accounting costs are allocated on the basis of number of employees. Maintenance costs are allocated on the basis of the dollar value of the equipment in each department. The use of each base by all departments during the current period follows:
Direct costs of the Molding Department included $237,500 in direct materials, $337,500 in direct labor, and $112,500 in
Required
- a. Using the step method, determine the allocated costs and the total costs in each of the two producing departments. Ignore self-usage (for example, ignore work done by Administration for itself). Rank order the allocation as follows: (1) Maintenance, (2) Accounting, and (3) Administration.
- b. Assume that 100,000 units were processed through these two departments. What is the unit cost for the sum of direct materials, direct labor, and overhead (1) for Molding, (2) for Painting, and (3) in total?
- c. Compute the cost per unit for the service department costs allocated to the production departments. Did the company meet management’s standards of keeping service department costs below $3.50 per unit?
a.

Use the step method and determine the allocated costs and the total costs in each of the two producing departments. Make order the allocation as follows: (1) Maintenance, (2) Accounting, and (3) Administration.
Answer to Problem 48P
The cost allocation for molding department and painting department is $1,190,632 and $831,868.
Explanation of Solution
Step method:
Step method allows the allocation of the cost to the production department and service departments. Unlike the direct method, it also allocates the cost of the service to various service departments. Allocation of the cost starts from the department that has provided the highest proposition of service to the department that has provided the least service. Step method allows only one-way allocation of cost among service departments.
Calculate the allocation of costs:
Department | |||||
Amount | Maintenance | Accounting | Administration | Molding | Painting |
Direct costs | $200,000 | $400,000 | $250,000 | $687,500 | $485,000 |
Maintenance | $ (200,000) | $40,000 | $2,000 | $104,000 | $54,000 |
Accounting | - | $ (440,000) | $42,128 | $163,830 | $234,042 |
Administration | - | - | $(294,128) | $235,302 | $58,826 |
Total cost | $0 | $0 | $0 | $1,190,632 | $831,868 |
Table: (1)
Thus, the cost allocation for the molding department and painting department is $1,190,632 and $831,868.
Working note 1:
Calculate the allocation of maintenance cost:
Particulars |
Maintenance cost (a) |
Equipment value (b) |
Amount |
Allocation to maintenance cost : | |||
Accounting department | $200,000 | $120.0 | $40,000 |
Administration department | $200,000 | $17.5 | $2,000 |
Molding department | $200,000 | 312 | $104,000 |
Painting department | $200,000 | 162 | $54,000 |
Total | $611.50 |
Table: (2)
Working note 2:
Calculate the allocation of accounting department:
Particulars |
Accounting cost (a) |
Number of employees (b) |
Amount |
Allocation to accounting cost: | |||
Administration department | $400,000 | 12 | $4,800,000 |
Molding department | $400,000 | 70 | $28,000,000 |
Painting department | $400,000 | 100 | $40,000,000 |
Total | $182 | $0 |
Table: (3)
Working note 3:
Calculate the allocation of administration department:
Particulars |
Administration cost (a) |
Building area (b) |
Amount |
Allocation to accounting cost: | |||
Molding department | $294,128 |
$360,000 | $235,302 |
Painting department | $294,128 | $90,000 | $58,826 |
Total | $450,000 |
Table: (4)
b.

Calculate the unit cost for the sum of direct materials, direct labor, and overhead cost (1) for Molding, (2) for Painting, and (3) in total.
Answer to Problem 48P
The unit cost of molding and painting is $11.91 and $8.31 respectively.
Explanation of Solution
Joint cost allocation:
Joint cost is the cost that occurs for two or more products of a business. When two or more products have the same production process then they share some common cost, that common cost is known as the joint cost of the production.
Calculate the unit cost for molding:
Calculate the unit cost for painting:
Thus, the unit cost of molding and painting is $11.91 and $8.31 respectively.
c.

Compute the cost per unit for the service department costs which are allocated to the production departments. Also, identify whether the company meets management’s standards of keeping service department costs below $3.50 per unit.
Answer to Problem 48P
The unit cost of the service department for the molding and painting department is $5.03 and $3.46.
Explanation of Solution
Joint cost allocation:
Joint cost is the cost that occurs for two or more products of a business. When two or more products have the same production process then they share some common cost, that common cost is known as the joint cost of the production.
Calculate the molding cost per unit:
Calculate the painting cost per unit:
Thus, the unit cost of the service department for the molding and painting department is $5.03 and $3.46 respectively.
Working note 4:
Calculate the service department cost:
Particulars | Molding | Painting |
Maintenance | $104,000 | $54,000 |
Accounting | $163,830 | $234,042 |
Administration | $235,302 | $58,826 |
Total service costs | $503,132 | $346,868 |
Table: (5)
Want to see more full solutions like this?
Chapter 11 Solutions
Fundamentals of Cost Accounting
- V The debits to Work In Process-Roasting Department for Morning Brew Coffee Company for August, together with Information concerning production, are as follows: Work in process, August 1, 700 pounds, 10% completed *Direct materials (700 x $2.60) Conversion (700 x 10% x $1.00) Coffee beans added during August, 22,000 pounds Conversion costs during August Work in process, August 31, 1,100 pounds, 40% completed Goods finished during August, 21,600 pounds All direct materials are placed in process at the beginning of production. a. Prepare a cost of production report, presenting the following computations: 1. Direct materials and conversion equivalent units of production for August 2. Direct materials and conversion costs per equivalent unit for August 3. Cost of goods finished during August 4. Cost of work in process at August 31 $1,890* $1,820 70 $1,890 56,100 24,167 ? ? If an amount is zero, enter in "0". For the cost per equivalent unit, round your answer to the near st cent. Morning…arrow_forwardCan you help me solve this general accounting problem with the correct methodology?arrow_forwardPlease help me solve this financial accounting problem with the correct financial process.arrow_forward
- Essentials of Business Analytics (MindTap Course ...StatisticsISBN:9781305627734Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. AndersonPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College
