Physics, 11e WileyPLUS + Loose-leaf
Physics, 11e WileyPLUS + Loose-leaf
11th Edition
ISBN: 9781119394112
Author: John D. Cutnell, Kenneth W. Johnson, David Young, Shane Stadler
Publisher: Wiley (WileyPLUS Products)
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 11, Problem 1P
To determine

The weight of the pillar in pounds.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 1P

  8.37×103lb

Explanation of Solution

Given:

Height of the pillar, h=2.2m

Radius of the pillar, r=0.50m

Density of concrete, ρ=2.2×103kg/m3

Formula used:

Density = Mass / Volume

Mass = Density × Volume

  ρ=mvm=ρ×v

  m= mass of the pillar

  ρ= density of concrete

  v= volume of the pillar

Calculation:

Let the mass of the pillar be m .

Volume of the pillar can be denoted by v .

Volume of the pillar is given by,

  v=πr2h v=π× (0.50) 2 ×2.2v=1.727m3

Density = Mass / Volume

Mass = Density × Volume

  ρ=mvm=ρ×vm=(2.2×103)×1.727m=3.7994×103kg

Weight of pillar = Mass × Acceleration due to gravity

  W=m×gW=3.7994×103×9.8W=37.234×103N

According to the question,

  1 N=0.2248lbW=37.234×103NW=37.234×0.2248×103W=8.37×103lb

Conclusion:

The weight of the pillar in pounds is 8.37×103lb .

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
In (Figure 1) C1 = 6.00 μF, C2 = 6.00 μF, C3 = 12.0 μF, and C4 = 3.00 μF. The capacitor network is connected to an applied potential difference Vab. After the charges on the capacitors have reached their final values, the voltage across C3 is 40.0 V. What is the voltage across C4? What is the voltage Vab applied to the network? Please explain everything in steps.
I need help with these questions again. A step by step working out with diagrams that explains more clearly
In a certain region of space the electric potential is given by V=+Ax2y−Bxy2, where A = 5.00 V/m3 and B = 8.00 V/m3. Calculate the direction angle of the electric field at the point in the region that has cordinates x = 2.50 m, y = 0.400 m, and z = 0. Please explain. The answer is not 60, 120, or 30.
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers, Technology ...
Physics
ISBN:9781305116399
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781938168000
Author:Paul Peter Urone, Roger Hinrichs
Publisher:OpenStax College
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 1
Physics
ISBN:9781938168277
Author:William Moebs, Samuel J. Ling, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax - Rice University
An Introduction to Stress and Strain; Author: The Efficient Engineer;https://www.youtube.com/watch?v=aQf6Q8t1FQE;License: Standard YouTube License, CC-BY