Managerial Accounting, Student Value Edition Plus MyLab Accounting with Pearson eText -- Access Card Package (5th Edition)
5th Edition
ISBN: 9780134642093
Author: Karen W. Braun, Wendy M. Tietz
Publisher: PEARSON
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Textbook Question
Chapter 11, Problem 11.30AE
Data Set for E11-28A through E11-32A
Country Designs is a manufacturer of large flower pots for urban settings. The company has these standards:
Direct materials (resin) | 13 pounds per pot at a cost of $4.00 per pound |
Direct labor | 4.0 hours at a cost of $17.00 per hour |
Standard variable manufacturing |
$7.00 per direct labor hour |
Budgeted fixed manufacturing overhead | $50,000 |
Standard fixed MOH rate | $10.00 per direct labor hour (DLH) |
Country Designs allocated fixed manufacturing overhead to production based on standard direct labor hours. Last month, the company reported the following actual results for the production of 1,300 flower pots:
Direct materials | Purchased 18,510 pounds at a cost of $4.50 per pound; used 17,810 pounds to produce 1,300 pots |
Direct labor | Worked 4.5 hours per flower pot (5,850 total DLH) at a cost of $16.00 per hour |
Actual variable manufacturing overhead | $7.20 per direct labor hour for total actual variable manufacturing overhead of $42,120 |
Actual fixed manufacturing overhead | $49,500 |
Standard fixed manufacturing overhead allocated based on actual production | $52,000 |
E11-30A Calculate and interpret overhead variances (Learning Objectives 5 & 6)
Refer to the Country Designs data set.
Requirements
- 1. Compute the variable manufacturing overhead variances. What do each of these variances tell management?
- 2. Compute the fixed manufacturing overhead variances. What do each of these variances tell management?
Expert Solution & Answer
Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solutionStudents have asked these similar questions
General accounting
General Accounting question
Accounting problem with correct solution
Chapter 11 Solutions
Managerial Accounting, Student Value Edition Plus MyLab Accounting with Pearson eText -- Access Card Package (5th Edition)
Ch. 11 - (Learning Objective 1) Which of the following is...Ch. 11 - (Learning Objective 2) The direct material price...Ch. 11 - Prob. 3QCCh. 11 - Prob. 4QCCh. 11 - Prob. 5QCCh. 11 - (Learning Objective 4) Which of the following is...Ch. 11 - Prob. 7QCCh. 11 - (Learning Objective 6) Which of the following is...Ch. 11 - Prob. 9QCCh. 11 - (Learning Objective 7Appendix) Which of the...
Ch. 11 - Compute the standard cost of direct materials...Ch. 11 - Compute the standard cost of direct labor...Ch. 11 - Explain a direct material variance (Learning...Ch. 11 - Prob. 11.4SECh. 11 - Calculate direct material variances when the...Ch. 11 - Calculate direct labor variances (Learning...Ch. 11 - Prob. 11.7SECh. 11 - Prob. 11.8SECh. 11 - Calculate fixed overhead variances (Learning...Ch. 11 - Calculate and interpret fixed overhead variances...Ch. 11 - Prob. 11.11SECh. 11 - Calculate and interpret overhead variances...Ch. 11 - Record costing transactions (Learning Objective 7)...Ch. 11 - Record standard costing transactions (Learning...Ch. 11 - Identify ethical standards violated (Learning...Ch. 11 - Vocabulary (Learning Objectives 1, 2, 3, 4, 5, 6)...Ch. 11 - Calculate standard cost and gross profit per unit...Ch. 11 - Calculate standard cost per unit (Learning...Ch. 11 - Calculate and explain direct material variances...Ch. 11 - Calculate missing direct material variables...Ch. 11 - Calculate and explain direct labor variances...Ch. 11 - Calculate and interpret direct material and direct...Ch. 11 - Calculate the material and labor variances...Ch. 11 - Record materials and labor transactions (Learning...Ch. 11 - Calculate the standard cost of a product before...Ch. 11 - Recognize advantages and disadvantages of standard...Ch. 11 - Compute and interpret overhead variances (Learning...Ch. 11 - Data Set for E11-28A through E11-32A Country...Ch. 11 - Data Set for E11-28A through E11-32A Country...Ch. 11 - Data Set for E11-28A through E11-32A Country...Ch. 11 - Make journal entries in a standard costing system...Ch. 11 - Prepare a standard cost income statement (Learning...Ch. 11 - Calculate standard cost and gross profit per unit...Ch. 11 - Calculate the standard cost per unit (Learning...Ch. 11 - Calculate and explain direct material variances...Ch. 11 - Calculate missing direct material variables...Ch. 11 - Calculate and explain direct labor variances...Ch. 11 - Prob. 11.38BECh. 11 - Prob. 11.39BECh. 11 - Prob. 11.40BECh. 11 - Prob. 11.41BECh. 11 - Recognize advantages and disadvantages of standard...Ch. 11 - Calculate and interpret overhead variances...Ch. 11 - Prob. 11.44BECh. 11 - Prob. 11.45BECh. 11 - Prob. 11.46BECh. 11 - Prob. 11.47BECh. 11 - Prob. 11.48BECh. 11 - Prob. 11.49APCh. 11 - Comprehensive standards and variances problem...Ch. 11 - Comprehensive standards and variances problem...Ch. 11 - Prob. 11.52APCh. 11 - Prob. 11.53APCh. 11 - Prob. 11.54BPCh. 11 - Comprehensive standards and variances problem...Ch. 11 - Comprehensive standards and variances problem...Ch. 11 - Work backward through labor variances (Learning...Ch. 11 - Determine all variances and make journal entries...Ch. 11 - Calculate labor variances in a hotel (Learning...
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- The standard materials cost of a product is $40 per unit, based on 10 pounds of raw materials at a standard cost of $4 per pound. During January 20X9, 1,000 units of product were produced, using 10,200 pounds of raw material at a cost of $4.20 per pound. a) The standard cost for materials for January is b) The total materials variance for the month is c) The materials quantity variance is d) The materials price variance isarrow_forwardFinancial accounting questionarrow_forwardWhat is the nominal cost of trade credit if the terms are 4/10, net 45 assuming that customers forego the discount and pay on the 45th day? (365 in year)arrow_forward
- When would a variance be labeled as favorable? (a) When standard costs are less than actual costs (b) When estimated costs are greater than actual costs (c) When actual costs are less than standard costs (d) When standard costs are equal to actual costs.arrow_forwardGeneral accountingarrow_forwardWhat was juniper natural dyes gross profit percentage for this period?arrow_forward
- Please given answer general accountingarrow_forwardA fixture company manufactures products brass products in a small manufacturing facility that has 40 employees. Each employee provides 36 hours of labor per week. Determine the direct materials price variance using the information given in the table. Standard wage per hour Standard labor time per unit Standard number of lbs. of brass $14.4 20 minutes Standard price per lb. of brass Actual price per lb. of brass Actual lbs. of brass used during the weel Number of units produced during the week Actual wage per hour Actual hours for the week 1.3 lbs. $ 10.75 $ 11 12,051 lbs. 9,000 $ 14.83 1,440 hoursarrow_forwardNot use ai solution given correct answer general Accounting questionarrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College
Inspection and Quality control in Manufacturing. What is quality inspection?; Author: Educationleaves;https://www.youtube.com/watch?v=Ey4MqC7Kp7g;License: Standard youtube license