
Concept explainers
Differential analysis for sales promotion proposal
Kankakee Cosmetics Company is planning a one-month campaign for December to promote sales of one of its two cosmetics products. A total of $150,000 has been budgeted for advertising, contests, redeemable coupons, and other promotional activities. The following data have been assembled for their possible usefulness in deciding which of the products to select for the campaign:
No increase in facilities would be necessary to produce and sell the increased output. It is anticipated that 40,000 additional units of moisturizer or 30,000 additional units of perfume could be sold from the campaign without changing the unit selling price of either product.
Instructions
- 1. Prepare a differential analysis as of November 2 to determine whether to promote moisturizer (Alternative 1) or perfume (Alternative 2).
- 2. The sales manager had tentatively decided to promote moisturizer estimating that operating income would be increased by $90,000 ($6 operating income per unit times 40,000 units for a total of $240,000, less promotion expenses of $150,000). The manager also believed that the selection of perfume would reduce operating income by $90,000 ($2 operating income per unit times 30,000 units for a total of $60,000, less promotion expenses of $150,000). State briefly your reasons for supporting or opposing the tentative decision.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 10 Solutions
Managerial Accounting, Loose-leaf Version
- Reliance Enterprises has a net income of $82.3 million and pays out $14.7 million in dividends. The firm has total assets of $1,270 million and total liabilities of $720 million. What is the firm's sustainable growth rate, given this information?arrow_forwardManufacturing marginarrow_forwardCan you solve this general accounting problem with appropriate steps and explanations?arrow_forward
- Provide solution of this questionarrow_forwardThe standard materials cost of WoodWorks' product is $75 per unit, based on 25 pounds of raw materials at a standard cost of $3 per pound. During April 20X9, 1,500 units of product were produced, using 38,500 pounds of raw material at a cost of $3.20 per pound. a) The standard cost for materials for April is . b) The total materials variance for the month is . c) The materials quantity variance is . d) The materials price variance is .arrow_forward??arrow_forward
- PrecisionCraft manufactures plastic components that require 3.2 kilograms of material at $2.50 per kilogram and 0.5 direct labor hours at $22.00 per hour. Overhead is assigned at the rate of $15 per direct labor hour. What is the total standard cost for one unit of product that would appear on a standard cost card?arrow_forwardCan you solve this general accounting problem with appropriate steps and explanations?arrow_forwardDon't use ai given answer accounting questionarrow_forward
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubEssentials of Business Analytics (MindTap Course ...StatisticsISBN:9781305627734Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. AndersonPublisher:Cengage LearningCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage Learning
- Excel Applications for Accounting PrinciplesAccountingISBN:9781111581565Author:Gaylord N. SmithPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,




