1.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost
The total product cost incurred to make 10000 units.
1.

Answer to Problem 1TF15
The total product cost incurred is $150000.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
Calculation of variable
The given information is the cost incurred to produce 10000 units.
Let us calculate the total manufacturing overhead per unit for 10000 units produced.
Similarly, we have to calculate the total fixed manufacturing overhead incurred.
Let us now sum up both the overhead to get the total product cost.
2.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The total period costs incurred to sell 10000 units.
2.

Answer to Problem 1TF15
The total period cost is $65000.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
From the given information, it is clear that the variable administrative expenses amount to $0.50 and selling commission is $1.
Calculation of total fixed selling and administration cost:
Calculation of period cost:
Therefore, the total period cost is $65000.
3.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The variable cost per unit produced and sold if 8000 units are produced and sold.
3.

Answer to Problem 1TF15
The variable cost per unit to produce 8000, will be $12.50.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
With the help of given information, let us make a list of expenses which lead to variable cost.
Direct materials= $6
Direct labor =$3.50
Variable manufacturing overhead=$1.50
Sales commission=$1.00
Variable administrative expenses=$0.50
All the information given above are average cost incurred per unit to produce 10000 units.
When we add all the expenses that lead to variable cost, we get $12.50 as total variable cost per unit since the information given to us is per unit basis. One point to be kept in mind is that no matter what ever is the level of production the unit cost will never change. So, to produce 8000, variable cost per unit will be $12.50
4.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The variable cost per unit produced and sold if 12500 units are produced and sold.
4.

Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
With the help of given information, let us make a list of expenses which lead to variable cost.
Direct materials= $6
Direct labor =$3.50
Variable manufacturing overhead=$1.50
Sales commission=$1.00
Variable administrative expenses=$0.50
All the information given above are average cost incurred per unit to produce 10000 units.When we add all the expenses that lead to variable cost, we get $12.50 as total variable cost per unit since the information given to us is per unit basis. One point to be kept in mind is that no matter what ever is the level of production the unit cost will never change. So, to produce 12500, variable cost per unit will be $12.50.
5.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The total variable cost of units produced and sold if 8000 units are produced and sold.
5.

Answer to Problem 1TF15
The total variable cost incurred when 8000 units are produced and sold will be $100000.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
Therefore, the total variable cost incurred when 8000 units are produced and sold will be $100000.
6.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The total variable cost of units produced and sold if 12500 units are produced and sold.
6.

Answer to Problem 1TF15
The total variable cost incurred when 12500 units are produced and sold will be $156250.
Explanation of Solution
Given information:
Average cost per unit | |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
Therefore, the total variable cost incurred when 12500 units are produced and sold will be $156250.
7.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The average fixed manufacturing cost per unit produced if 8000 units are produced.
7.

Answer to Problem 1TF15
When the units produced is 8000, the average fixed manufacturing overhead per unit will be $5.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
A cost when it remains fixed irrespective of production or sales is called fixed cost. So, from the above calculations, we are aware that the total fixed manufacturing overhead is $40000. Using this information, let us calculate the average fixed manufacturing cost per unit when 8000 units are produced.
8.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The average fixed manufacturing cost per unit produced if 12500 units are produced.
8.

Answer to Problem 1TF15
When the units produced is 12500, the average fixed manufacturing overhead per unit will be $3.20.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
From the above calculations, we are aware that the total fixed manufacturing overhead is $40000. Using this information, let us calculate the average fixed manufacturing cost per unit when 12500 units are produced.
Therefore, when the units produced is 12500, the average fixed manufacturing overhead per unit will be $3.20.
9.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The total fixed manufacturing cost for the level of production if 8000 units are produced.
9.

Answer to Problem 1TF15
The total fixed manufacturing cost will be $40000.
Explanation of Solution
Given information:
Average cost per unit | |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
A feature of fixed cost has to be focused here. A fixed cost remains fixed and does not change according to the level of production. From the above calculation, the total fixed manufacturing cost will be $40000.
10.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The total fixed manufacturing cost for the level of production if 12500 units are produced.
10.

Answer to Problem 1TF15
The total fixed manufacturing cost will be $40000.
Explanation of Solution
Given information:
Average cost per unit | |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
A feature of fixed cost has to be focused here. A fixed cost remains fixed and does not change according to the level of production. From the above calculation, the total fixed manufacturing cost will be $40000.
11.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The total manufacturing overhead cost for the level of production if 8000 units are produced along with the per unit cost.
11.

Answer to Problem 1TF15
When 8000 units are produced, the total manufacturing cost will be $52000 and its per unit cost will be $6.50.
Explanation of Solution
Given information:
Average cost per unit | |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
Here, we are told that 8000 units are produced, so we have to calculate the total variable cost for 8000 units produced.
By substituting the amounts, we get
To calculate the per unit cost, we have to divide the total manufacturing cost by number of units produced.
Therefore, when 8000 units are produced, the total manufacturing cost will be $52000 and its per unit cost will be $6.50.
12.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The total manufacturing overhead cost for the level of production if 12500 units are produced along with the per unit cost.
12.

Answer to Problem 1TF15
When 12500 units are produced, the total manufacturing cost will be $58750 and per unit cost will be $4.70.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
Here, we are told that 12500 units are produced, so we have to calculate the total variable cost for 12500 units produced.
By substituting the amounts, we get
To calculate the per unit cost, we have to divide the total manufacturing cost by number of units produced.
Therefore, when 12500 units are produced, the total manufacturing cost will be $58750 and per unit cost will be $4.70.
13.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The contribution margin if selling price per unit is $22.
13.

Answer to Problem 1TF15
The contribution margin per unit when the selling price is $22 will be $9.50.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
Therefore, the contribution margin per unit when the selling price is $22 will be $9.50.
15.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The total direct and indirect manufacturing cost incurred if unit produced are 11000.
15.

Answer to Problem 1TF15
The Total manufacturing cost is $56500.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
Now, units produced= 11000
Let us now calculate the total manufacturing cost when units produced is 11000.
Calculation of total variable cost:
16.
Introduction:
Cost classification: It refers to grouping of various costs based on their nature and similarity. It is a very essential part in cost accounting and help managers in taking decisions while budgeting and maximizing future profits.
The incremental manufacturing cost incurred in case production increases from 10000 to 10001 units.
16.

Answer to Problem 1TF15
The incremental manufacturing cost incurred when units produced is 11000 will be $11.
Explanation of Solution
Given information:
Particular | Average cost per unit |
Direct materials | $6.00 |
Direct Labor | $3.50 |
Variable manufacturing overhead | $1.50 |
Fixed manufacturing overhead | $4.00 |
Fixed selling expense | $3.00 |
Fixed administrative expense | $2.00 |
Sales commissions | $1.00 |
Variable administrative expense | $0.50 |
Variable cost per unit does not change with a change in level of production.
Therefore, the incremental manufacturing cost incurred when units produced is 11000 will be $11.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 1 Solutions
MANAGERIAL ACCOUNTING FOR MANAGERS
- Can you explain this general accounting question using accurate calculation methods?arrow_forwardPlease provide the solution to this general accounting question using proper accounting principles.arrow_forwardPlease show me the correct way to solve this financial accounting problem with accurate methods.arrow_forward
- If Summit Corp. reports Salaries and Wages Expense of $520,400 for the year, and the beginning and ending balances of Salaries and Wages Payable are $22,100 and $25,300respectively, what is the amount of cash paid to employees during the year? Help mearrow_forwardPlease give me correct answer this financial accounting questionarrow_forwardKFC Industries estimates direct labor costs and manufacturing overhead costs for the upcoming year to be $920,000 and $740,000, respectively. KFC allocates overhead costs based on machine hours. The estimated total labor hours and machine hours for the coming year are 23,000 hours and 9,250 hours, respectively. What is the predetermined overhead allocation rate? (Round your answer to the nearest cent.)arrow_forward
- During the year, Maria Corporation's cost of goods manufactured is $925,000. Beginning of the year finished goods inventory is $175,000 and end of the year finished goods inventory is $210,000. What is the cost of goods sold?need answerarrow_forwardThe predetermined overhead rate is_.arrow_forwardCalculate the first years depreciation expensearrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





