CHEM:ATOM FOC 2E CL (TEXT)
CHEM:ATOM FOC 2E CL (TEXT)
2nd Edition
ISBN: 9780393284218
Author: Stacey Lowery Bretz, Natalie Foster, Thomas R. Gilbert, Rein V. Kirss
Publisher: WW Norton & Co
Question
Book Icon
Chapter 1, Problem 1.93QA
Interpretation Introduction

To find:

Mean and standard deviation.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 1.93QA

Solution:

For manufacturer 3 value of confidence interval at 95% equals 0.500 μm.

The values for manufacturer 3 are precise and accurate as they are a good match with the actual value and they are also close to each other.

Manufacturer 2 is precise but not accurate as their values are very close to each other but are not close to the actual value.

Explanation of Solution

Formula:

We have formula for mean as follows;

X =i(Xi)1N

We are given the three widths of copper lines on circuit boards from three manufacturers. The mean line width of the three manufacturers’ boards is calculated as:

Xi= 0.512+0.508+0.516+0.504+0.5135=0.5106 µm

The formula to calculate the standard deviation is as follows;

  S=(Xi-X)2×1N-1

Here Xi is the individual value for the five different sets, X is the mean, and N is the number of samples.

So we can calculate the standard deviation for the manufacturer 1 as follows,

Manufacturer 1 (Xi – X) (Xi-X)2
0.512 0.0014 1.96* 10^-6
0.508 -0.0026 6.76*10^-6
0.516 0.0054 2.916*10^-5
0.504 -0.0066 4.356*10^-5
0.513 0.0024 5.76*10^-6
Mean 1.744* 10^-6

Plug in the values in our formula for standard deviation as below,

S=(0.00001744)2×15-1

S=0.00000436

S=0.002088

This is the standard deviation for the first manufacturer.

From standard deviation we can find how much precise the data is.

So to calculate the accuracy we have to use the formula for the confidence interval and it is as follows:

µ=X ±t Sn

Where X is the mean, S the standard deviation, ‘t’ a fixed value which is 2.776 for 95% of confidence interval at (n-1) = 4, and ‘n’ the number of samples.

µ=0.5106 ±2.776×0.0020885

µ=0.5106±0.002592

For manufacturer 2:

We have formula for mean as follows;

X =i(Xi)1N

So we have given the three values of circuit boards of copper lines so we can calculate the mean of the three different manufacturers as below,

Xi= 0.514+0.513+0.514+0.514+0.5125=0.5134 µm

The formula to calculate the standard deviation is as follows;

  S=(Xi-X)2×1N-1

Here Xi is the values for the five different sets and X is the mean and N are the total number of samples.

So we can calculate the standard deviation for the manufacturer 2 as follows,

Manufacturer 2 (Xi – X) (Xi-X)2
0.514 0.0006 3.6* 10^-7
0.513 -0.0004 1.6* 10^-7
0.514 0.0006 3.6* 10^-7
0.514 0.0006 3.6* 10^-7
0.512 -0.0014 1.96*10^-6
Mean 6.4 10^-7

So plug in the value in our formula for standard deviation as below,

S=(6.4×10-7)2×15-1

S=0.00000016

S=0.0004

This is the standard deviation for the first manufacturer.

From standard deviation we can find how much precise the data is.

So to calculate the accuracy we have to use the formula for the confidence interval and it is as follows:

 µ=X ±tSn

Where X is the mean, S the standard deviation, ‘t’ a fixed value which is 2.776 for 95% of confidence interval at (n-1) = 4, and ‘n’ the number of samples.

µ=0.5134 ±2.776×0.00045

µ=0.5106±0.00049658

For manufacturer 3:

We have formula for mean as follows;

X =i(Xi)1N

We are given the three values of circuit boards of copper lines, so we can calculate the mean of the three different manufacturers as

Xi= 0.5+0.501+0.502+0.502+0.5015=0.5012 µm

The formula to calculate the standard deviation is as follows;

  S=(Xi-X)2×1N-1

Here Xi are the values for the five different sets, X the mean, and N the total number of samples.

So we can calculate the standard deviation for the manufacturer 3 as follows:

Manufacturer 3 (Xi – X) (Xi-X)2
0.50 -0..0012 1.44* 10^-6
0.501 -0.0002 0.4*10^-7
0.502 0.0008 6.4*10^-7
0.502 0.0008 6.4*10^-7
0.501 -0.0002 0.4*10^-7
Mean 5.6*10^-7

So plug in the value in our formula for standard deviation as below,

S=(5.6×10-7)2×15-1

S=1.4×10-7

S=0.0003741

This is the standard deviation for the first manufacturer.

From standard deviation we can find how much precise the data is.

So to calculate the accuracy we have to use the formula for the confidence interval and it is as follows:

 µ=X ±t Sn

Where X is the mean, S the standard deviation, ‘t’ a fixed value which is 2.776 for 95% of confidence interval at (n-1) = 4, and ‘n’ the number of samples.

µ=0.5012 ±2.776×0.00037415

µ=0.5012±0.0004644

Conclusion:

For manufacture 3 value of confidence interval at 95% equals 0.500 μm.

The values for manufacturer 3 are precise and accurate as the values match the actual value and they are also close to each other.

Manufacturer 2 is precise but not accurate as the values they got are very close to each other but are not close to the actual value.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
when performing the reaction that involves 2 equivalents of 3-(diethylamino)-phenol and Phthalic anhydride with sulfuric acid and water react to form rhodamine b where the Phthalic anhydride cleaves in acid and how does Excessive Washing (w/ Base) & Subsequent Resonance Structure get affected
3. The strongest acid of the following compounds is ___.A. p-nitrophenol; B. m-nitrophenol; C. o-chlorophenol;D. p-methoxyphenol; E. o-methylphenol  Please explain your steps and thought process. Thank you!
Using the general properties of equilibrium constants At a certain temperature, the equilibrium constant K for the following reaction is 1.3 × 10 4: Cl2(g) + CHCl3(g) HCl(g) + CC₁(g) Use this information to complete the following table. Suppose a 16. L reaction vessel is filled with 1.6 mol of HCI and 1.6 mol of CCl4. What can you say about the composition of the mixture in the vessel at equilibrium? There will be very little Cl2 and CHCl3. ☐ x10 There will be very little HCI and CCl4. Neither of the above is true. What is the equilibrium constant for the following reaction? Be sure your answer has the correct number of significant digits. HCl(g)+CC14(g) 12 Cl2(9)+CHCl3(9) K = 0 ☐ What is the equilibrium constant for the following reaction? Be sure your answer has the correct number of significant digits. 2 Cl₂(9)+2CHCl3(9) 2 HCl(9)+2CC₁₁(9) K = ✓ 00. 18 Ar

Chapter 1 Solutions

CHEM:ATOM FOC 2E CL (TEXT)

Ch. 1 - Prob. 1.11QACh. 1 - Prob. 1.12QACh. 1 - Prob. 1.13QACh. 1 - Prob. 1.14QACh. 1 - Prob. 1.15QACh. 1 - Prob. 1.16QACh. 1 - Prob. 1.17QACh. 1 - Prob. 1.18QACh. 1 - Prob. 1.19QACh. 1 - Prob. 1.20QACh. 1 - Prob. 1.21QACh. 1 - Prob. 1.22QACh. 1 - Prob. 1.23QACh. 1 - Prob. 1.24QACh. 1 - Prob. 1.25QACh. 1 - Prob. 1.26QACh. 1 - Prob. 1.27QACh. 1 - Prob. 1.28QACh. 1 - Prob. 1.29QACh. 1 - Prob. 1.30QACh. 1 - Prob. 1.31QACh. 1 - Prob. 1.32QACh. 1 - Prob. 1.33QACh. 1 - Prob. 1.34QACh. 1 - Prob. 1.35QACh. 1 - Prob. 1.36QACh. 1 - Prob. 1.37QACh. 1 - Prob. 1.38QACh. 1 - Prob. 1.39QACh. 1 - Prob. 1.40QACh. 1 - Prob. 1.41QACh. 1 - Prob. 1.42QACh. 1 - Prob. 1.43QACh. 1 - Prob. 1.44QACh. 1 - Prob. 1.45QACh. 1 - Prob. 1.46QACh. 1 - Prob. 1.47QACh. 1 - Prob. 1.48QACh. 1 - Prob. 1.49QACh. 1 - Prob. 1.50QACh. 1 - Prob. 1.51QACh. 1 - Prob. 1.52QACh. 1 - Prob. 1.53QACh. 1 - Prob. 1.54QACh. 1 - Prob. 1.55QACh. 1 - Prob. 1.56QACh. 1 - Prob. 1.57QACh. 1 - Prob. 1.58QACh. 1 - Prob. 1.59QACh. 1 - Prob. 1.60QACh. 1 - Prob. 1.61QACh. 1 - Prob. 1.62QACh. 1 - Prob. 1.63QACh. 1 - Prob. 1.64QACh. 1 - Prob. 1.65QACh. 1 - Prob. 1.66QACh. 1 - Prob. 1.67QACh. 1 - Prob. 1.68QACh. 1 - Prob. 1.69QACh. 1 - Prob. 1.70QACh. 1 - Prob. 1.71QACh. 1 - Prob. 1.72QACh. 1 - Prob. 1.73QACh. 1 - Prob. 1.74QACh. 1 - Prob. 1.75QACh. 1 - Prob. 1.76QACh. 1 - Prob. 1.77QACh. 1 - Prob. 1.78QACh. 1 - Prob. 1.79QACh. 1 - Prob. 1.80QACh. 1 - Prob. 1.81QACh. 1 - Prob. 1.82QACh. 1 - Prob. 1.83QACh. 1 - Prob. 1.84QACh. 1 - Prob. 1.85QACh. 1 - Prob. 1.86QACh. 1 - Prob. 1.87QACh. 1 - Prob. 1.88QACh. 1 - Prob. 1.89QACh. 1 - Prob. 1.90QACh. 1 - Prob. 1.91QACh. 1 - Prob. 1.92QACh. 1 - Prob. 1.93QACh. 1 - Prob. 1.94QACh. 1 - Prob. 1.95QACh. 1 - Prob. 1.96QACh. 1 - Prob. 1.97QACh. 1 - Prob. 1.98QACh. 1 - Prob. 1.99QACh. 1 - Prob. 1.100QACh. 1 - Prob. 1.101QACh. 1 - Prob. 1.102QACh. 1 - Prob. 1.103QACh. 1 - Prob. 1.104QACh. 1 - Prob. 1.105QACh. 1 - Prob. 1.106QACh. 1 - Prob. 1.107QACh. 1 - Prob. 1.108QA
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Chemistry
Chemistry
ISBN:9781305957404
Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Chemistry
Chemistry
ISBN:9781259911156
Author:Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:McGraw-Hill Education
Text book image
Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:9781305577213
Author:Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Organic Chemistry
Chemistry
ISBN:9780078021558
Author:Janice Gorzynski Smith Dr.
Publisher:McGraw-Hill Education
Text book image
Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:9781305079373
Author:William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Elementary Principles of Chemical Processes, Bind...
Chemistry
ISBN:9781118431221
Author:Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. Bullard
Publisher:WILEY