ZZ Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $39 per unit. ZZ Company had the following inventory information available for June: Beginning inventory 1,100 units @ $22.10 cost per unit Purchased 3,400 units @ $16.40 cost per unit Sold 3,000 units June 1 June 6 June 11 June 15 June 19 June 23 Purchase 3,700 units @ $20.70 cost per unit Sold 3,600 units June 26 June 28 Purchased 2,500 units @ $28.20 cost per unit Purchased 1,300 units @ $33.60 cost per unit Sold 1,200 units During June, ZZ Company reported operating expenses of $18,000 and had an income tax rate of 36%. Calculate the dollar amount of ending inventory shown on ZZ Company's June 30 balance sheet using the weighted average method.
ZZ Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $39 per unit. ZZ Company had the following inventory information available for June: Beginning inventory 1,100 units @ $22.10 cost per unit Purchased 3,400 units @ $16.40 cost per unit Sold 3,000 units June 1 June 6 June 11 June 15 June 19 June 23 Purchase 3,700 units @ $20.70 cost per unit Sold 3,600 units June 26 June 28 Purchased 2,500 units @ $28.20 cost per unit Purchased 1,300 units @ $33.60 cost per unit Sold 1,200 units During June, ZZ Company reported operating expenses of $18,000 and had an income tax rate of 36%. Calculate the dollar amount of ending inventory shown on ZZ Company's June 30 balance sheet using the weighted average method.
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Topic Video
Question
Please do not give solution in image format thanku

Transcribed Image Text:Question 5
ZZ Company employs a periodic inventory system and sells its
inventory to customers for $39 per unit. ZZ Company had the
following inventory information available for June:
June 1 Beginning inventory 1,100 units @ $22.10 cost per unit
June 6 Purchased 3,400 units @ $16.40 cost per unit
Sold 3,000 units
June 11
June 15
June 19
June 23
June 26
June 28
Purchased 1,300 units @ $33.60 cost per unit
Sold 1,200 units
Purchase 3,700 units @ $20.70 cost per unit
Sold 3,600 units
Purchased 2,500 units @ $28.20 cost per unit
During June, ZZ Company reported operating expenses of $18,000
and had an income tax rate of 36%.
Calculate the dollar amount of ending inventory shown on ZZ
Company's June 30 balance sheet using the weighted average
method.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education