You have an income of $24 per week and the only two goods you consume are apples (x1) and orange juice (x2). The price per apple is $4 and the price of a bottle of orange juice is $3. Suppose that your weekly optimal consumption bundle is 4 bottles of orange juice and 3 apples . a. Illustrate this in a graph using indifference curves and budget lines. Be sure to fully label the graph. b. Write down the conditions for utility maximization and relate this to the graph that you drew. c. Now suppose that the price of apples falls to $2, and I take enough money away from you such that you are just as well off as you were before, will you buy more of fewer bottles of orange juice? Explain why or why not in words and with a graph. (Hint: think about income and substitution effects
3. You have an income of $24 per week and the only two goods you consume are apples (x1) and orange juice (x2). The price per apple is $4 and the price of a bottle of orange juice is $3. Suppose that your weekly optimal consumption bundle is 4 bottles of orange juice and 3 apples
. a. Illustrate this in a graph using indifference
b. Write down the conditions for utility maximization and relate this to the graph that you drew.
c. Now suppose that the price of apples falls to $2, and I take enough money away from you such that you are just as well off as you were before, will you buy more of fewer bottles of orange juice? Explain why or why not in words and with a graph. (Hint: think about income and substitution effects

Step by step
Solved in 5 steps with 5 images









