?Where it happen was do did
Q: Dekamre He elechose field Cchuse one of Meupains helau) oreand hy asdhid Oeteliter Chradar asthid…
A: “Since you have asked multiple questions, we will solve the first question for you. If you want any…
Q: Screen n=0 (first dark fringe) Second dark fringe 1 cm away from the first
A: Given: Slit separation, d=0.2 mm=2×10-4m. Screen distance, D=3.5 m. Width of fringe, β=1cm=0.01 m.
Q: Need help with this question please!
A:
Q: a b С In a study of the length of time it takes students to travel to TAFE in a country town, a…
A: a) First, use excel or other graph tools to plot the graph between the distance travelled by the…
Q: 4) A .2 kg meter stick at rest in outer space is hit by a .1 kg ball of clay at one end. The…
A:
Q: A teeter totter is 6,7 meter long thin plank with a Muss of iskg. Itis balanced at its Center if…
A: moment of inertia of rod = (1/12)(15)(6.7)2 = 56.1125 kg m2Moment of inertia of child =31 (6.7/2)2…
Q: What is the magnitude L of the angular momentum of the two-particle system around a point midway…
A: Angular momentum is the moment of momentum
Q: Three people pull simultaneously on a stubborn donkey. Jack pulls directly ahead of the donkey with…
A:
Q: 6. Calculate the latent heat of fusion for 2.40 kg of gold as it changes from a molten liquid into a…
A: Given data, Mass of gold M=2.4 kg
Q: 1)What is the magnitude of F between two charges of 5.0 pC separated by 1.0mm?
A: The force between the two charge particles is given by F = k q q'r2
Q: When an unstable nucleus decays by emitting an alpha particle, the atomic mass number of the nucleus…
A:
Q: A soccer player kicks a soccer ball of mass 0.45 kg that is initially at rest. The player's foot is…
A:
Q: midal fransformer has 20tums on its pomary Side and ao tpns ansts Selonderey Side the primany she…
A:
Q: An Atwood machine consists of two masses, ma = 7.0 kg and mg= 9.0 kg, which are connected by a rope…
A:
Q: @) Paul's Auto Repair sign with a mass of 20-Kg hangs from the end of a uniform 15-Kg beam as shown…
A: Let's first consider the following schematic of the forces that act on the system. Here, M is the…
Q: 2. A stack of bricks with mass m=200 kg is sitting on a frictionless ramp, connected to a rope as…
A: Given that:- Mass of the stack of bricks=m=200kg
Q: Spherical refracting surfaces. When an object is placed 9.4 cm in front of a spherical refracting…
A:
Q: When light passes from air into glass, A B C D its frequency decreases because its speed decreases.…
A: When light enters the glass medium form air medium , as a result the density of the medium for light…
Q: The output voltage of an AC generator is given by Av = (1.10 x 10 V)sin(41лt). The generator is…
A:
Q: A 8.82 kg particle with velocity = (5.84 m/s ) - (9.49 m/s ) is at x = 1.64 m, y = 8.10 m. It is…
A: m = 8.82 kg= x = 1.64 my = 8.10 mF = 5.59 N in negative x direction
Q: There iSan infinitely large Chargye Carrynry Sheet at Z=0 onèaninemitely wng charger Carryiny wire…
A: When a current is flowing through a conductor, it creates a magnetic field. If the current…
Q: i f k b u %24
A: We know that the electric field of a positive charge is directed outwards from the positive charge
Q: What is the rotational ihertia of a Cylinder Of radius 2lom and 8.00m na and a density of 32 ky/m6…
A: Given data: Radius of the cylinder is, r= 2.10 m Height of the cylinder is, h= 8.06 m Density of the…
Q: (1) Convert following temperatures (i) 96 °C into Fahrenheit scale (ii) -40 °F into Kelvin scale.
A: (i) Converting Celsius to Fahrenheit Here temperature in Celsius is 96
Q: When a hypothetical diatomic molecule having atoms 0.8890 nm apart undergoes a rotational transition…
A: The rotational energies of a molecule in its equilibrium position with an internuclear distance R…
Q: A В M Mass = 2 Mass = M An Atwood's machine consists of two blocks connected by a light string that…
A: Q.2. Given that: mass of block A is mA = M2 mass of block B is mB = M Acceleration of block B = a (…
Q: 0.4 kg is attached to a vertical hanging spring, which obeys Hooke's 1. A mass m = Law. After…
A: mass(m)=0.4 kg let g be acceleration due to gravity g=9.8 m/s2 displacement from equilibrium…


Step by step
Solved in 2 steps
