What is the transformation ratio for this transformer? Is a = + - 4A = Ep = 100V 20 TURNS LOAD 30 TURNS + Es
What is the transformation ratio for this transformer? Is a = + - 4A = Ep = 100V 20 TURNS LOAD 30 TURNS + Es
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question
![**Title**: Transformer Transformation Ratio Calculation
**Diagram Explanation**:
The diagram illustrates a simple transformer circuit with the following components:
- **Primary Side**:
- Voltage (\(E_p\)) = 100V
- Current = 4A
- Number of Turns = 20
- **Secondary Side**:
- Current (\(I_s\)) travels through a load
- Voltage (\(E_s\))
- Number of Turns = 30
**Question**: What is the transformation ratio for this transformer?
**Formula**:
The transformation ratio (\(a\)) is determined by the ratio of the number of turns in the secondary coil to the number of turns in the primary coil.
\[ a = \frac{\text{Number of Turns in Secondary}}{\text{Number of Turns in Primary}} = \frac{30}{20} \]
Therefore, the transformation ratio (\(a\)) is:
\[ a = 1.5 \]](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fad9295fc-5481-4a7f-a168-320e8bdc5958%2F9568651d-747e-446f-9f98-c5d023a980f0%2Fv3tguom_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Title**: Transformer Transformation Ratio Calculation
**Diagram Explanation**:
The diagram illustrates a simple transformer circuit with the following components:
- **Primary Side**:
- Voltage (\(E_p\)) = 100V
- Current = 4A
- Number of Turns = 20
- **Secondary Side**:
- Current (\(I_s\)) travels through a load
- Voltage (\(E_s\))
- Number of Turns = 30
**Question**: What is the transformation ratio for this transformer?
**Formula**:
The transformation ratio (\(a\)) is determined by the ratio of the number of turns in the secondary coil to the number of turns in the primary coil.
\[ a = \frac{\text{Number of Turns in Secondary}}{\text{Number of Turns in Primary}} = \frac{30}{20} \]
Therefore, the transformation ratio (\(a\)) is:
\[ a = 1.5 \]
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 5 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,