Wastewater of 30ft°/s with a biochemical oxygen demand (BOD) of 55mg/I, and dissolved oxygen (DO) of 3.3mg/l enters a river where the flow is 125ft/s with an ultimate BOD of 7.0 mg/l, and DO of 6.8mg/l. The downstream has an average velocity of 0.8ft/s. Calculate the minimum DO level and its distance in miles downstream using the oxygen sag equation. Assume kı = 0.046 per day and k2 = 0.304 per day. The saturation DO = 8.5mg/l. (1 mile = 5280ft) ii At what distance downstream would the DO level of the river be equal to 6.10 mg/l? How much should the wastewater DO be increased to maintain a minimum DO of 4.8mg/l anywhere along the river. Assuming that the BOD of the wastewater and the river flow remains the same?
Wastewater of 30ft°/s with a biochemical oxygen demand (BOD) of 55mg/I, and dissolved oxygen (DO) of 3.3mg/l enters a river where the flow is 125ft/s with an ultimate BOD of 7.0 mg/l, and DO of 6.8mg/l. The downstream has an average velocity of 0.8ft/s. Calculate the minimum DO level and its distance in miles downstream using the oxygen sag equation. Assume kı = 0.046 per day and k2 = 0.304 per day. The saturation DO = 8.5mg/l. (1 mile = 5280ft) ii At what distance downstream would the DO level of the river be equal to 6.10 mg/l? How much should the wastewater DO be increased to maintain a minimum DO of 4.8mg/l anywhere along the river. Assuming that the BOD of the wastewater and the river flow remains the same?
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Wastewater of 30ft°/s with a biochemical oxygen demand (BOD) of
55mg/I, and dissolved oxygen (DO) of 3.3mg/l enters a river where the
flow is 125ft/s with an ultimate BOD of 7.0 mg/l, and DO of 6.8mg/l.
The downstream has an average velocity of 0.8ft/s.
Calculate the minimum DO level and its distance in miles
downstream using the oxygen sag equation. Assume kı =
0.046 per day and k2 = 0.304 per day. The saturation DO =
8.5mg/l. (1 mile = 5280ft)
ii
At what distance downstream would the DO level of the river
be equal to 6.10 mg/l?
How much should the wastewater DO be increased to
maintain a minimum DO of 4.8mg/l anywhere along the river.
Assuming that the BOD of the wastewater and the river flow
remains the same?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 10 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning