Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost formulas and actual results for the month of June: Revenue Raw materials Wages Utilities Rent Insurance Miscellaneous Variable Fixed Element Element per per Month Liter $ 19.00 $5.35 $ 2.10 $ 0.90 $ 6,300 $ 2,330 $ 3,300 $ 2,050 $ 720 1.05 Actual Total for June $ 111,530 $ 33,830 $ 18,900 $ 8,100 $ 3,300 $ 2,050 $ 6,900 While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example. wages should be $6,300 plus $2.10 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $18,900, Via Gelato expected to sell 6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters. Required: Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (.e., zero variance). Input all amounts as positive values.)
Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost formulas and actual results for the month of June: Revenue Raw materials Wages Utilities Rent Insurance Miscellaneous Variable Fixed Element Element per per Month Liter $ 19.00 $5.35 $ 2.10 $ 0.90 $ 6,300 $ 2,330 $ 3,300 $ 2,050 $ 720 1.05 Actual Total for June $ 111,530 $ 33,830 $ 18,900 $ 8,100 $ 3,300 $ 2,050 $ 6,900 While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example. wages should be $6,300 plus $2.10 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $18,900, Via Gelato expected to sell 6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters. Required: Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (.e., zero variance). Input all amounts as positive values.)
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
![5
6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters.
Required:
Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable.
"U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.)
Via Gelato
Revenue and Spending Variances
For the Month Ended June 30
Revenue
Expenses
Raw materials
Wages
Utilities
Rent
Insurance
Miscellaneous
Total expense
Net operating income
Check my](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fa89bd186-3445-4c8c-a602-8d2d899ed2e8%2F09174edf-5dc8-43d9-9dbe-26801273c96a%2F1xg5st_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:5
6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters.
Required:
Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable.
"U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.)
Via Gelato
Revenue and Spending Variances
For the Month Ended June 30
Revenue
Expenses
Raw materials
Wages
Utilities
Rent
Insurance
Miscellaneous
Total expense
Net operating income
Check my
![Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost formulas and actual results for the
month of June:
Revenue
Raw materials
Wages
Utilities
Rent
Insurance
Miscellaneous
Fixed
Element
per Month
$ 6,300
$ 2,330
$ 3,300
$ 2,050
$ 720
Variable
Element per
Liter
$ 19.00
$5.35
$ 2.10
$ 0.90
1.05
Via Gelato
Actual
Total for
June
$ 111,530
$ 33,830
$ 18,900
$ 8,100
$3,300
$ 2,050
$6,900
While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example.
wages should be $6,300 plus $2.10 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $18,900, Via Gelato expected to sell
6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters.
Required:
Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable,
"U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e.. zero variance). Input all amounts as positive values.)
Check my ww](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fa89bd186-3445-4c8c-a602-8d2d899ed2e8%2F09174edf-5dc8-43d9-9dbe-26801273c96a%2Fyoxames_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost formulas and actual results for the
month of June:
Revenue
Raw materials
Wages
Utilities
Rent
Insurance
Miscellaneous
Fixed
Element
per Month
$ 6,300
$ 2,330
$ 3,300
$ 2,050
$ 720
Variable
Element per
Liter
$ 19.00
$5.35
$ 2.10
$ 0.90
1.05
Via Gelato
Actual
Total for
June
$ 111,530
$ 33,830
$ 18,900
$ 8,100
$3,300
$ 2,050
$6,900
While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example.
wages should be $6,300 plus $2.10 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $18,900, Via Gelato expected to sell
6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters.
Required:
Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable,
"U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e.. zero variance). Input all amounts as positive values.)
Check my ww
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education