Valley Farms produces wheat at a total cost of $45,000. Their annual production is 50,000 pounds of wheat which can be sold directly to distributors for $1.20 per pound, or it can be processed into flour and sold for $2.80 per pound. The additional cost to process wheat into flour is $55,000 annually. Instructions: Calculate the incremental profit or loss if Valley Farms processes wheat into flour. Should they sell the wheat directly or process it into flour?
Q: chois best answer
A: Step 1: Definition of Net Realizable Value (NRV)Net realizable value (NRV) is the amount a company…
Q: Provide correct answer please general accounting
A: Step 1: Definition of Straight-Line DepreciationThe straight-line depreciation method spreads the…
Q: What is the company's PE ratio of this financial accounting question?
A: Step 1:First, calculate the earnings per share: Earnings per share = Net income / Earnings per share…
Q: Total fixed cost when nothing is produced?
A: Explanation of Fixed Cost:Fixed cost refers to the expenses that remain constant regardless of the…
Q: Hi expert please help me
A: Step 1: Definition of Product cost in accounting:As per the accounting terms of GAAP and IFRS, the…
Q: I want answer
A: Explanation of Inventory Conversion Period: The inventory conversion period represents the average…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define Dividend IncomeThe total income on a stock investment can be categorized into…
Q: Crowd Company applies overhead based on direct labor cost. Estimated overhead and direct labor costs…
A: Detailed explanation:Estimated overhead, $123,500Direct labor costs, $138,000Actual overhead,…
Q: help me to solve this answer is
A: Step 1: Definition of Gross Profit MarginGross Profit Margin measures the percentage of revenue…
Q: answer plz
A: To calculate the stock price, we use the following formula: Stock Price = Earnings per Share *…
Q: financial accounting answ
A: Step 1: Definition of Return on Equity (ROE)Return on Equity (ROE) measures a company's…
Q: The divisions margin used to compute ROI is
A: Explanation of Margin:Margin is a profitability ratio that measures how much of the sales revenue…
Q: What is the desired profit for the year?
A: To calculate the desired profit for the year, we use the formula: Desired Profit =Desired Operating…
Q: Please solve question
A: Step 1: Define Recognized GainRecognized profit can be defined as paper profit. In other words, it…
Q: What is the net income for the year?
A: Explanation of Net Income:Net income is the total earnings of a business after deducting all…
Q: correct answer is financial accounting
A: Step 1: Recall the general format of an income statement.Utilizing the given accounts in the…
Q: Fraps Manufacturing produces a product that can either be sold as is or processed further. Fraps has…
A: Explanation of Incremental Income:Incremental income refers to the additional profit gained when…
Q: Interest earned ratio for the year? Accounting
A: Step 1: Introduction to ratio analysisRatio analysis is a method used to analyze financial…
Q: The owner's equity in a business amounted to $76,000 at the beginning of the year and $135,000 at…
A: Step 1: Net Income for the year can be calculated by using the ending equity formula - Ending Equity…
Q: Correct Answer
A: Concept of Variable Cost per UnitThe variable cost per unit represents the cost associated with…
Q: answer plz me
A: Step 1: Definition of Materials Purchase Price VarianceMaterials Purchase Price Variance measures…
Q: What is its standard manufacturing overhead rate per unit? Give me solution
A: Step 1: Definition of Standard Manufacturing Overhead RateThe standard manufacturing overhead rate…
Q: help me to solve this financial accounting
A: Step 1: Definition of DuPont Formula:The DuPont formula is a practice to determine the firm's return…
Q: Weighted average process costing
A: Step 1: Define Equivalent UnitsCompanies calculate the equivalent units to allocate the current and…
Q: General Accounting 24
A: Concept of Return on Equity (ROE)Return on Equity (ROE) is a financial ratio that measures a…
Q: Financial Accounting MCQ
A: Concept of Economic Entity AssumptionThe economic entity assumption states that a business must be…
Q: Answer this Accounting problem
A: Concept of Variable CostingVariable costing is a cost accounting method that includes only variable…
Q: Please provide answer this financial accounting question
A: Step 1: Definition of Turnover (Asset Turnover Ratio)The turnover ratio (also called asset turnover)…
Q: Determine the amount of depreciation expense
A: Detailed explanation:Given:Cost of the Office Equipment $ 18000Transportation Cost (FOB Shipping…
Q: Litan Corp. has $450,000 of assets, and it uses only common equity capital (zero debt). Its sales…
A: 1. Calculate the required Net Income:Since Litan Corp. has no debt, its Equity is equal to its…
Q: Calculate the return on common equity
A: The question requires the determination of the ROCE. "Return on common equity" (ROCE) is a financial…
Q: Provide correct answer
A: Given Data:Degree of Operating Leverage (DOL) = 1.09Percentage increase in units sold =…
Q: Critically evaluate the usefulness of Net Present Value as an investment appraisal with a minimum of…
A: Strengths of NPVTime Value of Money:NPV is based on the time value of money concept, which is among…
Q: correct answer is
A: Step 1: Definition of Cost of Goods Sold (COGS)Cost of Goods Sold (COGS) represents the direct costs…
Q: A firm has a return on equity of 22 percent. The total asset turnover is 2.9 and the profit margin…
A: Net Income = Total Equity x Return on Equity (ROE)Given:Total Equity = $7,500Return on Equity (ROE)…
Q: What is the overhead rate per service request of this general accounting question?
A: Step 1: Information givenTotal Overhead Costs = $22,750Estimated Service Requests = 4,550Step 2:…
Q: provide correct ans
A: Here's how to determine the pricing using the High-Low method:Identify the High and Low Points:High:…
Q: Please provide answer
A: Approach to solving the question:FreeformDetailed explanation: To determine the total percentage…
Q: financial accounting
A: Step 1: Definition of Price-Earnings (P/E) RatioThe price-earnings ratio (P/E ratio) is a financial…
Q: Please give me correct answer the financial accounting question
A:
Q: Provide answer 1 2 3 ?
A: Step 1:1. The segment contribution margin is calculated as follows: Segment contribution margin =…
Q: Accurate answer
A: Explanation of Cost of Goods Sold (COGS):Cost of Goods Sold (COGS) represents the direct costs…
Q: Subject: general Accounting
A: Step 1: Define Stock ValuationStock valuation is necessary to know the intrinsic value of a share,…
Q: Calculate the return on assets of this general accounting question
A: Calculation of Average Total AssetsAverage Total Assets = ( Beginning Total Assets+Ending Total…
Q: Calculate the amount of cash paid to employees...
A: ,Step 1: Formula Cash paid to employees = Salaries payable, January 1 + Salaries expense - Salaries…
Q: Provide answer general accounting
A: Step 1: Define Underfunded Pension ObligationThe underfunded pension obligation occurs when the…
Q: Answer this MCQ
A: The question requires the determination of the NOPAT.Net Operating Profit After Tax (NOPAT) is a…
Q: ?!
A: Concept of Standard Direct Labor HoursStandard direct labor hours refer to the pre-determined amount…
Q: Sub: financial Accounting
A: Concept of Manufacturing OverheadManufacturing overhead includes all indirect costs associated with…
Q: Can you please help me this financial accounting question?
A: Step 1: Define Avoidable CostsAvoidable costs are expenses that a company will no longer incur if a…
Need correct answer general accounting question
![Valley Farms produces wheat at a total cost of $45,000. Their annual
production is 50,000 pounds of wheat which can be sold directly to
distributors for $1.20 per pound, or it can be processed into flour and
sold for $2.80 per pound. The additional cost to process wheat into flour
is $55,000 annually.
Instructions: Calculate the incremental profit or loss if Valley Farms
processes wheat into flour. Should they sell the wheat directly or process
it into flour?](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fc56172e6-7ba8-45b1-b90e-35920cbc49b1%2F43299bc6-0ece-4972-8d06-d9f8a580d340%2Fzc0yl5b_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
- The Deer Valley Farm produces a natural organic fertil-izer, which it sells mostly to gardeners and homeowners. The annual demand for fertilizer is 220,000 pounds. Thefarm is able to produce 305,000 pounds annually. Thecost to transport the fertilizer from the plant to the farmis $620 per load. The annual carrying cost is $0.12 perpound.a. Compute the optimal order size, the maximum inventorylevel, and the total minimum cost.b. If the farm can increase production capacity to 360,000pounds per year, will it reduce total inventory cost?Hawk Homes, Inc., makes one type of birdhouse that it sells for $29.40 each. Its variable cost is $13.20 per house, and its fixed costs total $14,013.00 per year. Hawk currently has the capacity to produce up to 2,700 birdhouses per year, so its relevant range is 0 to 2,700 houses. Required:1. Prepare a contribution margin income statement for Hawk assuming it sells 1,280 birdhouses this year. 2. Without any calculations, determine Hawk’s total contribution margin if the company breaks even. 3. Calculate Hawk’s contribution margin per unit and its contribution margin ratio. 4. Calculate Hawk’s break-even point in number of units and in sales revenue. 5. Suppose Hawk wants to earn $25,000 this year. Determine how many birdhouses it must sell to generate this amount of profit.Preston Products produces a disinfecting liquid. The liquid is sold in one gallon containers and has the following price and cost characteristics. Sales price $ 62.00 per gallonVariable costs 38.00 per gallonFixed costs 535,200 per monthPreston Products is subject to an income tax rate of 20 percent. Required:How many gallons must Preston Products sell every month to break even? How many gallons must Preston Products sell to earn a monthly operating profit of $87,000 after taxes? Note: Round your answer to the nearest whole number. Break-even sales in gallons: Number of gallons to be sold:
- Hawk Homes, Ic., makes one type of birdhouse that it sells for $30.00 each. Its variable cost is $13.50 per house, and its fixed costs total $14,239.50 per year. Hawk currently has the capacity to produce up to 2,800 birdhouses per year, so its relevant range is 0 to 2,800 houses. Required: 1. Prepare a contribution margin income statement for Hawk assuming it sells 1,110 birdhouses this year. 2. Without ancaleuletione, detonmine llawks total contribution morgin if the company breake 3. Сн 4. Calculate Hawk's break-even point in number of units and in sales revenue. 5. Suppose Hawk wants to earn $21,000 this year. Determine how many birdhouses it must sell to generate this amount of profit. O margm per umt Omarginatio. Answer is not complete. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Required 5 Prepare a contribution margin income statement for Hawk assuming it sells 1,110 birdhouses this year. (Enter your answers…Hawk Homes, Ic., makes one type of birdhouse that it sells for $30.00 each. Its variable cost is $13.50 per house, and its fixed costs total $14,239.50 per year. Hawk currently has the capacity to produce up to 2,800 birdhouses per year, so its relevant range is 0 to 2,800 houses. Required: 1. Prepare a contribution margin income statement for Hawk assuming it sells 1,110 birdhouses this year. 2. Without any calculations, determine Hawk's total contribution margin if the company breaks even. 3. Calculate Hawk's contribution margin per unit and its contribution margin ratio. 4. Calculate Hawk's break-even point in number of units and in sales revenue. 5. Suppose Hawk wants to earn $21,000 this year. Determine how many birdhouses it must sell to generate this amount of profit. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Required 5 Prepare a contribution margin income statement for Hawk assuming it sells 1,110 birdhouses…Vermont Treats makes blueberry jam and blueberry syrup. Both products come out of a joint process 60,000 per year. The sales value of the blueberry jam is $20,000 per year. The sales value of the 80,000 per year. Use the relative sales value method to allocate the joint costs of the process to the products.
- Preston products produces a disinfecting liquid. The liquid is sold in one gallon containers and has the following price and cost characteristics. Sales Price: $36.00 per gallon Variable costs: $12.00 per gallon Fixed costs: 504,000 per month Preston products is subject to an income tax rate of 21 percent. a. How many gallons must Preston products sell every month to break even? b. How many gallons must Preston products sell to earn a monthly operating profit of $75,840 after taxes?The Production Manager of Bright (USA) Inc., Ronnie Stewart provided information about the subsidiary’s annual fixed costs of $850,000. For a new product to be manufactured known as Robotec, its selling price will $8.50 with variable cost of $0.20. The combined state and federal tax rate currently is 30 percent.Ronnie is wondering on the number of units need to make and sell each year to earn an after-tax profit of $250,000.At the same time, Ronnie is facing a situation where he is considering 2 options:Option 1: To pay royalty to supplier Alpha of 10%.Option 2: To pay royalty of 6.5% to supplier Beta, but, in this option the variable cost will increase to $0.25.In both situations, Ronnie is clueless on the number of units the company must make and sell to generate $250,000 profit after taxes. For Robotec;(a) Calculate the number of units need to make and sell each year to earn an after-tax profit of $250,000.(b) Calculate number of units need to make and sell each year to earn an…Premier Co. produces park equipment and is currently producing 10,000 children swings annually. A supplier has offered to produce the swings for Premier Co. for $500 per swing. Premier Co. incurs unit-level costs of $490 per unit. Premier also spends $20,000 on product design each year and incurs $100,000 of facility-level costs. The avoidable production cost for Premier to produce one swing is
- Cider Hill Farm is a producer of milk and byproducts. A single production process at Cider Hill Farm yields milkas the main product, as well as ghee, a byproduct of milk production, that can be sold. Both products are fullyprocessed by the splitoff point, and there are no separable costs. For the month of October 2020, the cost ofoperations is $335,000.Production and sales data are as follows: Cider Hill Farm is a producer of milk and byproducts. A single production process at Cider Hill Farm yields milk as the main product, as well as ghee, a byproduct of milk production, that can be sold. Both products are fully processed by the splitoff point, and there are no separable costs. For the month of October 2020, the cost of operations is $335,000. Production and sales data are as follows: (Click the icon to view the production and sales data.) There were no beginning inventories on October 1, 2020. Read the requirements Requirement 1. What is the gross margin for Cider Hill Farm under…he production cost information for Blossom's Salsa is as follows: Blossom's Salsa Production Costs April 2020 Production 23,000 Jars of Salsa Ingredient cost (variable) $13, 800 Labor cost (variable ) 9,660 Rent (fixed) 4, 300 Depreciation (fixed) 6,000 Other (fixed) 1,400 Total $35, 160 The company is currently producing and selling 345,000 jars of salsa annually. The jars sell for $7.00 each. The company is considering lowering the price to $6.30. Suppose this action will increase sales to 391, 000 jars. What is the incremental cost associated with producing an extra 46, 000 jars of salsa?A granary allocates the cost of unprocessed wheat to the production of feed, flour, and starch. For the current period, unprocessed wheat was purchased for $240,000, and the following quantities of product and sales revenues were produced. Product Sales Value Feed $ 90,000 Flour 110,000 Starch 20,000 Total $ 220,000 How much of the $240,000 cost should be allocated to feed if the value basis is used? (Round your intermediate percentage to the nearest whole percent.) Multiple Choice $0. $98,400. $90,000. $133,333. $240,000. A company has sales of $109,000; cost of goods sold of $69,870; and total direct expenses of $7,620. The department' contribution to overhead is: Multiple Choice $101,380. $77,490. $62,250. $31,510. $39,130. Marks Corporation has two operating departments, Drilling and Grinding, and an office. The three categories of office expenses are allocated to the two operating departments using different allocation bases. The following information is available for the current…
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)