utritio. 640 grams of protein an many servings of each supplement sh order to meet your requirements? What will it cost? Protein ne in s Camp- :1 grams provides er slice. grams 47. You have a mixture of Designer Whey and Pure Whey 540 grams of protein. How many grams of carbohydrates to d re my 02 does it supply? 48. You have a mixture of Designer Whey and Muscle Milk that costs a total of $14 and supplies exactly 104 grams of carbohydrates. How many grams of protein does it supply? 49. Investments: Tech Stocks In December 2014, Twitter (TWTR) stock decreased from $40 to $36 per share. and Microsoft (MSFT) stock decreased from $48 to $45 per share 6 If you invested a total of $22,400 in these stocks at the begin- ning of the month and sold them for $20,700 at the end of the month, how many shares of each stock did you buy? ount pohy- Camp- grams atains 50. Investments: Energy Stocks In the 3-month period Novem- ber 1, 2014, through January 31, 2015, Hess Corp. (HES) stock decreased from $80 to $64 per share, and Exxon Mobil (XOM) stock decreased from $96 to $80 per share.' If you invested a total of $21,600 in these stocks at the beginning of November and sold them for $17.600 3 months later, how many shares of each stock did you buy? OW int 51. ▼ Investments: Financial Stocks During the first quarter of 2015, Toronto Dominion Bank (TD) stock cost $45 per share and was while CNA Financial Corp. (CNA) stock cost $40 per share s expected to yield 4% per year in dividends, and was expected to yield 2.5% per year in dividends. If you invested a total of $25,000 in these stocks and expected t 8. to earn $760 in dividends in a year, how manu shares of each stock did
Unitary Method
The word “unitary” comes from the word “unit”, which means a single and complete entity. In this method, we find the value of a unit product from the given number of products, and then we solve for the other number of products.
Speed, Time, and Distance
Imagine you and 3 of your friends are planning to go to the playground at 6 in the evening. Your house is one mile away from the playground and one of your friends named Jim must start at 5 pm to reach the playground by walk. The other two friends are 3 miles away.
Profit and Loss
The amount earned or lost on the sale of one or more items is referred to as the profit or loss on that item.
Units and Measurements
Measurements and comparisons are the foundation of science and engineering. We, therefore, need rules that tell us how things are measured and compared. For these measurements and comparisons, we perform certain experiments, and we will need the experiments to set up the devices.
Number 50
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 8 images