Two forces, F, = (-4.00î – 3.95j) N and F, = (-3.95î - 4.95j) N, act on a particle of mass 1.90 kg that is initially at rest at 1 coordinates (+1.95 m, +4.05 m). (a) What are the components of the particle's velocity at t = 11.1 s? m/s (b) In what direction is the particle moving at t = 11.1 s? ° counterclockwise from the +x-axis (c) What displacement does the particle undergo during the first 11.1 s? AF = m (d) What are the coordinates of the particle at t = 11.1 s? y = m
Two forces, F, = (-4.00î – 3.95j) N and F, = (-3.95î - 4.95j) N, act on a particle of mass 1.90 kg that is initially at rest at 1 coordinates (+1.95 m, +4.05 m). (a) What are the components of the particle's velocity at t = 11.1 s? m/s (b) In what direction is the particle moving at t = 11.1 s? ° counterclockwise from the +x-axis (c) What displacement does the particle undergo during the first 11.1 s? AF = m (d) What are the coordinates of the particle at t = 11.1 s? y = m
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Two forces, F
:(-4.00î – 3.95ĵ) N and F, = (-3.95î – 4.95j) N, act on a particle of mass 1.90 kg that is initially at rest at
1
coordinates (+1.95 m, +4.05 m).
(a) What are the components of the particle's velocity at t = 11.1 s?
m/s
(b) In what direction is the particle moving at t = 11.1 s?
° counterclockwise from the +x-axis
(c) What displacement does the particle undergo during the first 11.1 s?
(d) What are the coordinates of the particle at t = 11.1 s?
X =
m
y =
Expert Solution

Step 1
Solution:
Given
(a) Net force on the particle is
we know that
acceleration=
So,
x-component = -46.39 m/s
y-component = -51.94 m/s
Therefore,
The components of the particle's velocity at t=11.1 S is
(b)
We know that
Hence,
The particle is moving at an angle
counter clockwise from the +x-axis.
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
