Two blocks of mass m1 = 2kg and m2 = 8kg are connected by a light string and a smooth pulley. block m1 lies on a smoot horizontal plane and block m2 lies on a rough inclined plane with a friction %3D
Two blocks of mass m1 = 2kg and m2 = 8kg are connected by a light string and a smooth pulley. block m1 lies on a smoot horizontal plane and block m2 lies on a rough inclined plane with a friction %3D
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Two blocks of mass m1 = 2kg and m2 =
8kg are connected by a light string and a
smooth pulley. block m1 lies on a smooth
horizontal plane and block m2 lies on a
rough inclined plane with a friction
coefficient of 0.5 (see picture). first the
%3D
%3D
two blocks are held still. The tension in
the rope when the two blocks are released
is ... (sin 37° = 0.6)
370
a) 4.8 N
b) 3 N
c) 5.4 N
d) 6.2 N
e) 3.2 N
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images
