Total Total Output Fixed Variable (Q) Costs Costs 0. $50.00 $0.00 1 $50.00 $70.00 $50.00 $120.00 $50.00 $150.00 4 $50.00 $220.00 $50.00 $300.00 Refer to Table Cost.EX2. When production is 3 units, the firm's average total cost is about $66.67 O $68.67 No answer text provided. O No answer text provided.
Total Total Output Fixed Variable (Q) Costs Costs 0. $50.00 $0.00 1 $50.00 $70.00 $50.00 $120.00 $50.00 $150.00 4 $50.00 $220.00 $50.00 $300.00 Refer to Table Cost.EX2. When production is 3 units, the firm's average total cost is about $66.67 O $68.67 No answer text provided. O No answer text provided.
Chapter1: Making Economics Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1QTC
Related questions
Question

Transcribed Image Text:### Table Cost.EX2: Costs and Outputs for a Competitive Firm
| Output (Q) | Total Fixed Costs | Total Variable Costs |
|------------|-------------------|----------------------|
| 0 | $50.00 | $0.00 |
| 1 | $50.00 | $70.00 |
| 2 | $50.00 | $120.00 |
| 3 | $50.00 | $150.00 |
| 4 | $50.00 | $220.00 |
| 5 | $50.00 | $300.00 |
---
Refer to Table Cost.EX2. When production is 3 units, the firm's average total cost is about ______.
- O $66.67
- O $68.67
- O No answer text provided.
- O No answer text provided.
### Explanation of the Table
The table displays the output levels (Q) for a competitive firm, along with corresponding total fixed and variable costs. Fixed costs remain constant at $50.00 as output increases. Variable costs start at $0.00 for 0 units and rise to $300.00 for 5 units, indicating increasing costs associated with production.
For calculation of the average total cost at 3 units:
- Total cost at 3 units = Fixed Cost + Variable Cost = $50.00 + $150.00 = $200.00
- Average total cost = Total Cost / Quantity = $200.00 / 3 units = $66.67
Thus, the closest answer for average total cost when production is at 3 units is $66.67.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, economics and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON

Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON


Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON

Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON

Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:
9781305585126
Author:
N. Gregory Mankiw
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:
9781337106665
Author:
Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-…
Economics
ISBN:
9781259290619
Author:
Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:
McGraw-Hill Education