TInterval Refer to the accompanying data display that results from a sample of airport data speeds in Mbps. Complete parts (a) through (c) below. E Click the icon to view a t distribution table (13.046,22.15) x= 17.598 Sx= 16.01712719 n= 50 a. What is the number of degrees of freedom that should be used for finding the critical value t2? df = 49 (Type a whole number) b. Find the critical value t,12 corresponding to a 95% confidence level. ta/2 0 (Round to two decimal places as needed.)
TInterval Refer to the accompanying data display that results from a sample of airport data speeds in Mbps. Complete parts (a) through (c) below. E Click the icon to view a t distribution table (13.046,22.15) x= 17.598 Sx= 16.01712719 n= 50 a. What is the number of degrees of freedom that should be used for finding the critical value t2? df = 49 (Type a whole number) b. Find the critical value t,12 corresponding to a 95% confidence level. ta/2 0 (Round to two decimal places as needed.)
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
1
![---
Refer to the accompanying data display that results from a sample of airport data speeds in Mbps. Complete parts (a) through (c) below.
![Icon for viewing t distribution table]
TInterval
(13.046, 22.15)
x̄ = 17.598
Sx = 16.01712719
n = 50
a. What is the number of degrees of freedom that should be used for finding the critical value *t*α/2?
df = 49
(Type a whole number.)
b. Find the critical value *t*α/2 corresponding to a 95% confidence level.
*t*α/2 = ☐
(Round to two decimal places as needed.)
---
Diagram Explanation:
The diagram illustrates a t-distribution interval and contains the following information:
- The confidence interval is given as (13.046, 22.15).
- The sample mean (x̄) is 17.598.
- The sample standard deviation (Sx) is 16.01712719.
- The sample size (n) is 50.
A degree of freedom is calculated as n - 1, which in this case is 49. The critical value for t (t*α/2) is to be found using a 95% confidence level and rounded to two decimal places.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F626680b8-87a8-442c-b0ab-f04aa1b187bb%2Fc0c25d12-b8c0-4058-83c0-f9b4b2d09741%2Fl5lfetb_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:---
Refer to the accompanying data display that results from a sample of airport data speeds in Mbps. Complete parts (a) through (c) below.
![Icon for viewing t distribution table]
TInterval
(13.046, 22.15)
x̄ = 17.598
Sx = 16.01712719
n = 50
a. What is the number of degrees of freedom that should be used for finding the critical value *t*α/2?
df = 49
(Type a whole number.)
b. Find the critical value *t*α/2 corresponding to a 95% confidence level.
*t*α/2 = ☐
(Round to two decimal places as needed.)
---
Diagram Explanation:
The diagram illustrates a t-distribution interval and contains the following information:
- The confidence interval is given as (13.046, 22.15).
- The sample mean (x̄) is 17.598.
- The sample standard deviation (Sx) is 16.01712719.
- The sample size (n) is 50.
A degree of freedom is calculated as n - 1, which in this case is 49. The critical value for t (t*α/2) is to be found using a 95% confidence level and rounded to two decimal places.
Expert Solution

Step 1
Step by step
Solved in 3 steps

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman