The velocity v(t) of an ant that is moving along the s-axis is given by: The position s(t) of the ant at time t = 0 is 42. What is s(t) at time t? s(t)= Submit Answer Tries 0/99 v(t) = 3t (5 + t²) //
The velocity v(t) of an ant that is moving along the s-axis is given by: The position s(t) of the ant at time t = 0 is 42. What is s(t) at time t? s(t)= Submit Answer Tries 0/99 v(t) = 3t (5 + t²) //
Related questions
Question
Urgently need solve in 2 min pls i will instant rste indeed
Mnt

Transcribed Image Text:The velocity v(t) of an ant that is moving along the s-axis is given by:
The position s(t) of the ant at time t = 0 is 42. What is s(t) at time t?
s(t)=
Submit Answer Tries 0/99
v(t) =
3t
(5 + t²) //
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 5 images
