The Sweet Treats Bakery has a standard cost of $2.25 per pound for flour used in its production process. In October, the bakery purchased 12,000 pounds of flour at $2.40 per pound and used 10,500 pounds to produce 7,000 cakes. There was no beginning inventory of flour. What is the materials price variance for October?

Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Chapter8: Standard Costs And Variances
Section: Chapter Questions
Problem 5EB: Smith Industries uses a cost system that carries direct materials inventory at a standard cost. The...
icon
Related questions
Question

Do fast answer of this accounting questions

The Sweet Treats Bakery has a standard cost of $2.25 per pound for flour used in its
production process. In October, the bakery purchased 12,000 pounds of flour at $2.40
per pound and used 10,500 pounds to produce 7,000 cakes. There was no beginning
inventory of flour.
What is the materials price variance for October?
Transcribed Image Text:The Sweet Treats Bakery has a standard cost of $2.25 per pound for flour used in its production process. In October, the bakery purchased 12,000 pounds of flour at $2.40 per pound and used 10,500 pounds to produce 7,000 cakes. There was no beginning inventory of flour. What is the materials price variance for October?
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub
Financial And Managerial Accounting
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,