The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company actually produced and sold 24,600 units and incurred the following costs: a. Purchased 164,000 pounds of raw materials at a cost of $7.50 per pound. All of this material was used in production. b. Direct-laborers worked 57,000 hours at a rate of $17.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $653,220. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $235,000, $465,000, and $135,000, respectively. 2. What is the materials quantity variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable; "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input the amount as a positive value.) Materials quantity variance
The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company actually produced and sold 24,600 units and incurred the following costs: a. Purchased 164,000 pounds of raw materials at a cost of $7.50 per pound. All of this material was used in production. b. Direct-laborers worked 57,000 hours at a rate of $17.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $653,220. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $235,000, $465,000, and $135,000, respectively. 2. What is the materials quantity variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable; "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input the amount as a positive value.) Materials quantity variance
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
![**Budget Analysis for March Production**
The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March, the company actually produced and sold 24,600 units and incurred the following costs:
a. Purchased 164,000 pounds of raw materials at a cost of $7.50 per pound. All of this material was used in production.
b. Direct laborers worked 57,000 hours at a rate of $17.00 per hour.
c. Total variable manufacturing overhead for the month was $653,220.
d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $235,000, $465,000, and $135,000, respectively.
**Question:**
What is the materials quantity variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input the amount as a positive value.)
**Materials Quantity Variance:**
[Input Box for Amount] [Dropdown Box for F/U/None]](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fbf7777fa-aa3c-4ddb-8a8c-67588cdbbf49%2Fd7310557-27df-4f92-ae8c-6276a5c42d4f%2Fj9k8wqr_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Budget Analysis for March Production**
The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March, the company actually produced and sold 24,600 units and incurred the following costs:
a. Purchased 164,000 pounds of raw materials at a cost of $7.50 per pound. All of this material was used in production.
b. Direct laborers worked 57,000 hours at a rate of $17.00 per hour.
c. Total variable manufacturing overhead for the month was $653,220.
d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $235,000, $465,000, and $135,000, respectively.
**Question:**
What is the materials quantity variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input the amount as a positive value.)
**Materials Quantity Variance:**
[Input Box for Amount] [Dropdown Box for F/U/None]
![Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours, and its standard cost card per unit is as follows:
- **Direct material**: 5 pounds at $10.00 per pound = $50.00
- **Direct labor**: 4 hours at $16 per hour = $64.00
- **Variable overhead**: 4 hours at $7 per hour = $28.00
- **Total standard variable cost per unit** = $142.00
The company also established the following cost formulas for its selling expenses:
| Expense | Fixed Cost per Month | Variable Cost per Unit Sold |
|-----------------------------|----------------------|-----------------------------|
| Advertising | $220,000 | |
| Sales salaries and commissions | $140,000 | $14.00 |
| Shipping expenses | | $5.00 |
The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March, the company actually produced and sold 24,600 units and incurred the following costs:
a. Purchased 164,000 pounds of raw materials at a cost of $7.50 per pound. All of this material was used in production.
b. Direct laborers worked 57,000 hours at a rate of $17.00 per hour.
c. Total variable manufacturing overhead for the month was $653,220.
d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $235,000, $465,000, and $135,000, respectively.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fbf7777fa-aa3c-4ddb-8a8c-67588cdbbf49%2Fd7310557-27df-4f92-ae8c-6276a5c42d4f%2F67z1ioq_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours, and its standard cost card per unit is as follows:
- **Direct material**: 5 pounds at $10.00 per pound = $50.00
- **Direct labor**: 4 hours at $16 per hour = $64.00
- **Variable overhead**: 4 hours at $7 per hour = $28.00
- **Total standard variable cost per unit** = $142.00
The company also established the following cost formulas for its selling expenses:
| Expense | Fixed Cost per Month | Variable Cost per Unit Sold |
|-----------------------------|----------------------|-----------------------------|
| Advertising | $220,000 | |
| Sales salaries and commissions | $140,000 | $14.00 |
| Shipping expenses | | $5.00 |
The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March, the company actually produced and sold 24,600 units and incurred the following costs:
a. Purchased 164,000 pounds of raw materials at a cost of $7.50 per pound. All of this material was used in production.
b. Direct laborers worked 57,000 hours at a rate of $17.00 per hour.
c. Total variable manufacturing overhead for the month was $653,220.
d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $235,000, $465,000, and $135,000, respectively.
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education