the minimum value of RL to ensure that the Zener diode is in the "ON" state + 20 V IR Ο 0.18 ΚΩ Ο 0.47 ΚΩ Ο 1.83 ΚΩ Ο 0.22 ΚΩ Rs 220 Ω Vz = 10 V Pzmaxi = 400 mW Ry VL
the minimum value of RL to ensure that the Zener diode is in the "ON" state + 20 V IR Ο 0.18 ΚΩ Ο 0.47 ΚΩ Ο 1.83 ΚΩ Ο 0.22 ΚΩ Rs 220 Ω Vz = 10 V Pzmaxi = 400 mW Ry VL
Related questions
Question

Transcribed Image Text:the minimum value of RL to ensure that the
Zener diode is in the "ON" state
20 V
IR
Ο 0.18 ΚΩ
Ο 0.47 ΚΩ
Ο 1.83 ΚΩ
Ο 0.22 ΚΩ
O Other:
Rs
220 Ω
Vz = 10 V
PZmax = : 400 mW
AN
RI.
μ
VL
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
