[The following information applies to the questions displayed below.] Shadee Corp. expects to sell 630 sun visors in May and 410 in June. Each visor sells for $24. Shadee’s beginning and ending finished goods inventories for May are 75 and 45 units, respectively. Ending finished goods inventory for June will be 60 units. ! Each visor requires a total of $4.00 in direct materials that includes an adjustable closure that the company purchases from a supplier at a cost of $1.50 each. Shadee wants to have 31 closures on hand on May 1, 23 closures on May 31, and 20 closures on June 30 and variable manufacturing overhead is $1.75 per unit produced. Suppose that each visor takes 0.80 direct labor hours to produce and Shadee pays its workers $8 per hour. Additional information: Selling costs are expected to be 8 percent of sales. Fixed administrative expenses per month total $1,300. Required: Complete Shadee's budgeted income statement for the months of May and June. (Note: Assume that fixed overhead per unit is $4.00.) (Do not round your intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal p
[The following information applies to the questions displayed
below.]
Shadee Corp. expects to sell 630 sun visors in May and 410 in
June. Each visor sells for $24. Shadee’s beginning and ending
finished goods inventories for May are 75 and 45 units,
respectively. Ending finished goods inventory for June will be 60
units.
!
Each visor requires a total of $4.00 in direct materials that includes an adjustable
closure that the company purchases from a supplier at a cost of $1.50 each. Shadee
wants to have 31 closures on hand on May 1, 23 closures on May 31, and 20 closures
on June 30 and variable manufacturing overhead is $1.75 per unit produced.
Suppose that each visor takes 0.80 direct labor hours to produce and Shadee pays
its workers $8 per hour.
Additional information:
Selling costs are expected to be 8 percent of sales.
Fixed administrative expenses per month total $1,300.
Required:
Complete Shadee's
(Note: Assume that fixed overhead per unit is $4.00.) (Do not round your
intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal p
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images