[The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 6 pounds at $8 per pound Direct labor: 4 hours at $13 per hour Variable overhead: 4 hours at $5 per hour Total standard cost per unit $ 48 52 20 $ 120 The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company actually produced and sold 25,500 units and incurred the following costs: a. Purchased 170,000 pounds of raw materials at a cost of $7.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct laborers worked 73,000 hours at a rate of $14 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $427,050. Required: 1. What raw materials cost would be included in the company's planning budget for March? Raw material cost
[The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 6 pounds at $8 per pound Direct labor: 4 hours at $13 per hour Variable overhead: 4 hours at $5 per hour Total standard cost per unit $ 48 52 20 $ 120 The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company actually produced and sold 25,500 units and incurred the following costs: a. Purchased 170,000 pounds of raw materials at a cost of $7.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct laborers worked 73,000 hours at a rate of $14 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $427,050. Required: 1. What raw materials cost would be included in the company's planning budget for March? Raw material cost
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
None
![!
Required information
[The following information applies to the questions displayed below.]
Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct
labor-hours and its standard cost card per unit is as follows:
Direct materials: 6 pounds at $8 per pound
Direct labor: 4 hours at $13 per hour
Variable overhead: 4 hours at $5 per hour
Total standard cost per unit
$ 48
52
20
$ 120
The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company
actually produced and sold 25,500 units and incurred the following costs:
a. Purchased 170,000 pounds of raw materials at a cost of $7.20 per pound. All of this material was used in production.
b. Direct laborers worked 73,000 hours at a rate of $14 per hour.
c. Total variable manufacturing overhead for the month was $427,050.
Required:
1. What raw materials cost would be included in the company's planning budget for March?
Raw material cost](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F152d606a-19d5-42cc-b16b-d3ab7c31caac%2F7f080faa-355f-47f7-8ef4-ca79a1bfec99%2Foob6hxo_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:!
Required information
[The following information applies to the questions displayed below.]
Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct
labor-hours and its standard cost card per unit is as follows:
Direct materials: 6 pounds at $8 per pound
Direct labor: 4 hours at $13 per hour
Variable overhead: 4 hours at $5 per hour
Total standard cost per unit
$ 48
52
20
$ 120
The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company
actually produced and sold 25,500 units and incurred the following costs:
a. Purchased 170,000 pounds of raw materials at a cost of $7.20 per pound. All of this material was used in production.
b. Direct laborers worked 73,000 hours at a rate of $14 per hour.
c. Total variable manufacturing overhead for the month was $427,050.
Required:
1. What raw materials cost would be included in the company's planning budget for March?
Raw material cost
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education