The following data was calculated during a study on customer experience. Use the following information to find the test statistic and p-value at a 10% level of significance: • The claim is that the percent of companies that view customer experience as the most vital component of a growing business is different than 50%. • Sample size = 50 companies • Sample proportion = 0.40 Use the table or the curve below to find the test statistic and p-value. For the curve select the appropriate test by dragging the blue point to a right-, left- or two-tailed diagram, then set the sliders. Use the purple slider to set the significance level. Use the black sliders to set the information from the study described above. z 0.00 0.010.02 0.03 0.04 0.05 0.06 0.07 0.08 0.09 -1.5 0.0670.066 0.064 0.063 0.062 0.0610.059 0.058|0.057 0.056 |-1.4 0.081 0.079|0.078 0.076 0.075 0.074 0.072 0.071 0.069 0.068 |-1.30.0970.095 0.093 0.092 0.090 0.089 0.087 0.085 0.084 0.082 -1.20.115 0.113 0.111 0.109 0.107 0.106 0.104 0.102 0.100 0.099 -1.1 0.136 0.1330.131 0.129 0.127 0.125 0.123 0.121 0.119 0.117 -1.00.159 0.156 0.154 0.152 0.1490.147 0.145 0.142 0.140 0.138 -0.9 0.1840.181 0.179 0.176 0.174 0.1710.169 0:166 0.164 0.161 Move the blue dot to choose the appropriate test Significance level = 0.1 a=0.01 a=0.025 g-0.05 a=0.1 n=44 p' = 0.24
The following data was calculated during a study on customer experience. Use the following information to find the test statistic and p-value at a 10% level of significance: • The claim is that the percent of companies that view customer experience as the most vital component of a growing business is different than 50%. • Sample size = 50 companies • Sample proportion = 0.40 Use the table or the curve below to find the test statistic and p-value. For the curve select the appropriate test by dragging the blue point to a right-, left- or two-tailed diagram, then set the sliders. Use the purple slider to set the significance level. Use the black sliders to set the information from the study described above. z 0.00 0.010.02 0.03 0.04 0.05 0.06 0.07 0.08 0.09 -1.5 0.0670.066 0.064 0.063 0.062 0.0610.059 0.058|0.057 0.056 |-1.4 0.081 0.079|0.078 0.076 0.075 0.074 0.072 0.071 0.069 0.068 |-1.30.0970.095 0.093 0.092 0.090 0.089 0.087 0.085 0.084 0.082 -1.20.115 0.113 0.111 0.109 0.107 0.106 0.104 0.102 0.100 0.099 -1.1 0.136 0.1330.131 0.129 0.127 0.125 0.123 0.121 0.119 0.117 -1.00.159 0.156 0.154 0.152 0.1490.147 0.145 0.142 0.140 0.138 -0.9 0.1840.181 0.179 0.176 0.174 0.1710.169 0:166 0.164 0.161 Move the blue dot to choose the appropriate test Significance level = 0.1 a=0.01 a=0.025 g-0.05 a=0.1 n=44 p' = 0.24
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A knewton.com
Question
The following data was calculated during a study on customer experience. Use the following information to find the test
statistic and p-value at a 10% level of significance:
• The claim is that the percent of companies that view customer experience as the most vital component of a growing
business is different than 50%.
Sample size = 50 companies
• Sample proportion = 0.40
Use the table or the curve below to find the test statistic and p-value. For the curve select the appropriate test by dragging
the blue point to a right-, left- or two-tailed diagram, then set the sliders. Use the purple slider to set the significance level.
Use the black sliders to set the information from the study described above.
z 0.00 0.01 0.02 0.03 0.04 0.05 0.06 0.07 0.08 0.09
|-1.5 0.067 0.0660.064 0.063 0.062 0.061 0.059 o.058 0.057 0.056
-1.40.081 0.0790.078 0.076 0.075 0.074 0.072 0.071 0.069 0.068
|-1.3 0.097 0.095 0.093 0.092 0.090 0.089 0.087 0.085 0.084 0.082
-1.2 0.115 0.1130.111 0.109 0.107 0.106 0.104 0.102|0.100 0.099
|-1.10.136 0.1330.131 0.129 0.1270.125 0.123 0.121 0.119 0.117
|-1.00.159 0.156 0.154|0.152 0.149 0.147 0.145|0.142 0.140 0.138
-0.9 0.184 0.181 0.179|0.176|0.174|0.171 0.169 0:166|0.164 0.161
Move the blue dot to choose the appropriate test
Significance level = 0.1
a=0.01 a=0.025 g=0.05
a=0.1
n=44
p' = 0.24
Q Search or enter website name
%23
$
&
2
3
4
7
8.
9.
W
T
Y
U
R

Transcribed Image Text:A knewton.com
n=44
p' = 0.24
P,= 0.34
test statistic = -1.4
Provide your answer below:
test statistic
p-value =
O FEEDBACK
MORE INSTRUCTION
Q Search or enter website name
く ※
%23
2$
2
4
7
8
9
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, statistics and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman