The area of hysteresis loop obtained with a certain magnetic material was 9-3 cm². The co-ordinates were such that 1 cm = 1000 AT/m and 1 cm = 0-2 Wb/m². If the density of the given material is 7-8 g/cm³, calculate the hysteresis loss in watts/kg at 50 Hz.
The area of hysteresis loop obtained with a certain magnetic material was 9-3 cm². The co-ordinates were such that 1 cm = 1000 AT/m and 1 cm = 0-2 Wb/m². If the density of the given material is 7-8 g/cm³, calculate the hysteresis loss in watts/kg at 50 Hz.
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question

Transcribed Image Text:The area of hysteresis loop obtained with a certain magnetic material was
9-3 cm². The co-ordinates were such that 1 cm = 1000 AT/m and 1 cm = 0-2 Wb/m². If the density of
the given material is 7-8 g/cm³, calculate the hysteresis loss in watts/kg at 50 Hz.
Expert Solution

Step 1
We have an hysteresis loop of a certain magnetic material .
The area of loop (A) = 9.3 cm2
co-ordinates are 1 cm = 1000 AT/m and 1 cm = 0.2 Wb/m2
density of material = 7.8 g/cm3
frequency (f) = 50 Hz
So,
We have been asked to calculate the hysteresis loss in watts/kg at 50 Hz frequency.
Step by step
Solved in 3 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,